Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Sekcja Inteligentnych Sieci - Smart Grid Krajowej Izby Gospodarczej Energetyki i Telekomunikacji (SIS-SG KIGEiT) przyjęła polską specyfikację techniczną dla nowoczesnych liczników energii dostępną w wersji polskiej i angielskiej.

WYMAGANIA TECHNICZNE I EKSPLOATACYJNE DLA LICZNIKÓW 1- I 3-FAZOWYCH PRZEZNACZONYCH DO PRACY W POLSKICH SYSTEMACH AMI -> pobierz: wersja polska / wersja angielska

smart-grids.plDokument został oparty na międzynarodowych normach  i nosi tytuł: „Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla liczników 1- i 3- fazowych przeznaczonych do pracy w polskich systemach AMI”. Bazą dla dokumentu była specyfikacja opracowana w ubiegłych latach przez PTPiREE i URE oraz doświadczenia wyniesione z pierwszych wdrożeń.  W dokumencie poruszone zostały wszystkie aspekty związane z budową i funkcjami nowoczesnego licznika energii, w szczególności wymagania w zakresie nowych funkcji pomiarowych, komunikacyjnych oraz dostępności danych dla użytkownika końcowego w celu optymalizacji zużycia i produkcji energii z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Specyfikacja bazuje na otwartych standardach, a nacisk położono na pomiar jakości energii, dostępność danych pomiarowych w czasie rzeczywistym, interoperacyjność oraz bezpieczeństwo informacji. Należy podkreślić, że nowoczesny licznik energii, nazywany licznikiem inteligentnym, stanowi podstawę dla nowoczesnych sieci energetycznych Smart Grid.

- Bardzo cieszę się, że po tygodniach ciężkiej pracy i dyskusji udało się wypracować wymagania techniczne dla nowoczesnych liczników energii, które mogą posłużyć jako podstawa wdrożeń na rynku polskim. Staraliśmy się podejść do licznika jako do zupełnie nowego urządzenia, które z jednej strony nie ma ograniczeń w zakresie pomiaru energii, a z drugiej strony daje olbrzymie możliwości w zakresie kreowania usług związanych z nowoczesną energetyką. Współpraca z czołowymi konstruktorami liczników oraz bardzo inspirująca wymiana doświadczeń potwierdziły moją wiarę w to, że rozwiązania dla Smart Grid mogą być w niedługiej przyszłości polską specjalnością eksportową - powiedział Paweł Pisarczyk przewodniczący Grupy Roboczej opracowującej specyfikację.

 

Dokument został skierowany do właściwych resortów z wnioskiem o uchwalenie odpowiedniego rozporządzenia technicznego <tutaj>.