Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej planują wydać na inwestycje w 2016 r. blisko 6 mld zł. Celem jest podnoszenie niezawodności sieci oraz gwarancja stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

smart-grids.plWiele elementów infrastruktury sieciowej w Polsce przekroczyło już 40 lat. Stąd operatorzy od lat inwestują w modernizację i rozbudowę sieci w celu zapewnienia coraz wyższych wskaźników niezawodności pracy sieci i bezpieczeństwa dostaw. Tradycyjnymi kierunkami inwestycji operatorów systemów dystrybucyjnych są przyłączenia nowych odbiorców do sieci oraz budowa i modernizacja istniejącej infrastruktury sieciowej. Tylko na przyłączenia nowych odbiorców do sieci firmy planują wydać co trzecią złotówkę przeznaczoną na inwestycje. Tym samym  na ten cel przeznaczonych zostanie około 2 mld złotych.

Wśród największych kwotowo pojedynczych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo dostaw energii są tradycyjnie budowy Głównych Punktów Zasilania (GPZ). Przykładem takiej inwestycji będzie budowa GPZ Skarbimierz wraz z liniami zasilającymi 110kV w celu zapewnienia warunków technicznych dla realizacji nowych przyłączeń na obszarze Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz zaspokojenie wzrastającego zapotrzebowania na moc i energię elektryczną.

Kolejnym obszarem inwestycyjnym dla przesyłu i dystrybucji są wydatki na działania badawczo rozwojowe. Tylko w ostatnich latach w ramach projektów AMI operatorzy zainstalowali setki tysięcy nowych, inteligentnych liczników. Systematycznie wzrastają nakłady na nowoczesne metody zarządzania pracą sieci, jej automatyzację i sterowanie. Stąd ważnym zadaniem będzie rozwój nowych technologii,  w szczególności w zakresie smart grid i smart metering.

Drzewa i przewracane przez wiatr lub obciążone śniegiem gałęzie są od lat głównym czynnikiem  powodującym uszkodzenia sieci i długie przerwy w dostawach energii. Dostrzegają to także OSD, dlatego jednym z priorytetów, z punktu widzenia  zapewniania ciągłości dostaw energii, jest wymiana linii „gołych” na linie izolowane. Te drugie są bowiem zdecydowanie bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne. Tylko w nadchodzących miesiącach do wymiany zaplanowano kilkadziesiąt kilometrów linii.