Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

Ze względu na szerokie pasmo i możliwości transmisyjne LTE450 będzie zupełnie nową jakością w komunikacji dyspozytorskiej, która podniesie zarówno komfort użytkowania, jak i bezpieczeństwo pracy ludzi obsługujących sieć energetyczną – mówi Paweł Niedzielski, Dyrektor ds. Sprzedaży w Nokia Solutions and Networks w Polsce.

 

Paweł Niedzielski, Dyrektor ds. Sprzedaży w Nokia Solutions and Networks w Polsce

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

450connect, operator sieci Private LTE 450 MHz obsługujący firmy energetyczne w Niemczech, wybrał do budowy swojej sieci rozwiązania Nokia. Sieć będzie przeznaczona do komunikacji krytycznej (dyspozytorskiej) i wykorzystywana do transmisji M2M (Machine to Machine) oraz IoT (Internet of Things). Jaki będzie zakres projektu 450connect?

Kompletny. To chyba najlepsze słowo. Dostarczamy i budujemy całą infrastrukturę dla usług komunikacji P-LTE w paśmie 450 MHz i zapewniamy usługi serwisowe przez 20 lat. To pokazuje dalekowzroczność operatora, a jednocześnie – z czego jesteśmy bardzo zadowoleni – dobrą ocenę naszych możliwości i stabilności rozwiązań oraz ich przyszłościowych możliwości.

 

Kiedy nastąpi uruchomienie systemu?

W przyszłym roku uruchomimy pierwsze lokalizacje. To duży projekt i będzie odbywał się etapami. Do 2025 roku zakończymy instalację całego systemu.

 

Jakie będą funkcje sieci private LTE wykorzystywane przez energetykę?

Podstawowe funkcje związane są z eksploatacją i utrzymaniem sieci elektroenergetycznej. P-LTE będzie obsługiwać komunikację krytyczną, dyspozytorską, a więc wszystkie rozmowy i połączenia wideo między dyspozytorami energetycznymi a ekipami pracującymi w terenie. Ze względu na szerokie pasmo i możliwości transmisyjne to będzie zupełnie nowa jakość w komunikacji dyspozytorskiej, która podniesie zarówno komfort użytkowania, jak i – przede wszystkim – bezpieczeństwo pracy ludzi obsługujących sieć energetyczną. Zwiększy się także wydajność pracy, bo przez sieć LTE będzie można na bieżąco, w czasie rzeczywistym przesyłać duże ilości danych, w tym obrazy i transmisje wideo.

Drugi obszar zastosowań to ten, gdzie komunikacja odbywa się już bez udziału człowieka – mówimy tu o komunikacji systemów sterowania z urządzeniami sieci elektroenergetycznej i bezpośrednio pomiędzy tymi urządzeniami. Obecnie ze względu na brak szerokopasmowych sieci w terenie te możliwości są ograniczone, natomiast private LTE pozwoli na wprowadzanie na dużą skalę na przykład rozwiązań Internetu Rzeczy, które będą stawały się podstawą funkcjonowania nowoczesnych sieci energetycznych.

Podobnie jak inne sektory przemysłu, energetyka coraz bardziej potrzebuje wymiany i analizy dużych ilości danych, w większości generowanych automatycznie i do przesyłania tych danych sieć P-LTE bardzo dobrze się będzie nadawać. Innymi słowy, P-LTE odegra dużą rolę w budowaniu sieci zgodnie elektroenergetycznej z koncepcją Smart Grid.

 

W Polsce również trwają przygotowania do budowy sieci LTE 450 MHz dla energetyki. Jak Pan porównałby projekty w Niemczech i w Polsce?

W Polsce jesteśmy jeszcze na etapie wyboru dostawcy rozwiązania. Ale porównując te dwa przyszłe wdrożenia można powiedzieć, że niemiecki jest większy ze względu na rozległość sieci, chociaż to akurat nie stanowi istotnej różnicy, bo projekty sieci prywatnych są wielokrotnie mniejsze od sieci operatorskich, w których technologia LTE powstała i jest od lat stosowana. Funkcjonalnie projekty są podobne, bo potrzeby łączności krytycznej są niezależne od kraju, w którym występują. W Niemczech, ze względu na większą różnorodność źródeł energii i znacznie większe zaawansowanie sieci elektroenergetycznej pod tym względem, duże znaczenie będzie miało wykorzystanie P-LTE w rozwiązaniach Smart Grid. W Polsce będzie to początkowo zapewne przede wszystkim komunikacja dyspozytorska. Ciekawe może być natomiast spojrzenie na różnice organizacyjne. W Niemczech pasmo 450 MHz było przedmiotem przetargu i jest płatne, w Polsce zostało przyznane przez UKE branży energetycznej. W Niemczech przygotowania do projektu zaczęły się później niż w Polsce, ale uruchomienie sieci nastąpi wcześniej. To takie podstawowe różnice.

 

Zapewne doświadczenia wdrożeniowe w Niemczech będą pomocne przy projekcie LTE 450 w Polsce, jeżeli do takiego Nokia zostanie wybrana.

450connect to jeden z wielu naszych projektów prywatnych sieci LTE. Oczywiście jego bliskość polskiemu projektowi LTE dla energetyki jest największa, ale korzystamy z wielu doświadczeń z naszych wdrożeń przemysłowych, transportowych i w bezpieczeństwie publicznym. Bo w tych sektorach mamy najwięcej spośród około 400 instalacji systemów private LTE na świecie. I większość z nich realizują nasze międzynarodowe, interdyscyplinarne zespoły. Dzięki temu zresztą wymienność doświadczeń i możliwość korzystania z nich przy kolejnych projektach jest duża.

 

To może, pozostawiając na chwilę projekt 450connect, porozmawiamy o doświadczeniach z tych 400 projektów. Jak sprawdzają się sieci private LTE w różnych branżach?

Sprawdzają się bardzo dobrze ze względu na swoje możliwości. Powiem może o doświadczeniach przemysłowych, jako że są one najbliższe projektom energetycznym w Niemczech czy w Polsce, a jednocześnie – instalacje przemysłowe są najbardziej wymagające. I we wszystkich tych instalacjach rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza, gdyż stanowi dobre połączenie funkcjonalności, wydajności i bezpieczeństwa.

Patrząc od strony użytkownika – mamy urządzenia dostosowane do pracy w trudnych warunkach przemysłowych, a więc telefony, tablety, stacje samochodowe itp., oraz elementy infrastruktury, jak stacje bazowe do instalacji w skrajnie trudnych warunkach.

Natomiast od strony operatora – rozwiązania LTE są skalowalne do wielkich pojemności, ponieważ przecież pracują w instalacjach operatorów publicznych z milionami abonentów, więc praktycznie nie ma tu ograniczeń związanych z pojemnością czy wydajnością systemu, bo sieci prywatne mają znacznie mniej użytkowników.

 

Kiedy spodziewa się Pan rozpoczęcia prac nad projektem PLTE 450 MHz w Polsce?

Pierwsze postępowanie już ruszyło. Czekamy na kolejne. Spodziewam się, że w tym roku ten proces powinien wyłonić dostawcę rozwiązania dla polskiej energetyki, ale o szczegóły trzeba już pytać operatora.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.