Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Do 12 sierpnia 2013 r. do godz. 15:00 można składać wnioski aplikacyjne w ramach otwartego konkursów ramach Funduszy EOG 2009-2014 dla Programu Operacyjnego PL04 "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii".

Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii

nfośigwOperator:

Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wartość programu z funduszy EOG:

75 000 000 euro

Cel:

Celami programu są: redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie zużycia energii.

Obszar programowy:

W ramach Programu Operacyjnego PL04 "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii" zdefiniowano dwa obszary programowe:

Obszar programowy nr 5 "Efektywność energetyczna”,

Obszar programowy nr 6 "Energia odnawialna”.

Sposób wyłonienia projektów:

Projekty do dofinansowania będą wybrane w drodze otwartego naboru wniosku. Planuje się przeprowadzenie jednego naboru wniosków.

Obszary wsparcia:

W ramach programu planowane są następujące obszary wsparcia / obszary priorytetowe:

  • poprawa efektywności energetycznej w budynkach,
  • wzrost świadomości społecznej i edukacja w zakresie efektywności energetycznej (wsparcie w ramach projektu predefiniowanego),
  • wzrost produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Rodzaje kwalifikowalnych projektów:

  1. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, oświaty, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania.

  2. Zastąpienie przestarzałych źródeł ciepła dla ww. budynków użyteczności publicznej o mocy do 5 MW nowoczesnymi, energooszczędnymi i ekologicznymi źródłami ciepła lub energii elektrycznej, w tym: pochodzącymi ze źródeł odnawialnych lub źródłami ciepła i energii elektrycznej wytwarzanych w skojarzeniu (kogeneracji / trigeneracji)*.

    Przez źródła ciepła lub energii elektrycznej wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych należy rozumieć:

    • kolektory słoneczne,

    • układy fotowoltaiczne,

    • instalacje do wykorzystania biogazu (z wyłączeniem produkcji tylko energii elektrycznej),

    • pompy ciepła,

    • instalacje do wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł geotermalnych,

    • kotły na biomasę.

    • małe turbiny wiatrowe,

    • rekuperację ciepła.

  3. Projekty mające na celu modernizację węzłów cieplnych o łącznej mocy do 3 MW dla ww. budynków użyteczności publicznej.

Uprawnieni beneficjenci:

Jednostki sektora finansów publicznych lub podmioty niepubliczne, realizujące zadania publiczne.

Wartość i poziom dofinansowania projektu:

Na wsparcie projektów w ramach naboru otwartego zostanie przeznaczona kwota 67 394 000 EUR, tj. 279 152 687 PLN, w tym:

  • na obszar programowy nr 5 – Efektywność energetyczna – 55 905 250 EUR, tj. 231 565 136 PLN,
  • na obszar programowy nr 6 – Energia odnawialna – 11 488 750 EUR, tj. 47 587 551 PLN.

Na udostępnianą w naborze kwotę składają się środki pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.

Poziom dofinansowania dla projektu będzie uzależniony od planowanego do uzyskania w wyniku jego realizacji efektu ekologicznego rozumianego jako wielkość redukcji lub uniknięcie emisji CO2 i nie będzie wyższy niż 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Dokładny poziom dofinansowania zostanie określony w wyniku oceny projektu dla każdego projektu indywidualnie. Wnioskowane dofinansowanie może ulec modyfikacji polegającej na procentowym lub kwotowym zmniejszeniu w wyniku:

  • uznania części kosztów projektu za niekwalifikowane
  • uwzględnienia zysku wygenerowanego w projekcie
  • dostosowania do odpowiednich przepisów regulujących zasady pomocy publicznej.

Środki na pokrycie pozostałych kosztów projektu zapewnia Wnioskodawca projektu. Okres zwrotu kosztów projektu (dofinansowanie + współfinansowanie) nie może przekroczyć 20 lat

Maksymalna i minimalna kwota dofinansowania projektu:

W naborze wniosków minimalna kwota dofinansowania to 170 tys. EUR, tj. 704 157 PLN, zaś maksymalna kwota dofinansowania to 3 mln EUR, tj. 12 426 300 PLN.

Ostateczna kwota dofinansowania przyznana na projekt uzależniona jest od całkowitej wielkości usuniętej lub unikniętej emisji CO2/rok w wyniku realizacji projektu. Będzie ona obliczana jako iloczyn stałej kwoty dofinansowania (wynoszącej 3600 PLN) przez liczbę ton usuniętej lub unikniętej wskutek realizacji projektu emisji CO2/rok (pod warunkiem, że całkowita wielkość udzielonego dofinansowania nie przekroczy 80% całkowitych kosztów kwalifikowanych).

Okres kwalifikowalności wydatków:

Początek okresu kwalifikowalności projektu: od dnia podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu przez Komitet ds. wyboru projektów.

Koniec okresu kwalifikowalności projektu: 30 kwietnia 2016 roku.

Partnerstwo na poziomie projektu z instytucjami z państw-darczyńców:

Partnerstwo w projektach zgłaszanych w konkursie nie jest wymagane.

Projekt predefiniowany:

Planuje się realizację projektu predefiniowanego Działania edukacyjne i promocyjne w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, włączając ideę domów przyjaznych środowisku. Dofinansowanie projektu z funduszy EOG wynosi 1 213 375 euro. Projekt będzie realizowany przez Departament Informacji o Środowisku w Ministerstwie Środowiska.

Więcej informacji:

na www.nfosigw.gov.pl/srodki-norweskie/nabory/art,4,ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-otwartego-konkursu-glownego-dla-pl04.html

Ministerstwo Środowiska
tel. 22 57 92 779, 22 57 92 772
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
tel. 22 45 90 130, 22 45 90 400
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zobacz także: Wstrzymanie III konkursu GIS "Sieci elektroenergetyczne", NFOŚiGW chce ułatwić Polakom produkcję energii, Smart Grids Polska 2/2013 już w sprzedaży!