Breaking news
KNM 2022: europejski rynek baterii litowo-jonowych wzrośnie 50-krotnie w ciągu najbliższych 10 lat

28 lutego 2022 r. została opublikowana pierwsza edycja tzw. "Listy wstydu". Jest to zestawienie przedsiębiorstw, jakie działały przed wojną na terenie Rosji, a po inwazji ogłosiły wycofanie lub zostały w tym regionie. Lista jest stale aktualizowana. Znajdują się na niej firmy świadczące usługi dla branży elektroenergetycznej.

 

freeimage_DaVinciSAutorzy "Listy wstydu"

"Listę wstydu" na bieżąco aktualizują Jeffrey'a Sonnenfelda i jego zespół ekspertów, pracowników naukowych i studentów z Yale Chief Executive Leadership Institute. Zestawienie uważane jest przez zarządy firm, urzędników państwowych i media jako najbardziej wiarygodny i wyczerpujący zapis tego potężnego, historycznego ruchu. Jak wynika z dostępnych informacji, od czasu inwazji na Ukrainę ponad 450 firm ogłosiło wycofanie się z Rosji - ale niektóre z nich nadal prowadzą tam swoją działalność.

 

Kategorie zestawienia przedsiębiorstw

Pierwotnie lista firm składała się z dwóch kategorii "Wycofanie się" i "Pozostanie". Na 24 marca 2022 r. firmy podzielone są na pięć kategorii:

  1. WITHDRAWAL - Czysta przerwa: firmy całkowicie wstrzymujące rosyjskie zaangażowanie/wycofujące się z Rosji;
  2. SUSPENSION - Zachowanie możliwości powrotu: firmy tymczasowo ograniczające działalność, ale zachowujące możliwość powrotu;
  3. SCALING BACK - Ograniczanie działalności: firmy ograniczają niektóre działania biznesowe, kontynuując inne;
  4. BUYING TIME - Wstrzymywanie nowych inwestycji/rozwoju: firmy odkładają na później planowane inwestycje/rozwój/marketing, kontynuując jednocześnie działalność merytoryczną;
  5. DIGGING IN - Przeciwstawianie się żądaniom wyjścia: firmy przeciwstawiające się żądaniom wyjścia/ograniczenia działalności.

 

Pełna lista dostępna jest na stronie internetowej Yale Chief Executive Leadership Institute pod linkiem: https://yale.app.box.com/s/11lqy1d3yn1kf9xa3r96k9sb6w5m4qea

Więcej o zestawieniu pod linkiem: https://som.yale.edu/story/2022/over-400-companies-have-withdrawn-russia-some-remain

 

Komentarz Schneider Electric

Na dzień 24 marca 2022 r. na liście w kategorii: #4. BUYING TIME – Holding Off New Investments/Development (Grade: D), znajduje się obecnie 56 przedsiębiorstw w tym m.in. Schneider Electric. W związku z tym faktem poprosiliśmy o oficjalne stanowisko Schneider Electric Polska Sp. z o.o. Zapraszamy do lektury.

 

Stanowisko Schneider Electric w sprawie Ukrainy, Rosji i Białorusi

 

Priorytetem Schneider Electric jest nieustannie bezpieczeństwo naszych pracowników i ich rodzin. Firma wspiera pracowników z Ukrainy, zapewniając im bezpieczeństwo finansowe i tymczasowe zakwaterowanie dla ich rodzin. Nasi pracownicy z całego świata również wspierają tę inicjatywę, pomagając swoim koleżankom i kolegom w potrzebie poprzez liczne wewnętrzne działania. Firma Schneider Electric udziela także wsparcia finansowego organizacjom pozarządowym, takim jak „SOS Attitude”, odpowiadającym na aktualne potrzeby uchodźców.

Od dnia 24 lutego 2022 Schneider Electric wstrzymał wszystkie nowe inwestycje oraz międzynarodowe dostawy na projekty zlokalizowane w Rosji i w Białorusi. Wykonanie tej decyzji idzie w parze z zastosowaniem wszystkich sankcji i przepisów, ustanowionych przez jurysdykcje obowiązujące na terenach, na których operuje firma. Wszystkie te działania wykonujemy, mając również na względzie zobowiązania Schneider Electric wobec pracowników w obu tych krajach.

W chwili obecnej priorytetem firmy jest zapewnienie wszystkim naszym pracownikom i ich rodzinom spokojnych miejsc do życia i pracy, stawiając stabilność i bezpieczeństwo za cel naszych długofalowych działań.

 

/IZC/

fot.: freeimage / DaVinciS