Mniejsze zużycie energii do oświetlenia biur

Jak dowodzi eksperyment przeprowadzany przez firmę Philips we współpracy z deweloperem biurowym Skanska Property Poland, zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia biur można zmniejszyć nawet o 38 proc., dzięki wykorzystaniu inteligentnego systemu sterowania oświetleniem z czujnikami ruchu oraz natężenia światła. Jeśli dodatkowo zastosuje się oprawy LED, zużycie energii będzie w sumie aż o 65 proc. niższe.

Skanska PhilipsBadanie zużycia energii przy zastosowaniu systemów sterowania i opraw LED prowadzone jest w laboratorium testowym Philips w Kętrzynie od początku stycznia 2012 r. Zespół specjalistów opracował trzy różne konfiguracje oświetlenia, które następnie zastosowano w trzech typowych pomieszczeniach biurowych tej samej wielkości, z oknami na tę samą stronę świata. W ciągu 4 miesięcy od rozpoczęcia testów wyniki pomiarów wykazały duże różnice w zużyciu energii w poszczególnych pokojach. Okazało się, że przy wykorzystaniu systemu sterowania oświetleniem z czujnikami ruchu i opraw ze świetlówkami T5 zużycie energii jest o 38 proc. niższe w porównaniu z pomieszczeniem bez tego typu systemu. Największe jednak oszczędności, aż o 65 proc., odnotowano w pokoju, gdzie oprócz inteligentnego systemu sterującego oświetleniem zastosowano także oprawy LED.

Eksperyment prowadzony będzie do stycznia 2013 r. Jest to o tyle istotne, że dotychczasowe wyniki to dane z okresu zimowego, co oznacza, że w kolejnych miesiącach spodziewać się można jeszcze lepszych rezultatów.

Skanska Property Poland dokłada również starań, aby zużywana energia pochodziła z odnawialnych źródeł. W tym celu deweloper nawiązał współpracę z firmą Tauron i podpisał umowę, na mocy której będzie korzystać z pakietu TAURON EKO we wrocławskim biurowcu Green Towers. Skanska planuje, aby docelowo energia ze źródeł odnawialnych trafiała do wszystkich obiektów budowanych przez dewelopera.

Wyszukiwarka

Free Joomla! template by Age Themes