Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Po prawie 2 latach opublikowano wyniki eksperymentu, który rozpoczął się 19 listopada 2015 r. podczas Pikniku AMI. Badanie miało na celu porównanie liczników energii elektrycznej. Organizatorzy - TAURON Dystrybucja, Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Wrocławska - poinformowali, że wzięła w nim udział większość producentów i dostawców inteligentnego opomiarowania, obecnych na polskim rynku. ​

sgpPrzypomnijmy, że Piknik AMI składa się z czterech części:

  1. badania porównawcze właściwości metrologicznych liczników energii elektrycznej - wykonywane przez Akademię Górniczo - Hutniczą w dniu Pikniku,
  2. badania porównawcze właściwości komunikacyjnych liczników energii elektrycznej - wykonywane przez Politechnikę Wrocławską w okresie kilku tygodni po Pikniku,
  3. wystąpienia seminaryjne oraz dyskusja - w dniu Pikniku,
  4. wystawa producentów liczników AMI - w dniu Pikniku.

Jak można przeczytać na stronie www.piknikami.pl, samo wydarzenie zgromadziło ok. 250 uczestników z ponad 70 firm i instytucji. Wykłady i wystąpienia mieli prelegenci m.in. z Głównego Urzędu Miar, Federacji Konsumentów, spółek dystrybucyjnych oraz uczelni. Było to więc szerokie spotkanie fachowców branży energetycznej, w tym producentów liczników, spółek energetycznych i świata nauki. Wydarzenie miało unikalną formułę, ponieważ konferencji i dyskusji towarzyszyła równolegle prowadzona część eksperymentalna, polegająca na badaniu pomiarowym dostarczonych liczników AMI. Prowadzony eksperyment porównawczy objął 17 inteligentnych liczników (Smart Meters) zgłoszonych do badania przez 7 producentów.  

Same testy liczników opierały się na następujących założeniach:

1. Liczniki w Polsce posiadają klasę pomiarową potwierdzoną stosownym dokumentem wydanym przez Laboratoria Urzędu Miar lub przez laboratoria akredytowane, bez którego nie mogą być dopuszczone do rozliczeń na polskim rynku energii elektrycznej. Dokument ten jest wydawany na podstawie testów, które każdy licznik musi spełnić, a których zakres jest określony w polskich, europejskich i międzynarodowych normach. Wszystkie liczniki, które uczestniczyły w testach podczas Pikniku AMI posiadały stosowne certyfikaty. 

2. Testy metrologiczne przeprowadzone w ramach Pikniku, nie były testami zgodnymi z wspomnianymi powyżej normami. Ich zakres był oryginalną propozycją organizatorów Pikniku AMI wynikającą z ich doświadczenia zawodowego oraz zamierzeń badawczych. 

3. Testy komunikacyjne przeprowadzone w ramach Pikniku nie stanowią badań normatywnych w klasycznym ujęciu badań odporności urządzeń na zaburzenia kompatybilności elektromagnetycznej. Ich zakres obejmował badania porównawcze technologii transmisji danych stosowanych w licznikach AMI dla utworzonych warunków środowiskowych,  umożliwiających ocenę wpływu wybranych odbiorników energii elektrycznej powszechnie stosowanych przez odbiorców energii elektrycznej na skuteczność transmisji. 

4. Udział producentów/dostawców liczników AMI w badaniach polegał na dostarczeniu i instalacji liczników na stanowiskach badawczych, parametryzacji liczników, sprawdzeniu poprawności połączeń i komunikacji AMI, przekazaniu protokolarnemu wyników badań, odniesieniu się do uzyskanych wyników, potwierdzeniu wyników umieszczonych w raporcie. 

5. Testom poddano bardzo ograniczony zbiór liczników – łączna liczba liczników trójfazowych: 11 sztuk , a liczników jednofazowych: 6 sztuk. Badania przeprowadzono w warunkach niespełniających wymagań środowiskowych zdefiniowanych w normach. Ich celem było sprawdzenie właściwości metrologicznych liczników i poprawności transmisji danych w zaburzonych warunkach zasilania. 

6. Testy były badaniami porównawczymi wskazań liczników mierzących te same wielkości fizyczne. Ich celem było sprawdzenie zakresu rozbieżności uzyskanych wyników pomiarów dla wszystkich mierników uczestniczących w eksperymencie. Podczas testów nie określano błędów pomiarowych liczników, nie było wyróżnionego miernika, którego wskazania można było uznać za wzorcowe. 

7. Przeprowadzono dwa rodzaje testów metrologicznych. Pierwsze dotyczyły pomiaru energii czynnej i biernej liczników jedno- i trójfazowych w zaburzonych warunkach zasilania, przy założeniu, że poziom zaburzeń nie przekracza wartości granicznych określonych w rozporządzeniu do Prawa Energetycznego. W tych warunkach, traktowanych jako występujące podczas typowej pracy sieci zasilającej, rozrzut wyników pomiaru energii czynnej dla liczników trójfazowych nie przekroczył 1,25% (w relacji do wartości mediany), a dla liczników jednofazowych 2,38%. Drugi rodzaj testów dotyczył pomiaru energii czynnej i biernej w bardzo zaburzonych warunkach zasilania, dla których wskaźniki jakości napięcia znacząco przekraczały poziomy dopuszczalne i które nie powinny wystąpić w sieciach zasilających. Intencją organizatorów było określenie granic poprawnej pracy liczników. 

8. Na potrzeby testów komunikacyjnych utworzono dwa odseparowane (transformatorem separacyjnym) 3-fazowe obwody sieci niskiego napięcia, w których zainstalowano koncentrator i liczniki AMI. Zasadniczo testowane technologie AMI (PRIME oraz OSGP) prezentowały stabilne działanie komunikacji pomiędzy licznikami i koncentratorem, pomimo obecności zaburzeń generowanych przez wybrane odbiorniki energii elektrycznej: silnik, źródła światła (LED, świetlówki kompaktowe, żarowe, lampa sodowa) czy komputerowe zasilacze impulsowe. Trudności komunikacyjne odnotowano przy odbiorniku typu przenośna spawarka domowa.

9. Wyniki testów zostały udostępnione uczestnikom badań – producentom liczników oraz poinformowano o nich Polski Komitet Normalizacyjny. Zostaną one przekazane także innym organizacjom i instytucjom  branżowym. 

Zapraszamy do zapoznia się z wynikami badań: