Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

E.ON buduje w miejscowości Falkenhagen (północny wschód Niemiec) pilotażowy zakład, dzięki któremu chce zwiększyć wykorzystanie energii z farm wiatrowych. Instalacja ma rozpocząć pracę w 2013 r.

wiatraki IZCZadaniem zakładu w Falkenhagen będzie przyjęcie nadmiaru mocy wygenerowanej przez elektrownie wiatrowe, która nie będzie mogła być wprowadzana do sieci energetycznej. Wykorzystywana zostanie w nim technologia konwersji energii elektrycznej na gaz. Dzięki temu z energii z wiatraków w procesie elektrolizy będzie produkowany wodór.

Pilotażowa instalacji wyprodukuje około 360 m3 wodoru na godzinę. Trafi on następnie do regionalnej sieci gazowniczej. Jak podkreśla E.ON, przepisy pozwalają obecnie wprowadzać do systemu gazociągów tylko niewielką ilość wodoru, ale docelowo w zakładzie w Falkenhagen z wodoru ma być wytwarzany gaz syntezowy, który będzie mógł być wprowadzony do sieci gazowej bez ograniczeń.

Klaus-Dieter Maubach, członek zarządu ds. technologii i innowacji w E.ON, twierdzi, że wzrost produkcji energii elektrycznej z takich źródeł jak elektrownie fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe będzie coraz częściej doprowadzał sieci energetyczne do granic ich możliwości i dlatego grupa musi inwestować w rozwój technologii do przechowywania dużych ilości energii. W jego ocenie technologia zastosowana w Falkenhagen jest obiecującym rozwiązaniem.

Źródło: cire.pl