Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected]

System ma otwartą architekturę i może być łatwo skalowany na kolejne typy liczników oraz nowe technologie. Docelowo planujemy wykorzystać nasz system, w jak największym możliwym zakresie w ramach projektu AMI – mówi Jakub Tomczak, Dyrektor Pionu Operatora Danych Pomiarowych i Liczników w innogy Stoen Operator.

 

Jakub Tomczak, Dyrektor Pionu Operatora Danych Pomiarowych i Liczników w innogy Stoen Operator

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Panie Dyrektorze, skąd pomysł na stworzenie własnego systemu HES, jeśli na rynku dostępne są już inne sprawdzone rozwiązania?

Na rynku dostępne są systemy HES „z pudełka”, ale żaden z dostępnych systemów nie gwarantował nam zapewnienia wszystkich niezbędnych funkcjonalności. Ponadto systemy „pudełkowe” zawierały szereg innych, nadmiarowych funkcjonalności, za które płacimy, a których byśmy nie wykorzystywali. W momencie podejmowania decyzji o wdrożeniu nie były również doprecyzowane wszystkie wymagania wynikające z regulacji. Powyższe skłoniło nas do stworzenia otwartej, skalowalnej platformy, która pozwoli w przyszłości zrealizować wszelkie możliwe scenariusze w obszarze akwizycji danych pomiarowych, w tym wykorzystanie jej przy planowanym roll-oucie liczników inteligentnych.

W jaki sposób dane dostarczane (przesyłane) są do systemu HES-NG z liczników energii elektrycznej?

Obecnie w systemie HES-NG mamy zaimplementowaną obsługę komunikacji z licznikami z użyciem sieci komórkowej LTE oraz LTE-M. System HES-NG posiada otwartą architekturę i w przyszłości będzie mógł być z łatwością rozbudowany o kolejne technologie, co już dzisiaj planujemy.

Jakie korzyści daje Państwu otwarta i elastyczna architektura systemu HES-NG?

Przede wszystkim daje nam niezależność od dostawców systemów do odczytu liczników, o czym więcej powiem dalej. Po drugie nieograniczone możliwości jego rozwoju – dodawanie nowych typów liczników, czy nowych technologii komunikacji. Wszystko w ramach jednego systemu.

Ponadto nasz system HES-NG odróżnia od innych modularność: moduły systemu są logicznie oddzielone od siebie, każdy z modułów pracuje niezależnie od innych. Awaria poszczególnych modułów nie wpływa na pracę pozostałych. Dzięki temu zyskujemy najistotniejszą w obszarze pomiarów ciągłość i stabilność działania.

Nasze rozwiązanie cechują również niższe koszty wdrożenia oraz utrzymania. Posiadamy jeden uniwersalny system, uszyty na miarę, bez zbędnych funkcjonalności. Dzięki czemu jest lekki, prosty w obsłudze i cechuje go wysoka szybkość procesowania danych, która wynika z równoległego i wielowątkowego przetwarzania zadań. Dodam, że nasz system odczytuje liczniki co najmniej 20 razy szybciej niż nasze poprzednie systemy.

Czy planują Państwo udostępniać rozwiązanie HES-NG innym OSD? Dlaczego?

Jesteśmy otwarci na to, by w przyszłości komercyjnie udostępnić nasze autorskie rozwiązanie. Jednak obecnie skupiamy się przede wszystkim na jego dalszym rozwoju na potrzeby wewnętrzne.

W przesłanej przez innogy Stoen Operator informacji prasowej, przedstawiciel Execon użył sformułowania „Posiadanie tak nowoczesnej skalowalnej platformy pozwala uniezależnić się od dostawców liczników”. Co w tym przypadku oznacza dla Państwa uniezależnienie się od dostawców liczników?

W dotychczasowych modelach wdrażania liczników smart, systemy akwizycji danych były najczęściej dostarczane przez samych dostawców liczników. Zmiana dostawcy sprzętu wiązała się w takiej sytuacji z koniecznością zmiany systemu, gdyż w większości są to rozwiązania autorskie i „zamknięte”. innogy Stoen Operator jest właścicielem kodu i ma wyłączność na rozwój systemu. Możemy sami go elastycznie dostosowywać pod przyszłe potrzeby rynkowe i wdrażane technologie obsługi liczników energii elektrycznej oraz ewentualnie do obsługi innych urządzeń na naszej sieci.

Ile liczników inteligentnych mają już Państwo zainstalowanych u indywidualnych odbiorców końcowych? Jak Państwo sądzą, do kiedy uda się Państwu zrealizować wymóg 80% liczników Smart u "Kowalskich", gdy wejdzie w życie obecnie procedowany Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, zawierający harmonogram wdrożenia?

Na koniec 2020 roku posiadaliśmy niecałe 110 tys. liczników zdalnego odczytu u odbiorców w gospodarstwach domowych, co stanowiło ok. 10% wszystkich odbiorców w gospodarstwach domowych przyłączonych do naszej sieci. Są to liczniki, które były instalowane w większości w latach 2014–2015 i nie spełniają wszystkich projektowanych w nowych regulacjach wymagań. Z tych względów oraz z uwagi na fakt upływu okresu ich legalizacji, będziemy musieli je wymienić w ramach czekającego nas masowego roll-out’u.

Planujemy zrealizować obowiązek instalacji minimum 80% liczników zdalnego odczytu w gospodarstwach domowych do końca 2028 roku zgodnie z projektem ustawy prawo energetyczne. Będzie to jednak duże wyzwanie logistyczno-organizacyjne.

Czy system HES-NG został przygotowany pod konkretne typy liczników / standardów w innogy Stoen Operator, czy będą Państwo dopisywać kolejne, jak się pojawią, np. w wyniku przetargu na AMI wg wspomnianej we wcześniejszym pytaniu ustawy?

Tak jak wspomniałem już wcześniej, system ma otwartą architekturę i może być łatwo skalowany na kolejne typy liczników oraz nowe technologie. W pierwszej swojej wersji system obsługiwał produkcyjnie liczniki zainstalowane na potrzeby Rynku Mocy u odbiorców o mocy umownej powyżej 16 kW. To był pierwszy etap jego rozwoju, który zamknęliśmy w ubiegłym roku. Obecnie weszliśmy w etap drugi rozwoju systemu – w tej chwili uruchamiamy odczyt liczników bilansujących, a w dalszej perspektywie czasowej będziemy uruchamiać kolejne. Docelowo planujemy wykorzystać nasz system, w jak największym możliwym zakresie w ramach projektu AMI.

Serdecznie dziękuję za rozmowę.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.