Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Energa Operator rozpoczęła budowę nowego Głównego Punktu Zasilania w ramach swojej sieci. Zlokalizowana w gminie Daszyna stacja elektroenergetyczna znacząco przyczyni się do poprawy perspektyw rozwoju regionu. Już teraz wiadomo, że jej powstanie umożliwi utworzenie ponad 1000 nowych miejsc pracy.

- Zapewnienie niezawodnych dostaw energii elektrycznej oraz właściwego poziomu mocy niezbędnej dla rozwoju polskiej gospodarki, jest bez wątpienia jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed Operatorami Systemów Dystrybucyjnych. Aby, jak najlepiej wypełniać naszą misję w tym zakresie nie wahamy się podejmować wymaganych przedsięwzięć, nawet jeżeli łączą się one ze znacznymi wyzwaniami. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Energa-Operator zainwestowała ponad 300 milionów złotych w prace związane z modernizacją i rozbudową swojej sieci – mówi Alicja Barbara Klimiuk, Prezes Zarządu Energa Operator.

Główne Punkty Zasilania (GPZ) są miejscami w ramach infrastruktury dystrybucyjnej, w których wysokie napięcie (110 kV) transformowane jest na napięcie średnie (15 kV). Odgrywają one kluczową rolę w procesie zapewnienia mocy i dostarczenia energii elektrycznej do klientów.  Energa Operator posiada obecnie 269 takich punktów. W tym roku przewidywane jest zakończenie rozbudowy stacji energetycznych w Bytowie oraz Gdańsku. W perspektywie następnych kilku lat Energa – Operator planuje ukończenie ponad 20 znaczących inwestycji związanych z tego typu obiektami. Uruchomienie GPZ Daszyna oraz pełne podanie docelowej mocy planowane jest na luty 2020 roku.   

- Budowa nowej stacji w tak krótkim tempie jest dla nas dużym wyzwaniem. Inspiracją jest dla nas Prof. Alfons Hoffman, który wybudował w roku 1927 linię energetyczną 60 kV relacji  Żur Elektrownia –  Gdynia Grabówek w rekordowym czasie 6 miesięcy (ponad 140 km linii i zabudowa stacji 60/15 kV) – mówi Michał Magdziarz, Dyrektor Generalny Oddziału Energi Operator w Płocku.

Rozpoczęta niedawno inwestycja związana jest z rosnącym zapotrzebowaniem na energię ze strony przemysłu rolno-spożywczego w regionie. Jeden z większych, nowo powstających w okolicy, zakładów przetwórstwa rolnego, któremu odpowiednią moc zapewni budowana stacja, zatrudniać będzie 1000 osób. 

- Stacja ta jest jednym z elementów szerokiego planu inwestycyjnego, który poprawi niezawodność zasilania dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców na terenie województwa łódzkiego. Wszystkie kluczowe elementy naszego procesu inwestycyjnego takie jak koncepcja, projektowanie oraz wykonawstwo realizowane są przez podmioty z Grupy Energa, które wykorzystują efekty synergii, skracając istotnie czas realizacji zadania i istotnie wpływając na jakość wykonania - dodaje Michał Magdziarz.

Projekt techniczny GPZ sporządzony został przez spółkę Energa Invest. Generalnym wykonawcą prac jest spółka Energa Operator Wykonawstwo Elektroenergetyczne.

Nowa stacja powstaje w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne m.in. takie jak kompensacja nadążna, która umożliwia płynną regulację i kompensację prądów ziemnozwarciowych w stanach awaryjnych.

Zlokalizowana w obiekcie rozdzielnia SN-15 kV, będzie w pełni zautomatyzowana i wyposażona w zabezpieczenia cyfrowe. Dodatkowo przewidziano w niej częściowo wyposażone pola rezerwowe, umożliwiające szybką realizację zapotrzebowania na nową moc przyłączeniową.  

Rozdzielnię 110 kV zaprojektowano w układzie H5, co umożliwi elastyczne i niezależne zasilanie stacji poprzez dwie linie napowietrzno-kablowe 110 kV, biegnące z istniejącej magistrali Kutno-Łęczyca. Zostaną one wykonane w układzie II-torowym z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań słupowych, zaprojektowanych przez Energę Invest.

- Inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na wskaźniki niezawodności dostaw energii elektrycznej dla okolicznych miejscowości, poprawi  m.in. pewność zasilania Miasta Łęczyca. Rekonfiguracja infrastruktury dystrybucyjnej, związana z budową GPZ Daszyna, w znacznym stopniu podzieli i skróci ciągi linii średniego napięcia. Przy okazji realizacji nowych wyprowadzeń, planowane jest też kablowanie istniejących napowietrznych odcinków sieci. Dla odbiorców oznacza to rzadsze i krótsze przerwy w dostawach energii elektrycznej oraz lepsze jej parametry – mówi Radosław Dobaczewski, Dyrektor Rejonu Dystrybucji Energi Operator w Kutnie.

Prace projektowe, związane z połączeniem nowo budowanej stacji 110 kV / 15 kV z istniejącą infrastrukturą energetyczną średniego napięcia również realizuje Energa Invest.