Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę Juniper Research wykazało, że globalne wdrożenia inteligentnych sieci przyniosą roczne oszczędności energii rzędu 1060 TWh do 2026 r., z 316 TWh w 2021 r. Odpowiada to zasileniu ponad 42 mln 90-minutowych meczów piłki nożnej na Stadion Wembley.

 

freeimage_Ivan_ProlAnaliza Juniper Research wykazała, że zwiększona trwałość i bezpieczeństwo energetyczne mają kluczowe znaczenie dla atrakcyjności inteligentnych sieci, z analityką i sieciami reagującymi na zapotrzebowanie, które mogą mieć dramatyczny wpływ w przyszłości opartej na odnawialnych źródłach energii. Raport przewiduje, że największy sukces osiągną dostawcy, którzy potrafią najlepiej połączyć analitykę dostarczającą informacje operacyjne dla firm energetycznych, z tanimi czujnikami i łącznością.

 

Analiza Smart Grid ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia zrównoważonego rozwoju

Nowe badanie "Smart Grid: trendy w branży, ranking konkurencji i prognozy rynkowe 2021-2026" uwidoczniło, że oprogramowanie do inteligentnej sieci, które analizuje zużycie energii w czasie rzeczywistym, aby umożliwić elastyczne funkcje dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej, będzie miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia oszczędności energii i kosztów. Istotny charakter tych korzyści spowoduje, że wydatki na oprogramowanie do inteligentnych sieci wyniosą ponad 38 mld dolarów rocznie do 2026 r., z 12 mld dolarów w 2021 r.

- Aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne i obniżyć koszty operacyjne dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej, sieć musi szybko ewoluować w Smart Grid. Wykorzystanie łączności i wdrażanie analiz na dużą skalę będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia prawdziwie reagującej na zapotrzebowanie sieci, która jest potrzebna już dziś - wyjaśnia Damla Sat, współautorka badań.

 

Inteligentne pomiary ważne dla inteligentnej sieci, ale wdrożenia są nierówne

Badania wykazały także, że liczba inteligentnych liczników na świecie rośnie, a globalne inteligentne liczniki w eksploatacji mają osiągnąć poziom ponad 2 mld w 2026 r., z 1,1 mld w 2021 r. Chociaż oznacza to wzrost o prawie 95%, poziom implementacji jest bardzo nierównomierny na całym świecie. Takie rynki, jak Ameryka Łacińska, Afryka i Bliski Wschód, pozostają znacznie w tyle za liderami - Europą Zachodnią, Dalekim Wschodem i Chinami. Badanie zaleca, aby dostawcy pilnie lobbowali rządy za wspieraniem wdrażania inteligentnych systemów pomiarowych, w przeciwnym razie szybko pozostaną w tyle.

 

Źródło: juniperresearch.com; fot.: freeimage / Ivan Prol