Breaking news
Bezwietrzny i pochmurny czerwiec spowodował spadek produkcji energii z OZE w całej Unii Europejskiej.

Bateryjne magazyny energii, zwłaszcza te wytwarzane przez Northvolt w sposób zrównoważony dla środowiska, są idealnym rozwiązaniem służącym do dopasowania generacji energii z odnawialnych źródeł do zapotrzebowania – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, Prezes, Northvolt Poland Sp. z o.o.

 

Robert Chryc Gawrychowski

Robert Chryc-Gawrychowski,
Prezes Northvolt Poland Sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Northvolt jest obecny na polskim rynku już od 3 lat. Czym do tej pory zajmowało się w naszym kraju Państwa przedsiębiorstwo?

Wystartowaliśmy z kilkuosobową załogą w październiku 2018 roku, w hali o powierzchni niecałych 5000 m² w Gdańsku. Pierwsze miesiące poświęcone były budowie zespołu, procesów, projektowaniu linii montażowych, zakupom i instalacji wyposażenia oraz przygotowaniu do uruchomienia produkcji. Wytwarzane moduły i systemy bateryjne stosowane są w stacjonarnych i przenośnych magazynach energii, jak i w aplikacjach przemysłowych, np. jako zasilanie specjalistycznych pojazdów i maszyn górniczych firmy Epiroc. Dzisiaj Northvolt Poland to ponad 100 osobowy zespół, a zdolność produkcyjna dopasowana jest do (wciąż rosnącego) zapotrzebowania i podpisanych kontraktów.

W zeszłym tygodniu Northvolt ogłosił rozpoczęcie nowej inwestycji typu greenfield, jaką jest budowa fabryki i centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku. Dlaczego na lokalizację nowego zakładu wybrano akurat Polskę? Jak chcą Państwo sfinansować inwestycję?

Proces wyboru lokalizacji przebiegał wieloetapowo. Brane były pod uwagę czynniki związane z infrastrukturą, łańcuchami dostaw, dostępnością specjalistów, bliskością ośrodków akademickich, kosztów energii i możliwości jej pozyskania z odnawialnych źródeł czy zachętami inwestycyjnymi. W ramach Polskiej Strefy Inwestycji, przyznano nam rządowy grant gotówkowy dla strategicznego i innowacyjnego projektu w wysokości 27,7 mln zł oraz decyzję uprawniającą do działalności w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Gdańsk był w gronie faworytów, ze względu na unikalne, portowe położenie z bardzo silnym, intermodalnym hubem transportowym. Jeżeli spojrzymy na mapę, to zobaczymy, że wokół Morza Bałtyckiego, Northvolt buduje pan-europejski łańcuch wartości z następującymi lokalizacjami:

northvolt mapa

  • Northvolt HQ, Sztokholm, Szwecja – centrala firmy;
  • Northvolt Labs, Västerås, Szwecja – centrum R&D i linie demonstracyjne ogniw litowo-jonowych oraz pilotażowa linia recyklingu zużytych, kompletnych baterii;
  • Northvolt Ett, Skellefteå, Szwecja – gigafabryka ogniw litowo-jonowych i recykling zużytych, kompletnych baterii;
  • Hydro Volt, FredrikStadt, Norwegia  - recykling zużytych, kompletnych baterii;
  • Northvolt Zwei, Salzgitter, Niemcy – gigafabryka ogniw litowo-jonowych na potrzeby i w ramach JV z VW;
  • Northvolt Systems Jeden i Dwa (Northvolt Poland), Gdańsk, Polska – zakład montażu modułów i systemów bateryjnych.

Inwestycja będzie finansowana w oparciu o kapitał własny Northvolt oraz kredyty i granty.

Projekt został podzielony na dwa etapy, a produkcja ma rozpocząć się już w 2022 roku. Czym będzie zajmował się zakład produkcyjny? Jakiego typu baterie wykorzystane zostaną do budowy magazynów energii?

Harmonogram projektu jest bardzo ambitny. W pierwszej fazie planujemy osiągnąć 5 GWh rocznej pojemności montowanych magazynów energii. Rozpoczęcie produkcji nastąpi już w 2022 roku. Wytwarzane produkty opierać się będą na ogniwach litowo-jonowych, dostarczanych z gigafabryki Northvolt Ett w północnej Szwecji. W Gdańsku będą one łączone z pozostałymi komponentami elektrycznymi i mechanicznymi, pozyskiwanymi w znacznej części od krajowych producentów. Tak będą powstawały moduły bateryjne, z których następnie tworzone będą kompletne systemy bateryjne i magazyny energii o określonych parametrach elektrycznych. Gotowe produkty będą wykorzystywane jako stacjonarne i mobilne magazyny energii, które są idealnym rozwiązaniem do stabilizowania farm wiatrowych i fotowoltaicznych, jak i w innych zastosowaniach przemysłowych, np. jako alternatywa dla silników spalinowych w maszynach i pojazdach specjalistycznych.

Kto i do jakich zadań będą mógł wykorzystać wytworzone w fabryce urządzenia? Na jakich rynkach planują Państwo sprzedawać magazyny energii?

