Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Poprawne i efektywne wykorzystanie technologii inteligentnego opomiarowania jest niezbędne do osiągnięcia celów efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii do 2020 roku oraz do funkcjonowania inteligentnych sieci energetycznych (smart grid) w przyszłości.

 

smart regions

Jednakże inteligentne liczniki (smart metering) to tylko technologia umożliwiająca oszczędności i aby je osiągnąć niezbędne jest połączenie jej z innowacyjnymi usługami opartymi na inteligentnym opomiarowaniu.

Informacje zawarte w tym artykule pomogą przedsiębiorstwom energetycznym, dostawcom energii, prawodawcom oraz usługodawcom przy opracowywaniu i wdrażaniu usług inteligentnego opomiarowania dla przemysłu, budynków usługowych i użyteczności publicznej.

W artykule omówione zostaną następujące kategorie:

  • Przekazywanie informacji o zużyciu energii

  • Reagowanie na popyt i innowacyjne taryfy zmienne

  • Bezpośrednie obciążenia sieci i kontrola zużycia energii

Poszczególne kategorie mogą być łączone w celu zwiększenia efektywności usług.

Przekazywanie informacji o zużyciu energii

Udostępnienie informacji o faktycznym zużyciu i kosztach energii sprawia, że ​​klienci są bardziej świadomi i zmotywowani do jej oszczędzania.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje przekazywania informacji zwrotnej: przekazywane bezpośrednio (w czasie rzeczywistym) oraz przekazywane pośrednio (na podstawie przetworzonych danych).

Informacje przekazywane w czasie rzeczywistym będą miały przede wszystkim wpływ na aktualne zachowanie, podczas gdy przekazywanie okresowych informacji przekładało się będzie na długotrwałe efekty. Różne formy przekazywanie informacji realizowane są za pośrednictwem rachunków za energię, portali internetowych, wyświetlaczy w domu, telefonów komórkowych, itp.

Wskazówki dotyczące efektywnego przekazywania informacji przedstawione są poniżej:

  • Informacja powinna być łatwo dostępna i zrozumiała - poprzez oprogramowanie przyjazne użytkownikowi.

  • Pomiar zużycia energii powinien być przedstawiony w sposób wystarczająco szczegółowy - w całości i dla poszczególnych urządzeń.

  • Należy zadbać się o wizualizację zużycia energii (na przykład poprzez zobrazowanie kolorami z zielonego na czerwony, tabele, wykresy).

  • Umożliwić zarządzanie obciążeniem sieci - analiza profilu obciążenia w celu obserwacji największych obciążeń oraz maksymalnego i minimalnego zapotrzebowania na energię.

  • Pokazać porównanie zużycia w poprzednich latach, miesiącach, tygodniach i dniach lub u podobnych użytkowników.

  • Sprawić aby oszczędność energii przynosiła satysfakcję – można przedstawić zużycie energii w jednostkach pieniężnych, z uwzględnieniem emisji i zużycia energii pierwotnej.

  • Pomóc klientom w określeniu ich własnych celów oszczędności energii i umożliwić śledzenie jej zużycia.

  • Uzupełnić przekazywanie informacji zwrotnej poradami na temat korzyści z usługi inteligentnego opomiarowania.

  • Zapewnić przekazywanie informacji zwrotnej na żądanie w celu zapobiegując nadmiarowi informacji.

  • Podzielić klientów według ich zapotrzebowania na informację - w celu uniknięcia przesyłania niepotrzebnych danych.

  • Umożliwić klientowi interakcję z dostawcą usługi.

Sterowanie popytem na rynku energetycznym i innowacyjne taryfy zmienne

Klienci mogą zmienić sposób zużycia energii zgodnie z warunkami jej dostawy oraz ceną, pod warunkiem, że zostaną prawidło poinformowani na ten temat a motywacja do działania będzie zrozumiała.

Sterowanie popytem charakteryzuje elastyczność przy stosunkowo niskich kosztach, a w okresach obciążenia szczytowego, niewielka reakcja na popyt może przynieść duże korzyści niosąc za sobą stabilny system zamiast powtarzających się awarii zasilania. Zawarcie w ofertach dostawców energetycznych motywacji prowadzącej do reagowania na popyt może przyczynić się do obniżki cen energii.

Doświadczenia z działań sterowaniem popytem pokazują, że:

  • zaplanowane szczyty cenowe energii wpływają na czas jej użytkowania

  • zmienne taryfy i rozliczenia godzinowe stanowią motywację dla dostosowania zużycia energii do ceny oraz zmniejszenie jej zużycia w godzinach szczytu cenowego,

  • zmienne taryfy z najwyższymi cenami w okresach szczytu są motywacją do zmniejszenia zużycia w tych okresach

  • wysokie ceny w okresach szczytu dają impuls do ogólnego ograniczania zużycia energii.

