Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Landis+Gyr stworzył próbkę inżynierską inteligentnego licznika wyposażonego w protokół internetowy w wersji nr 6 (IPv6). IPv6 oferuje wysoką skalowalność, która pozwala realizować koncepcję "internetu rzeczy", w której każde możliwe urządzenie na ziemi jest podłączone do internetu poprzez swój unikalny adres IP.

IPv6 rozszerza zakres dostępnych adresów od obecnych 4,2 mld urządzeń do ogromnych 39-cyfrowych numerów unikalnych adresów przypisanych do urządzeń. To istotne uzupełnienie spełnia przyszłe wymagania wynikające z rozwoju inteligentnego systemu elektroenergetycznego, gdzie jak przewidują eksperci nastąpi eksplozja liczby inteligentnych domów i urządzeń pracujących w sieci.

Kolejnym argumentem podkreślającym ważność IPv6 jest stale rosnąca liczba standardów, które bazują na nowym protokole.

- Realizując ten innowacyjny projekt chcieliśmy też zapewnić, że jesteśmy w stanie zagwarantować naszym klientom, że inwestycja w naszą inteligentną technologię jest przyszłościowa - mówi Daniel Lauk, dyrektor Platformy i Innowacji w Landis+Gyr.

Gotowy do testów

Coraz więcej urządzeń, takich jak telefony komórkowe czy konsole do gier, jest podłączanych do internetu, w wyniku czego szybko maleje liczba dostępnych adresów IPv4.

- Dla użytkowników nie jest to właściwie problem, ponieważ nie posiadają oni stałego adresu IP. Jednak będzie to stawało się coraz większym problemem dla biznesu. Według niektórych szacunków, adresów IPv4 zacznie brakować już w bliskiej przyszłości - tłumaczy Jürg Haas, Kierownik Produktu Komunalnych Urządzeń Komunikacyjnych w Landis+Gyr.

Jeśli naprawdę tak się stanie, Landis+Gyr będzie gotowy ze swoimi rozwiązaniami inteligentnych systemów opomiarowania. Próbki inżynierskie urządzeń są gotowe do testów wdrożeniowych w warunkach rzeczywistych.

- Chcielibyśmy przetestować je u większości naszych klientów, ale niestety nie jest łatwo znaleźć klientów, którzy posiadają obecnie działającą sieć IPv6 - mówi Haas.

Adres dla każdego licznika

Takie podejście daje wyniki. Innowacyjny projekt IPv6 potwierdza czołową pozycję Landis+Gyr w rozwoju nowoczesnych technologii. Zdolność nadania każdemu inteligentnemu licznikowi unikalnego adresu IPv6 zaowocuje bezpośrednimi korzyściami dla firm i społeczności na całym świecie poprzez możliwości jakie daje udoskonalona komunikacja i zarządzanie danymi. Co więcej, klienci będą mieli bezpośredni dostęp do informacji dotyczących zużycia energii w czasie rzeczywistym.

IPv6, który będzie wbudowany w oprogramowanie firmowe liczników energii elektrycznej, może być używany w wielu różnych typach sieci, w tym Ethernet, GPRS, Wi-Fi oraz światłowody. W niektórych krajach europejskich już teraz podłącza się liczniki do sieci światłowodowych, jeśli są one dostępne.

Rozwiązanie dwu-stosowe

Landis+Gyr od wielu lat posiada w swojej ofercie kompatybilne z protokołem IPv4, inteligentne liczniki z komunikacją przez Ethernet i GPRS/UMTS. Sieci IPv4 będą działać jeszcze przez jakiś czas. Rozwiązanie dwu-stosowe (dual stack) będzie w stanie nie tylko obsłużyć nowy standard IPv6, ale posiada też wsteczną kompatybilność z obecnym standardem IPv4. Aby zapewnić pełną elastyczność w przyszłości, Landis+Gyr zintegruje protokół IPv6 w taki sposób, aby można było wymienić stos bez konieczności podejmowania kosztownych inwestycji.

Idąc dalej, Landis+Gyr będzie kontynuował testy i analizę stosów protokołu IPv6 różnych producentów, oraz wdroży pełną zdolność przyłączeniową protokołu IPv6 w swoim systemie Landis+Gyr Head End System. Planowane są również testy z aktualnie powstającymi publicznymi sieciami telefonii komórkowej w standardzie IPv6. Ostatecznie, Landis+Gyr zainstaluje stos protokołu IPv6  w innych typach swoich inteligentnych liczników, w tym w swoim nowym typoszeregu liczników wyposażonych w komunikację OFDM PLC, a także w licznikach z komunikacją radiową w technologii RF mesh, które są stosowane głównie w Ameryce Północnej.

Źródło: www.landisgyr.com