Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Stan obecny wdrożenia inteligentnych liczników w Unii Europejskiej i aktualny przegląd dyrektywy 2009/72/WE przygotowany przez smart-grids.pl na podstawie źródeł KE.

Status wdrożenia

Na podstawie dostępnych danych [1] do końca 2017 r. około 37% gospodarstw domowych w UE było wyposażonych w inteligentny licznik energii elektrycznej. Do tej pory siedem państw członkowskich zakończyło wdrażanie na poziomie krajowym (EE, FI, IT (trwają prace nad inteligentnym opomiarowaniem drugiej generacji), MT, ES, SE) lub osiągnęło co najmniej 80% udziału w ich punktach pomiarowych (DK). Dziesięć kolejnych państw członkowskich (AT, FR, GR, IE, LV, LU, NL, PL, RO, UK) zobowiązało się również do implementacji inteligentnych liczników energii elektrycznej jednak prace postępują z różnymi prędkościami, a większość z nich nie spełni pierwotnego celu wprowadzenia Smart Metringu do 2020 r. Przyczyniłoby się to do zainwestowania 45 mld euro na instalację blisko 200 mln inteligentnych liczników energii elektrycznej, co stanowi 72% konsumentów w UE.

Inne kraje jak dotąd nie zobowiązały się do wprowadzenia inteligentnego opomiarowania na dużą skalę - są to BE, BG, HR, CY, CZ, DE (tylko częściowe wdrożenie), HU, LT, PT, SK (tylko częściowe wdrożenie), SI.

Komisja rozpoczęła niedawno zewnętrzne badanie mające na celu ocenę postępów we wdrażaniu inteligentnych systemów pomiarowych w UE. Wyniki tych prac, które będą aktualizować informacje przedstawione we wcześniejszym raporcie Smart Metering Benchmarking Report [2], będą publicznie dostępne w III kwartale 2019 r.

Przegląd dyrektywy 2009/72/WE

Dyrektywa 2009/72/WE została niedawno zmieniona [3] jako część „Pakietu czystej energii dla wszystkich Europejczyków” (Clean Energy Package for all Europeans). Przekształcona dyrektywa w sprawie energii elektrycznej aktualizuje istniejące ramy wdrażania inteligentnych systemów pomiarowych.

  • Wprowadza m.in. obowiązkowe wymagania funkcjonalne, aby inteligentne systemy pomiarowe mogły również pomóc konsumentom modulować ich zachowanie (konsumpcyjne lub wytwórcze), a nawet aktywnie uczestniczyć, osobiście lub za pośrednictwem strony trzeciej, w systemach reagowania na zapotrzebowanie i być nagradzani za to.
  • Zobowiązuje państwa członkowskie do regularnego monitorowania wdrażania inteligentnych systemów pomiarowych na swoich terytoriach i śledzenia dostarczania korzyści konsumentom.
  • Tam, gdzie nie ma krajowego wdrożenia, w wyniku negatywnej oceny, wymaga się od państw członkowskich dokonania przeglądu tej analizy co najmniej raz na cztery lata i honorowania prawa do inteligentnego licznika dla tych, którzy wnioskują i są skłonni ponieść związane z tym koszty.
  • Przepisy te dotyczą przyszłych instalacji i wymian. Wdrożenia muszą osiągnąć co najmniej 80%, w ciągu 7 lat od pozytywnej oceny w przypadku nowych wdrożeń, lub do 2024 r. w przypadku bieżących. Już zainstalowane inteligentne systemy pomiarowe o ograniczonej funkcjonalności mogą działać do 12 lat po wejściu w życie nowej dyrektywy.

 

[1] 7th ACER/CEER Market Monitoring Report, October 2018.
[2] Commission Report COM(2014) 356 “Benchmarking smart metering deployment in the EU-27 with a focus on electricity”; accompanying Staff Working Documents (SWD(2014) 188 and SWD(2014) 189).
[3] Directive(EU)2019/… on common rules for the internal market for electricity and amending Directive 2012/27/EU (recast); Official Journal publication pending.