Breaking news
Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii wodorowej do zasilania osiedla w Środzie Śląskiej, gdzie powstanie ok. 1,8 tys. mieszkań. Taki sposób ogrzewania jest nie tylko ekologiczny, ale pozwala również ograniczyć wydatki na energię.

 

canvaCele dla środowiska

Osiedle w Środzie Śląskiej będzie pierwszym, w którym wykorzystany zostanie wodór jako energia. Cele wykraczają jednak poza tę inwestycję. PDD była jednym z podmiotów, które podpisały list intencyjny dotyczący powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Jej celem ma być prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, zwracając szczególną uwagę na potencjał gospodarczo-naukowy danego regionu. Oprócz tego podmioty zaangażowane w ten projekt mają wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Oficjalne podpisanie listu intencyjnego miało miejsce 9 września 2021 r. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Energia pochodząca z wodoru jest również ważnym elementem europejskiej strategii osiągania neutralności klimatycznej. Zakłada ona, że do 2050 r. udział wodoru w koszyku energetycznym Europy wzrośnie z obecnego poziomu poniżej 2% do 13–14%.

 

Zielone technologie wodorowe ogrzeją osiedle

- W naszej działalności koncentrujemy się nie tylko na rozwijaniu rynku budownictwa z drewna. Cały czas poszukujemy nowych sposobów na to, żeby nasze inwestycje były jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne, przyjazne dla człowieka i środowiska. Zależy nam także, by angażować w te działania najlepsze polskie firmy. Rozwój technologii wodorowej w obszarze dostarczania energii i ogrzewania mieszkań, który chcemy realizować wspólnie z firmą Sescom, doskonale wpisuje się w te cele. Oprócz planów ogrzewania wodorem naszych domów w Środzie Śląskiej podpisaliśmy także list intencyjny o powołaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Wodór jest pierwiastkiem powszechnie dostępnym i ma duży potencjał. Podobnie jak paliwa kopalne może być stabilnym źródłem energii. Ma stosunkowo niską temperaturę spalania i nie wytwarza dwutlenku węgla oraz innych cząstek powodujących powstawanie smogu. Nowoczesne metody pozyskiwania wodoru są oparte na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

- Rozwijanie zielonych technologii wodorowych jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć długotrwałe cele ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nasza firma już od ponad 10 lat pracuje nad technologiami wodorowymi, wdrażając i rozwijając nowe koncepcje techniczne i technologiczne, w tym objęte patentami. Współpraca z Polskimi Domami Drewnianymi jest dla nas bardzo ważnym etapem na drodze do upowszechniania wodoru w budownictwie mieszkaniowym - mówi Sławomir Halbryt, Prezes Zarządu SES Hydrogen oraz Sescom S.A.

 

Źródło: zoom-bsc.pl; fot. canva