Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

Poważna fabryka sprzętu pomiarowego nie powinna mieć problemów z zaspokojeniem podaży wygenerowanej przez obecną regulację – mówi Konrad Miszkurka, Project Manager w Elmess Metering Sp. z o.o., partner Iskraemeco.

 

Konrad Miszkurka,
Project Manager, Elmess Metering Sp. z o.o., partner Iskraemeco

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Jakie są największe zagrożenia w realizacji wymogów ustawowych dotyczących harmonogramu wdrażania inteligentnego opomiarowania u indywidualnych odbiorców końcowych?

Niewątpliwie z perspektywy dostawcy sprzętu pomiarowego, największym zagrożeniem jest obecna sytuacja na rynku komponentów elektronicznych, a przede wszystkim półprzewodników. Na chwilę obecną, z pełną odpowiedzialnością, można ją ocenić jako bardzo ciężką, z niewielkimi widokami na poprawę w najbliższym czasie.

Globalna sytuacja na rynku dotyczy zarówno małych, jak i dużych producentów. Niezależnie od wydolności produkcyjnej, nikt nie może wytwarzać bez materiałów do produkcji. Wymagający harmonogram, zdaję się nie brać pod uwagę ryzyka związanego z poważnymi niedoborami na światowym rynku półprzewodników. Nie mniej jednak mamy nadzieję, że obecna sytuacja wymusi rewizję ambitnych planów.

 

Jakie moce produkcyjne inteligentnych liczników powinny być zapewnione, aby sprostać wymaganiom ustawowym dotyczącym terminów wdrożeń?

Poważna fabryka sprzętu pomiarowego nie powinna mieć problemów z zaspokojeniem podaży wygenerowanej przez obecną regulację. Produkcja na poziomie 100 tysięcy sztuk w miesiącu stanowi poważne wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Niemniej w przeszłości, w warunkach normalnej dostępności komponentów, podobne rozmiarowo projekty były z powodzeniem realizowane przez Iskraemeco.

 

Jaka wg Państwa technologia powinna być wiodąca w komunikacji pomiędzy systemem AMI a licznikiem zdalnego odczytu w kontekście planowanego rozporządzenia licznikowego?

Nie istnieje jedna technologia rozwiązująca wszystkie problemy komunikacyjne. Operator sieci dystrybucyjnej, wybierając preferowane rozwiązanie, musi wziąć pod uwagę specyfikę swojej sieci dystrybucyjnej, jak również dostępność poszczególnych technologii radiowych w przestrzeni komercyjnej. Korzystnym w takiej sytuacji wydaje się realizowanie mniejszych projektów pilotażowych i prac rozwojowych w tym zakresie.

W naszej opinii systemy hybrydowe łączące w sobie najnowsze technologie PLC, czyli G3-PLC (dla aglomeracji), z technologiami opartymi o LTE450 Cat-M (dla obszarów o mniejszej gęstości zaludnienia) są bardzo skutecznym rozwiązaniem, przede wszystkim ze względu na relatywnie niskie koszty potencjalnego udrażniania komunikacji.

 

Czy wg Państwa zamawiający (OSD) powinni ogłaszać postępowania w podziale na kilka zadań, aby dostawcy mieli większe szanse na wygranie zamówienia?

Takie podejście niesie za sobą obopólną korzyść, zarówno dla zamawiającego, jak i dostawców. Zamawiający ogranicza ryzyko biznesowe związane z wiązaniem się z tylko jednym dostawcą. Jednocześnie większa liczba podmiotów realizujących zamówienie oznacza możliwość praktycznego porównania dostępnych rozwiązań. Porównując dostawy instrumentów pomiarowych tej samej klasy od dwóch wykonawców, zamawiający ma szansę dokonać oceny np. awaryjności dostarczonego sprzętu lub jakości komunikacji na tle rozwiązań równoważnych.

Z punktu widzenia dostawcy jest to bardzo dobra okazja wdrożenia rozwiązania, które nie zawsze jest na pierwszym miejscu, w przypadku, gdy czynnikiem rozstrzygającym postępowanie przetargowe jest cena.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Przyczytaj pozostałe opinie
dostawców liczników inteligentnych!

 

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.