Breaking news
KNM 2022: europejski rynek baterii litowo-jonowych wzrośnie 50-krotnie w ciągu najbliższych 10 lat

Technicznie i koncepcyjnie, polska energetyka jest w dobrym miejscu, wie czego potrzebuje, wie jak wykorzystać potencjał technologii cyfrowych, widzi obszary zastosowań i rozwoju – podsumowuje Paweł Niedzielski, Dyrektor ds. Sprzedaży Nokia Enterprise.

 

Paweł Niedzielski, Dyrektor ds. Sprzedaży Nokia Enterprise

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Jakie rozwiązania prezentował Pan w czasie 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Energetyka 3D: Digitalizacja | Decentralizacja | Dekarbonizacja, która odbyła się 22 czerwca 2022 r. w Warszawie?

Tematem mojej prezentacji były rozwiązania dla elektrowni wiatrowych, ale traktuję to bardziej hasłowo. Mówiłem o rozwiązaniach, które są przydatne w bardzo wielu obszarach energetyki, elektrownie wiatrowe są tu jedynie przykładem, choć bardzo specyficznym ze względu na warunki budowy, instalacji i eksploatacji. Mam na myśli zwłaszcza morskie elektrownie wiatrowe. Ale to, jak powiedziałem, tylko jedno z zastosowań energetycznych. I nie ograniczałbym pola zastosowań omawianych sieci LTE i 5G czy rozwiązań IoT tylko do energetyki. To typowe mechanizmy dla ogólnie rozumianego przemysłu i wielu gałęzi gospodarki.

 
Czy oferta Nokii zmieniła się znacząco od poprzedniego roku?

I tak, i nie – chociaż taka odpowiedź może być nieco zaskakująca. Więc zacznę od tej zaskakującej części – że się nie zmieniła. Nie zmieniła się, bo konsekwentnie proponujemy rozwiązania do komunikacji w energetyce i szerzej – Przemyśle 4.0. Sieci bezprzewodowe, IoT, sieci MPLS. To się nie zmienia. Z drugiej strony, nasza oferta zmienia się cały czas, ponieważ rozwijamy nasze systemy i rozwiązania, tworzymy nowe wersje. Zwiększa się też gotowość rynku na przyjmowanie nowych technologii. Cały czas mówimy na przykład o prywatnych sieciach LTE, które niedawno były nowością, dziś mamy już kilkaset takich instalacji. Ta technologia ma jeszcze przed sobą co najmniej kilkanaście lat funkcjonowania, ale już mamy za sobą pierwsze instalacje prywatnych sieci 5G. Mam na myśli instalacje w Polsce. A w naszych laboratoriach pracujemy nad technologią 6G. To jest naturalna kolej rzeczy w tej branży.

 

Właśnie, powiedział Pan o gotowości rynku. Jak ocena Pan ją w Polsce w porównaniu z innymi krajami, w których działa Nokia?

Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze w ogólnie rozumianej cyfryzacji gospodarki, bo tak szeroko nazwałbym przestrzeń, w której działamy. Ograniczając się natomiast do energetyki, bo przecież konferencja energetyki dotyczy, mogę powiedzieć tak: technicznie i koncepcyjnie, polska energetyka jest w dobrym miejscu, wie czego potrzebuje, wie jak wykorzystać potencjał technologii cyfrowych, widzi obszary zastosowań i rozwoju. Ma specjalistów, którzy się na tym znają. Jak będzie z realizacją tego rodzaju projektów, to już jest inna historia, bo to często zależy od czynników pozamerytorycznych, formalnych, procedur zamówieniowych itd. Więc nie podejmowałbym się teraz oceny gotowości energetyki pod względem organizacyjnym. Ale wierzę, że śmiałe projekty, o jakich rozmawiamy z kolegami z energetyki przy takich okazjach jak konferencja Inteligentna Energetyka, będą miały szanse na realizację.

 

Jakie najważniejsze wnioski wyciągnąłby Pan „na gorąco” z udziału w konferencji?

Cóż, tegoroczna konferencja potwierdziła to, co wiemy już z poprzednich. Warto tu przyjechać bo spotyka się ludzi zaangażowanych w zmiany w energetyce. I widać, że te zmiany postępują. Mój temat, związany z elektrowniami wiatrowymi traktuję jako bardzo rozwojowy z dwóch powodów. Po pierwsze, wszyscy mamy nadzieje na odblokowanie projektów budowy elektrowni wiatrowych, które to projekty były w ostatnich latach bardzo zredukowane, wstrzymane lub zaniechane. A po drugie, bardzo poważnym i już dość zaawansowanym zagadnieniem staje się budowa morskich farm wiatrowych na polskim morzu. A ponieważ mamy w tym zakresie sporo doświadczeń to wiążemy duże nadzieje z rozwojem tego sektora, a dyskusje w czasie konferencji i rozmowy kuluarowe potwierdzają, że ten rozwój następuje.

 

Czy konferencyjne hasło „Energetyki 3D” dobrze odzwierciedla według Pana stan polskiej energetyki?

Chciałbym, żeby tak było. Nie udzielam od razu odpowiedzi „zdecydowanie tak”, bo zarówno w zakresie decentralizacji jak i dekarbonizacji jest jeszcze wiele do zrobienia i ważne projekty w tych obszarach są dopiero przed nami. Tym lepiej, że rozmawiamy o tym na takich konferencjach jak Inteligentna Energetyka, bo takie wydarzenia także przyczyniają się do rozwoju branży i w jakimś zakresie ten rozwój kreują. Więc w tym kontekście, hasło konferencji jest bardzo trafne i przyszłościowe. To dobry kierunek.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Paweł Niedzielski, Dyrektor ds. Sprzedaży Nokia Enterprise, był Prelegentem podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Energetyka 3D: Digitalizacja | Decentralizacja | Dekarbonizacja, która odbyła się 22 czerwca 2022 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia wygłosił prezentację pt. „Rozwiązania IT dla energetyki wiatrowej: komunikacja, sterowanie, bezpieczeństwo”, a także wziął udział w panelu dyskusyjnym kończącym spotkanie. Prezentacja dostępna jest do pobrania na stronie https://www.inteligentnaenergetyka.pl/konferencje/program-6-konferencji/.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.

© Artykuł sponsorowany