Bateryjne magazyny energii, zwłaszcza te wytwarzane przez Northvolt w sposób zrównoważony dla środowiska, są idealnym rozwiązaniem służącym do dopasowania generacji energii z odnawialnych źródeł do zapotrzebowania. Mogą one być instalowane w bezpośrednim sąsiedztwie farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, gdzie będą stabilizować popyt i podaż, tzn. w czasie, gdy zapotrzebowanie na energię jest niskie, a wytwarzanie wysokie, to baterie będą ładowane po to, aby oddać energię w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Z innych zastosowań warto wspomnieć o:

  • funkcji zasilania awaryjnego w miejscach instalacji (np.: w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, fabrykach i innych);
  • spłaszczaniu charakterystyk poboru energii elektrycznej;
  • możliwości buforowania punktów ładowania pojazdów elektrycznych, zwłaszcza tam, gdzie moc przyłączeniowa sieci energetycznej jest niewielka;
  • możliwości kompensacji mocy biernej.

Możliwe jest oczywiście łączenie tych funkcjonalności i osiąganie korzyści w wielu obszarach jednocześnie, zaś połączone ze sobą nawet w rozległą sieć, mogą stanowić wirtualną elektrownię, a także świadczyć usługi systemowe dla sieci elektroenergetycznych w ramach zarządzania popytem i podażą.

Drugim obszarem zastosowań to aplikacje przemysłowe, takie jak baterie do pojazdów i maszyn górniczych, zastępujące klasyczne silniki spalinowe. W obu przypadkach przyczyniamy się do transformacji i elektryfikacji wielu obszarów naszego życia, tak potrzebnej w ramach walki ze zmianami klimatycznymi. Nasza produkcja przeznaczona jest na rynki globalne, ale szczególnie koncentrujemy się na Europie. Mam także nadzieję, że coraz więcej naszych magazynów energii znajdzie zastosowanie w Polsce.

northvolt rys1

Od 2019 roku prowadzą Państwo Projekt pt.: „Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji modułów i baterii litowo-jonowych do zastosowań w mobilnych i stacjonarnych magazynach energii oraz pojazdach elektrycznych, w szczególności w specjalistycznych maszynach górniczych”. Na jakim jest on etapie? Czy pozyskane przez Northvolt Poland sp. z o.o. doświadczenie w ramach projektu zostanie wykorzystane w centrum B+R i w produkcji w fabryce?

Od początku istnienia prowadzimy intensywną działalność R&D, we współpracy z głównym zespołem Northvolt Battery Systems w Sztokholmie. Projekt, o który Pani pyta, jest jednym z pierwszych projektów badawczo-rozwojowych i został uruchomiony jesienią 2019 roku. Dofinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie w ramach tzw. szybkiej ścieżki i zostanie ukończony zgodnie z harmonogramem w tym roku. Efekty tego projektu zostaną wdrożone do naszej działalności operacyjnej, a pozyskane doświadczenie z pewnością zaprocentuje i zostanie wykorzystane w nowo planowanym centrum R&D. 

Planują Państwo stworzyć 500 miejsc pracy. Kiedy rozpocznie się rekrutacja i kto znajdzie zatrudnienie?

Będziemy poszukiwać najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach z obszarów inżynierii procesów, industrializacji, planowania, kontroli jakości, BHP, utrzymania ruchu, automatyzacji, robotyzacji, IT, testowania, projektowania. Przy obsłudze automatycznych linii montażowych, zatrudnienie znajdą pracownicy liniowi i technicy. Niezbędni będą także specjaliści ds. spraw logistyki wewnętrznej i zewnętrznej oraz zespół do obsługi częściowo zautomatyzowanych magazynów i pojazdów AGV (Automatic Guided Vehicles) dostarczających komponenty na linie produkcyjne. Będziemy potrzebować również pracowników administracyjnych wspierających procesy wewnętrzne. Zamierzamy blisko współpracować z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi, nie tylko w celu pozyskiwania absolwentów, lecz także wspierania programów nauczania w dziedzinach niezbędnych w naszej działalności (m.in.: produkcja, elektrotechnika, energetyka, mechanika, automatyka i robotyka, odnawialne źródła energii, informatyka). Główne procesy rekrutacyjne rozpoczną się w czwartym kwartale tego roku, jednak już teraz warto obserwować nasze ogłoszenia na stronie www.northvolt.com/career zaznaczając gdańską lokalizację oraz firmowe profile w mediach społecznościowych: LinkedIn oraz Facebook.  

Jak oceniają Państwo polski rynek magazynowania energii – dotychczasowe realizacje, prace nad regulacjami prawnymi, wizja na najbliższe 3 lata?

Technik magazynowania energii jest wiele, jednak skupiając się na litowych magazynach bateryjnych, mogę powiedzieć, że jesteśmy dopiero na początku drogi. Tego typu instalacji w Polsce, zarówno tych domowych, instalowanych przez indywidualnych odbiorców, posiadających już np. instalację fotowoltaiczną, jak i przemysłowych, budowanych przez firmy, jest niewiele. Konieczne jest znoszenie barier administracyjnych i stworzenie ram prawnych, umożliwiających i przyspieszających budowę magazynów energii w Polsce, które razem z coraz liczniejszymi instalacjami odnawialnych źródeł energii umożliwią transformację ku niskoemisyjnej energetyce. Rozwiązania zaproponowane przez Ministra Michała Kurtykę i ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska w ostatnim projekcie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne idą w dobrym kierunku. Zapotrzebowanie na magazyny energii w Polsce i w Europie będzie dynamicznie rosło do 2030 roku i cieszę się, że największy w Europie zakład je produkujący powstaje w Gdańsku.

Serdecznie dziękuję za rozmowę. Życzę powodzenia w budowie nowej fabryki i pozyskania najlepszej na rynku kadry pracowników!

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.