Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected]

Spółka joint venture 450connect, należąca do Alliander, E.ON, Versorger-Allianz 450 i grupy dalszych regionalnych firm energetycznych dostarczających ok. 90% usług infrastruktury krytycznej w Niemczech, wygrała przetarg na wykorzystanie częstotliwości 450 MHz.

freepik_jannoon028A wygranym jest...

Operator sieci radiowej 450connect, wspierany przez czterech równych akcjonariuszy – Alliander, konsorcjum regionalnych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, E.ON i Versorger-Allianz 450 (konsorcjum wielu przedsiębiorstw użyteczności publicznej, z udziałem spółki zależnej EnBW – Netze BW), otrzymał pozwolenie na wykorzystanie częstotliwości 450 MHz przez następne 20 lat, czyli do 31 grudnia 2040 r. Spółka joint venture realizowana przez firmy z branży energetycznej i wodnej z sukcesem zwyciężyła w procedurze przetargowej Federalnej Agencji ds. Sieci. Przydział 450 MHz zostanie wykorzystany do stworzenia ogólnomieckiej, wysoce odpornej i bezpiecznej sieci radiowej LTE do zastosowań w przedsiębiorstwach energetycznych i wodociągowych oraz w innych infrastrukturach krytycznych.

450 MHz – niezbędny bodziec do zmian

Frank Zeeb, CEO Alliander AG i inicjator 450connect GmbH, podkreśla, że sieć radiowa 450 MHz jest bodźcem pilnie potrzebnym do transformacji energetycznej, zwłaszcza, że nic nie stoi na przeszkodzie cyfryzacji tej branży. W opinii Carstena Ullricha, rzecznika zarządu 450connect GmbH, decyzja Federalnej Agencji ds. Sieci pokazuje, że koncepcja wykorzystania częstotliwości dla infrastruktury krytycznej jest dobrym kierunkiem, a wdrożenie sieci odbędzie się niezawodnie, skutecznie i szybko.

Budowa sieci LTE450 w Niemczech

Jak będzie przebiegała budowa sieci LTE 450? Torsten Maus, dyrektor generalny EWE NETZ GmbH, poinformował, że przedstawiony plan zakłada uruchomienie infrastruktury łączności cyfrowej z ok. 1600 lokalizacjami radiowymi do końca 2024 r. Operatorzy sieci będą mieli wtedy możliwość monitorowania wytwarzania, dystrybucji i zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym oraz, w razie potrzeby, kontrolowania tego procesu. Ponadto umożliwione zostanie znacznie wydajniejsze zintegrowanie z systemami energetycznymi wielu zdecentralizowanych systemów wiatrowych, fotowoltaicznych i CHP. Sieć radiowa 450 MHz wniesie zatem bardzo istotny wkład w powodzenie transformacji energetycznej oraz w zwalczanie skutków zmian klimatycznych. Opłacalność stosowania sieci radiowej 450 MHz do prowadzenia procesu transformacji energetycznej potwierdza dr hab. Alexander Montebaur, Prezes Zarządu E.DIS AG w E.ON SE, według którego jest to najbardziej odpowiednie, a jednocześnie ekonomicznie opłacalne i bezpieczne, rozwiązanie.

 

/IZC/

 

Źródło: 450connect.de; fot.: freepik / jannoon028