Ważne aspekty dotyczące sterowania popytem i innowacyjnych taryf zmiennych to:

  • motywacje i sterowanie popytem powinny być związane z sytuacją na rynku i sieci energetycznej.

  • klienci potrzebują informacji i wiedzy dlaczego sterowanie popytem jest tak ważne.

  • zarówno opomiarowanie i rozliczenia godzinne są niezbędne do godzinnych zmian w użytkowaniu energii.

  • przypomnienie klientowi o okresie szczytu cenowego wpłynie na jego zużycie energii.

  • Technologia automatycznej regulacji obciążenia jest istotna dla zapewnienia bezpiecznego i przewidywalnego sterowania popytem.

smartregions

Bezpośrednia kontrola obciążenia sieci i zużycia energii

Bezpośrednia kontrola obciążenia sieci i zużycia energii przeprowadzana jest przez przedsiębiorstwo energetyczne i zwykle odbywa się automatycznie i niezauważalnie dla klienta. Taka kontrola może przyczynić się do zmniejszenia obciążenia szczytowego dzięki wprowadzeniu bodźców zewnętrznych, wprowadzenia sterowania popytem oraz taryf zmiennych, obniżenia kosztów, zmniejszenia obciążenia systemu oraz inteligentnego wykorzystania energii prowadzących do zmniejszenia jej zużycia oraz większej efektywności energetycznej.

U klientów, u których zainstalowano już system kontroli w budynkach, zarówno z sektora usługowego i publicznego wprowadzono usługę sterowania obciążeniem, która jest wykorzystywana do zmniejszenia szczytowego obciążenia i zużycia energii ze względu na korzyści które ze sobą niesie. Bezpośrednia kontrola obciążenia musi być również związana z reagowaniem na popyt i wykonywana zgodnie z zewnętrznymi bodźcami, takimi jak sytuacja na rynku bądź w systemie energetycznym.

Technologia automatycznej kontroli obciążenia może ułatwić odłączenia obciążeń z układami magazynowania ciepła, przekładanie na później pracy innych urządzeń lub/i prace urządzeń gdy energia odnawialna jest dostępna lub tańsza . Działanie różnych urządzeń może być skoordynowane w celu zmniejszenia zużycia energii przez klienta, zmniejszając koszty i obciążenie systemu energetycznego.

Technologia kontroli obciążenia musi być funkcjonalna i niezawodna aby bezpieczne odłączanie i ponowne podłączanie było możliwe. Losowe podłączanie może zmniejszy obciążenie systemu energetycznego, spełniając nadal rolę kontroli obciążenia. Wprowadzana technologia kontroli obciążeń musi być niezawodna jej wprowadzenie nie zmniejszało komfortu użytkowania energii klienta.

Ważne kwestie dotyczące wprowadzania usług bezpośredniej kontroli obciążenia i zużycia energii:

  • Korzyści dla klienta

  • Ograniczenia odłączeń (w jakich godzinach?, na jak długo?) i możliwość wykluczenia niektórych urządzeń z usługi bądź na określony czas.

  • Czas potrzebny na reakcje kiedy kontrola obciążenia jest włączona

Odpowiedzialność zaangażowanych stron np. jeśli sterowanie popytem nie jest osiągnięte pomimo kontroli obciążeń.

Ekonomiczne, ekologiczne i społeczne skutki

Cena – sterowanie popytem obniży koszty szczytowe poprzez uniknięcie drogiej produkcji szczytowej

Emisja CO2 – sterowanie popytem obniży emisje CO2 przez mniejsze wykorzystanie energii produkowanej w zanieczyszczających elektrowniach

Zużycie energii – zarządzanie obciążeniem i informacja zwrotna o zużyciu energii zaskutkuje zmniejszonym zużyciem spowodowanym większą świadomością klienta.

 

Aby uzyskać więcej informacji na temat inteligentnego opomiarowania pokazanym w tym artykule i usługach dodatkowych proszę zapoznać się ze stroną internetową projektu, bądź raportem powstałym w ramach projektu pt. „Stan Inteligentnego Opomiarowania w Europie”

Projekt SmartRegions

SmartRegions promuje wdrażanie i realizacje innowacyjnych systemów inteligentnego opomiarowania oraz namawia zarówno przedsiębiorstwa energetyczne, dostawców energii jak i prawodawców w Europie do rozwoju tych rodzaju usług.

Ta publikacje jest częścią projektu „SmartRegions – promocja najlepszych zastosowań innowacyjnych technologii inteligentnego opomiarowania w regionach Europy” współfinansowanym przez program Inteligentna Energia – Europa.

www.smartregions.net

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!!!

Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

ul. Nowowiejska 21/25, 00-665 Warszawa

tel.: 48 22 626-09-10, fax: 48 22 626-09-11