Breaking news
Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Grupa EDP stworzyła dwie nowe jednostki, które wzmocnią jej działania w kierunku dekarbonizacji. Oddziały zajmą się "zielonym" wodorem i magazynowaniem energii.

freepik_vectorjuice- Otworzenie nowych oddziałów wzmacnia pozycję EDP jako lidera transformacji energetycznej. Rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii wymaga integracji z systemami magazynowania takimi jak baterie, aby zapewnić konieczną elestyczność w ramach sieci i tym samym wspierać dalszy rozwój OZE - mówi Miguel Stilwella de Andrade, CEO EDP. - Dodatkowo, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w systemie dystrybucji w obliczu rosnących potrzeb poboru, będzie najbardziej efektywną finansowo dla klienta ostatecznego drogą do zmniejszania emisyjności. Jednakowoż, jeśli dążymy do osiągnięcia upragnionego celu neutralności emisyjnej, musimy myśleć o wdrożeniu innych rozwiązań, takich jak zastosowanie wodoru, co pozwoli zaspokoić potrzeby sektorów przemysłu, dla których zastosowanie prądu nie jest w tej chwili rozwiązaniem gwarantującym niezbędną stabilność albo opłacalność.

"Zielony" wodór

Rozwój "zielonego" wodoru przez EDP związany jest z postawionymi przez Grupę celami w zakresie dekarbonizacji, ale także z malejącymi kosztami tej technologii. Nową jednostką - H2BU - ma zarządzać Ana Quelhas, dyrektor ds. planowania energetycznego w Grupie EDP. H2BU zajmie się rozwojem potencjału wodoru w takich sektorach, jak: przemysł metalurgiczny, chemiczny, rafinerie, cementownie, transport ciężki na długich dystansach. Główne rynki, na których będzie operować to Stany Zjednoczone i Europa.

  • Aktualnie w zakresie wodoru EDP posiada projekt pilotowy w Ribatejo Central, w ramach partnerstwa z H2Sines i przy współpracy m. in. z Radą Miasta Alenquer.
  • Na poziomie inwestycyjnym EDP rozwijany jest projekt Behyond, skupiający się na zbadaniu możliwości produkcji wodoru w ramach morskiej energetyki wiatrowej. Działanie jest efekt współpracy naukowej pomiędzy rządami Portugalii i Norwegii.
  • Grupa EDP jest także zaangażowana w tworzenie europejskiego rynku wodoru razem z European Alliance Clean.

Magazyny energii

Aby wzmocnić kluczową pozycję w transformacji energetycznej, spółka EDP Renováveis otworzyła oddział, który będzie powiązany z działalnością operacyjną EDPR w USA. Zadaniem tej jednostki jest analizowanie technologii magazynowania energii. Obecnie EDP wdraża w USA przyjęty plan "Re-charg", którego celem jest zbudowanie instalacji o łącznej mocy 1 GW do 2026 r.

  • W 2018 r. EDP Renováveis zainaugurowała pionierski projekt, instalując baterie do magazynowania energii wytwarzanej przez farmę wiatrową Cobadin zlokalizowaną w Rumunii.
  • W 2019 r. w Rumunii EDPR uruchomiło system magazynowania przy farmie fotowoltaicznej.
  • EDPR zamierza rozwijać projekt PV Sonrisa na terenie stanu Kalifornia w oparciu o umowę sprzedaży energii (PPA) na 200 MW mocy i magazyn energii na 40 MW.

 

Źródło: edpr.com; fot.: freepik / vectorjuice