Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

O doświadczeniu firmy Elgama-Elektronika, kluczowych rynkach i przepisie na sukces w projektach licznikowych rozmawialiśmy z dr. Nerijusem Kruopisem, CTO, Elgama-Elektronika Ltd.

 Nerijus Kruopis

Dr Nerijus Kruopis, CTO, Elgama-Elektronika Ltd.

 

Co może Pan powiedzieć o sobie i roli jaką Pan pełni w firmie?

Po ukończeniu studiów i obronie doktoratu na Politechnice w Kownie dołączyłem do Elgama-Elektronika w 2000 r. Od tego czasu byłem zaangażowany głównie w prace nad licznikami wysokiej dokładności, najpierw jako inżynier, później jako manager projektu. W chwili obecnej jako dyrektor techniczny jestem głównie odpowiedzialny za strategię i opracowanie nowych produktów. Naszym najnowszym celem jest dopracowanie rozwiązania dla inteligentnego opomiarowania zapewniającego jak najwyższą jakość świadczonych usług zarówno dla klienta końcowego, jak i również dystrybutorów. Oczywiście tak ambitne plany nigdy nie zostaną zrealizowane bez silnie zmotywowanego zespołu. Jestem bardzo dumny z kolegów z naszego działu R&D. Współpracuję z grupą doświadczonych inżynierów odpowiedzialnych za hardware, oprogramowanie oraz testy. Prawie każdego dnia mam bliski kontakt z naszym zespołem inżynierów, starając się zachować atmosferę otwartą na nowe pomysły, co pozwala na utrzymanie kursu na ciągłe doskonalenie.

Które rynki może Pan wskazać jako kluczowe z punktu widzenia Elgama-Elektronika?

To akurat proste pytanie, a odpowiedź wynika raczej ze wspólnych połączeń historycznych. Toteż jako najbardziej obiecujący jest dla nas rynek ojczysty na Litwie, jak i również rynki państw sąsiadujących – Polski, Łotwy i Ukrainy.

Mamy dowody, że Państwa firma jest bardzo silna w pomiarach o wysokiej dokładności (wygrany przetarg na liczniki bilansujące, opracowanie licznika GAMA350), a co z licznikami inteligentnymi? Czy Elgama-Elektronika planuje uczestniczyć we wdrożeniach inteligentnego opomiarowania na dużą skalę? Czy na chwilę obecną pracujecie nad takimi rozwiązaniami?

Oczywiście jesteśmy dumni z tego, że potrafimy dostarczyć bardzo dobre produkty, a nasz zespół jest silny w dziedzinie liczników wysokiej dokładności oraz przemysłowych. Jako przykład tylko podam, że dopiero co zakończyliśmy opracowywanie licznika o dokładności klasy 0,2s. Przeszedł on pomyślnie proces zatwierdzenia typu (certyfikacji) w laboratorium KEMA.

Natomiast liczniki typu Smart stanowią dla nas olbrzymie wyzwanie, ponieważ na rynku jest wiele konkurujących ze sobą firm i nie jest łatwo zachować satysfakcjonujący poziom cen i dostarczyć niezawodne rozwiązanie. Widzimy jednak, że większość dystrybutorów energii, naprawdę skupia się na kryteriach jakościowych i stara się uniknąć konkursów „standardowych” produktów, gdzie jedynym kryterium oceny jest cena.

Co Elgama-Elektronika może zaproponować odbiorcom energii wraz z licznikami typu Smart?

Liczniki inteligentne dają użytkownikowi bardziej szczegółowe informacje nt. zużycia energii i jakości mocy. Pragniemy stworzyć ekosystem, w którym firmy mogą tworzyć nowe aplikacje i usługi, wykorzystując dane pomiarowe do domowej kontroli zużycia energii, pozwalając na rozproszoną produkcję energii i jej przechowywanie.

Jaki jest przepis na sukces? Innymi słowy, jaka jest przyszłość pomiarów?

Uczestniczyliśmy w kilku programach pilotażowych, gdzie sprawdziliśmy różne technologie, jak np. PLC, mobilną sieć punkt-punkt, czy również liczniki z komunikacją Ethernet z połączeniem bezpośrednim. Jednakże na koniec dnia, każda technologia ma swoje wady i zalety, toteż naszym zdaniem odpowiednie połączenie różnych technologii wykorzystujące ich zalety zdefiniuje przyszłość pomiarów.

Instalacja licznika to tylko część pracy. Techniczne wsparcie w okresie trwania projektu jest równie ważne dla sukcesu inteligentnego opomiarowania. Toteż odpowiednie podejście powinno być wdrażane od samego początku projektu. Po pierwsze promowane powinno być stosowanie otwartych standardów zamiast rozwiązań, których właścicielami są poszczególni producenci. Dotyczy to każdej najmniejszej nawet części rozwiązania np. protokołu komunikacyjnego, modelowania danych, środków bezpieczeństwa itd. Po drugie zaawansowana infrastruktura pomiarowa to nie tylko zdalny odczyt liczników, ale również monitorowanie całego systemu, diagnostyka możliwych niespójności, obsługa liczników, walidacja danych, zarządzanie użytkownikami. Dystrybutorzy muszą brać pod uwagę wszystkie te funkcjonalności w celu wyboru najbardziej efektywnych rozwiązań zarówno dla ich biznesu, jak dla klienta końcowego.

Dziękuję za poświęcony nam czas.

 

© Artykuł sponsorowany