Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

15 listopada 2019 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał nowych Ministrów, którzy w ramach swoich obowiązków  zajmą się również zagadnieniami związanymi z energetyką.

  • Wicepremier Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych

Urodzony 6 listopada 1969 r. w Warszawie.

Ukończył studia wyższe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zarządzania administracją publiczną w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie.

Swoją karierę zawodową zaczynał w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. W 1998 r. został dyrektorem Departamentu Orzecznictwa w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, gdzie pracował do 2004 r. W latach 2004–2006 był Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu m.st. Warszawy, a następnie Zastępcą Burmistrza warszawskiej dzielnicy Śródmieście.

Od stycznia 2006 r. do listopada 2007 r. pełnił funkcję I Wicewojewody Mazowieckiego, a następnie Wojewody Mazowieckiego.

Od grudnia 2007 r. miał zaszczyt bardzo blisko współpracować ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim – wpierw jako jego doradca, a od 26 listopada 2009 r. został powołany na Sekretarza Stanu i Zastępcę Szefa Kancelarii Prezydenta RP. 5 lipca 2010 r., w dniu ogłoszenia przez Państwową Komisję Wyborczą wyników wyborów prezydenckich, złożył rezygnację z tego stanowiska.

W 2010 r. r. został radnym do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. uzyskał mandat posła na Sejm VII kadencji, gdzie pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz był członkiem Komisji Spraw Wewnętrznych.

W wyborach parlamentarnych 2015 r. uzyskał ponownie mandat Posła na Sejm VIII Kadencji. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, Przewodniczącego Podkomisji stałej ds. ustroju samorządu terytorialnego oraz był członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

9 stycznia 2018 r. został powołany na stanowiska Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, a następnie również Sekretarza Rady Ministrów.

Od 4 czerwca 2019 r. do 15 listopada 2019 r. pełnił urząd Wiceprezesa Rady Ministrów.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji. 15 listopada 2019 r. został powołany na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i ministra aktywów państwowych.

  • Michał Kurtyka, Minister Klimatu

Jest absolwentem prestiżowej paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą w zakresie optyki kwantowej, znajdującego się pod Waszyngtonem (DC) National Institute of Standards and Technologies, gdzie pracował pod przewodnictwem laureata nagrody Nobla z fizyki Williama D. Phillips’a. W trakcie studiów specjalizował się również w ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji rynku pod przewodnictwem profesora Jean Tirole, laureata nagrody Nobla z ekonomii w 2014 r. W obszarze ekonomii międzynarodowej studiował na uniwersytecie w Louvain La Neuve oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Warszawskim. Był wykładowcą w zakresie zarządzania zmianą, ekonomii, organizacji rynku i strategii przemysłowej na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Civitas oraz Oxford Programme On Modern Poland. Jest współautorem koncepcji prowadzenia skutecznych zmian w przedsiębiorstwie, opisanej w książce „Zarządzanie zmianą. Od strategii do działania”, jak również autorem książki „Od restrukturyzacji do modernizacji. Opóźniona transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego w latach 1990-2009”.

Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu. Następnie prowadził modernizację wielu polskich firm, w których wspierał dostosowanie do wyzwań europejskiego i globalnego rynku. Był promotorem europejskiej współpracy w zakresie zmian przemysłowych i dostosowania przemysłu w Europie do wyzwań globalizacji m.in. w ramach Europejskiego Uniwersytetu Pracy oraz Fundacji Dublińskiej. 

Jest autorem rządowego programu rozwoju elektromobilności w Polsce, opisanego po raz pierwszy jako koncepcja w książce, napisanej w latach 2013-2015 wspólnie z prof. Leszkiem Jesieniem, „New Electricity and New Cars”. Pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Sterującego Programu Elektromobilności.

Od 1 stycznia 2016 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, gdzie był bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. Do jego obowiązków należało również nadzorowanie udziału państwa w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych w sektorze naftowym i gazowym, takich jak Orlen, Lotos i PGNiG. Był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, a następnie pilotował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dzięki której te formy transportu będą mogły się dynamicznie rozwijać.

27 kwietnia 2018 r. powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24 – szczytu klimatycznego ONZ w Polsce. 2 grudnia 2018 r. został Prezydentem COP 24.

Od lipca 2018 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska.