Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 27 marca 2006 r. ustaliła dość nietypowe, jak na polityczną organizację, niepolityczne święto: Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Dzień ten, przypadający 17 maja, znany był wcześniej jako Światowy Dzień Telekomunikacji i upamiętniał powstanie w dniu 17 maja 1865 roku Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Swą decyzją Zgromadzenie zauważyło i doceniło jeden z dominujących trendów społecznych i ekonomicznych – powstanie globalnej platformy kontaktów międzyludzkich, skrótowo określanej jako społeczeństwo informacyjne.

itW Polsce obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) mają już dziewięcioletnią tradycję i wypracowały swój własny klimat, swoje środowisko i trwałą renomę swoistego festiwalu informatycznego. Poważne debaty, popularyzacyjno-edukacyjne konferencje, konkursy dla młodszych i starszych oraz towarzyskie spotkania wzajemnie się tu przeplatają i uzupełniają, tworząc jedyną w swoim rodzaju całość. Ta doroczna, trwająca z różnym natężeniem od kwietnia do czerwca i kulminacją w środku maja informatyczna fiesta co roku przynosi solidną porcję informacji, refleksji i wartych wzięcia pod uwagę konkluzji. Uczestnicy imprez składających się na obchody ŚDSI zawsze otrzymują solidną porcję zarówno informacji o tym, co zostało zrobione i co należy zrobić, jak i rzeczowej oceny i krytyki działań i zjawisk towarzyszących rozwojowi społeczeństwa informacyjnego w Polsce, który – mimo wszelkich niedostatków i utrudnień – postępuje w szybkim tempie.

Zaproponowane przez ITU hasło tegorocznych obchodów ŚDSI - "Sieci szerokopasmowe na rzecz zrównoważonego rozwoju" ("Broadband for Sustainable Development") – zostanie zrealizowane w co najmniej dwóch niezwykle ważnych dla przyszłości aspektach: rozwoju inteligentnych sieci energetycznych (Smart Grid) oraz edukacji, w której wydajne sieci informacyjne, zdolne do obsługi zaawansowanego, multimedialnego oprogramowania edukacyjnego, odgrywają coraz większe znaczenie.

Program imprez składających się na obchody ŚDSI 2014 jak zwykle zawiera pakiet tematów najbardziej aktualnych i ważnych z punktu widzenia dalszego rozwoju. Do takich tematów ponad wszelką wątpliwość należy informatyczna rewolucja, która właśnie zaczyna dotyczyć sieci energetycznych. Tematowi temu będzie poświęcona już druga edycja bardzo udanej i merytorycznie wartościowej konferencji poświęconej zasadom budowania sieci Smart Grid – czyli nowej generacji sieci energetycznych nasyconych informatyką.

Kluczowym dla rozwoju społeczeństwa problemem informatycznej edukacji zajmie się konferencja "Cyfrowa Szkoła –perspektywa rządu, samorządu i szkoły", kontynuująca bogaty dorobek swoich dwóch edycji z lat poprzednich.

Wątek edukacyjny bardzo silnie wspierają dwa stałe już elementy ŚDSI, jakimi są ogólnopolskie konkursy informatyczne dla młodzieży szkolnej: "Edukacja z Panem T.I.K.-iem" oraz "TIK?-TAK!", gromadzące po ok. 20 tys. uczestników. Ich celem jest rozbudzanie wśród młodzieży szkolnej zainteresowań informatycznych, szerzenie idei bezpiecznej pracy w Internecie, zachęta do wspólnej, edukacyjnej zabawy jako mądrego sposobu spędzania czasu z komputerem oraz rozwijanie zainteresowań informatycznych i przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w zinformatyzowanym społeczeństwie.

Równie stałym elementem ŚDSI są: "Dni Otwarte ECDL" - cykliczna akcja informacyjna, przeprowadzana w Centrach Egzaminacyjnych ECDL oraz w Laboratoriach ECDL w całej Polsce, mająca na celu popularyzację idei podnoszenia umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi oraz poświadczania ich certyfikatem ECDL. W ramach „Dni Otwartych ECDL” są organizowane spotkania, prelekcje, warsztaty z zakresu używania IT oraz przeprowadzone będą konkursy wiedzy informatycznej.

Kulminacyjnym momentem obchodów ŚDSI jest, jak zwykle, Wielka Gala Dnia Społeczeństwa Informacyjnego – tradycyjna impreza środowiskowo-integracyjna, program której zawiera m.in. wręczenie prestiżowych nagród dla osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności mającej wpływ na rozwój ze społeczeństwa informacyjnego: Info Star i InfoStat.

W programie ŚDSI 2014 znajduje się również kilkanaście imprez regionalnych, organizowanych przy udziale lokalnych oddziałów PTI. Pełna informacja o obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2014 znajduje się na stronie sdsi.pti.org.pl.