Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Firma Siemens od lat wdraża najnowsze rozwiązania w dziedzinie automatyki zabezpieczeniowej oraz telemechaniki także na polskim rynku. Pierwszą na świecie stację 16 kV pracującą zgodnie z IEC61850 uruchomił po 6 miesiącach od wdrożenia nowego standardu w roku 2004 roku w Winznauschachen w Szwajcarii.

Największa instalacja Siemensa licząca 134 pola została oddana do użytku w kwietniu 2005 roku dla kopalni odkrywkowej RWE Power – „Garzweiler” w Niemczech.

Pierwszą w Polsce stację 220/110kV Łośnice pracującą z wykorzystaniem standardu IEC61850 oddano do użytku w maju 2006. Standard IEC61850 na różnych stacjach w Polsce był do tej pory stosowany głównie w telemechanice stacyjnej oraz w realizacji blokad międzypolowych. Możliwości z nim związane nie były w pełni wykorzystywane.

Realizację pierwszego projektu dotyczącego wykorzystania pełnej funkcjonalności IEC61850 powierzono więc właśnie firmie Siemens. Dotyczył on wdrożenia automatyki zabezpieczeniowej z wykorzystaniem funkcjonalności GOOSE w standardzie IEC61850 na stacji energetycznej średniego napięcia na południu Polski. Zastosowano w niej wielofunkcyjne zabezpieczenia 7SJ64 oraz 7VE61 z serii SIPROTEC4 firmy Siemens realizujące wszystkie funkcjonalności automatyki zabezpieczeniowej. W zakresie komunikacji utworzono układ redundantny, odporny na zakłócenia. Połączenia sieciowe pomiędzy wszystkimi urządzeniami zrealizowano przy użyciu światłowodów.

Na stacji zastosowano koncentrator SICAM PAS, na którym opiera się cała telemechanika stacyjna. W omawianej aplikacji urządzenie obsługuje następujące protokoły komunikacji:

– IEC61850 – komunikacja z zabezpieczeniami,

– IEC103 – komunikacja z urządzeniami na rozdzielni potrzeb własnych,

– DNP3 – komunikacja z systemem nadrzędnym (ZDR).

Synchronizacja czasu na stacji dokonywana jest przez zegar GPS, który jest zarazem serwerem czasu dla wszystkich urządzeń w sieci.

Na stacji, oprócz blokad międzypolowych, w oparciu o technologię GOOSE zrealizowane zostały następujące zabezpieczenia i automatyka:

– Zabezpieczenie szyn zbiorczych,

– Lokalna rezerwa wyłącznikowa,

– Samoczynne częstotliwościowe odciążenie,

– Samoczynne załączenie rezerwy.

 

Od roku 2004, kiedy to Siemens rozpoczął dostawę urządzeń wyposażonych w IEC61850, na świecie pracuje już ponad 1.000 systemów opartych o nowy standard oraz ponad 50.000 urządzeń komunikujących się w IEC61850. Z roku na rok liczby te stale rosną. Obecnie połowa dostarczanych przez nas zabezpieczeń wyposażona jest w IEC61850.

Należy podkreślić, że sprzedawane już od 1998 roku zabezpieczenia z serii SIPROTEC4 mogą być wyposażone w nową technologię IEC61850, co jest dużą korzyścią dla użytkowników tych zabezpieczeń, którzy chcieliby rozszerzyć ich funkcjonalność.

Przejrzysty i prosty w użyciu konfigurator systemu pozwala użytkownikowi na bezproblemową parametryzację wszystkich urządzeń pod kątem technologii GOOSE oraz na wygenerowanie odpowiednich plików konfiguracji (scd, icd) dla systemu telemechaniki.

Dzięki zastosowaniu szybkiej komunikacji GOOSE pomiędzy urządzeniami, standard IEC61850 stał się pierwszym, który w pełni wykorzystuje możliwości, jakie daje nowoczesny 100Mbit/s Ethernet. Informacje wysyłane przez urządzenia polowe odbierane są tylko przez urządzenia wyznaczone do ich odbioru. Szybkość telegramów GOOSE oraz stabilność pracy tej funkcjonalności, nawet przy mocno obciążonej sieci, czyni standard IEC61850 idealnym do wykorzystania przy realizacji wszelakich automatyk międzypolowych na stacji elektroenergetycznej. Ponadto Ethernet wraz z protokołem TCP/IP dają obsłudze szeroki dostęp do informacji generowanych na stacji oraz umożliwiają zdalny dostęp. Pozwala to zredukować koszty obsługi stacji oraz znacznie zredukować okablowanie na stacji. Połączenie zabezpieczeń światłowodami pozwoliło uzyskać redundantny układ komunikacyjny zarówno dla aplikacji międzypolowych jak i dla telemechaniki.