Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected]

Polska energetyka wykazuje ogromną świadomość szans, które stoją przed nią w perspektywie kilku najbliższych lat. Bez digitalizacji wykorzystanie ich jest niemożliwe – mówi Tomasz Mazan, Product Manager, AVSystem.

 

Tomasz Mazan, Product Manager, AVSystem

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Jaką rolę w dążeniu polskiej energetyki do zrównoważonego rozwoju odgrywają firmy technologiczne?

Firmy technologiczne tworzą dosyć zróżnicowany ekosystem podmiotów mających wiele do zaoferowania w temacie transformacji energetyki polskiej i światowej. Mam na myśli zarówno firmy wyspecjalizowane w budowaniu rozwiązań sprzętowych, jak i aplikacyjnych. Żadne z tych pól działań nie należy do głównej działalności biznesowej operatorów i dystrybutorów energii, a pozyskanie kompetencji w tych obszarach może nastąpić przez akwizycję, stworzenie dedykowanych spółek w grupie lub nawiązanie długofalowej współpracy z firmami technologicznymi. To ostatnie rozwiązanie najlepiej bilansuje wymagane nakłady finansowe i ryzyka. Firmy dysponujące doświadczeniem, choćby zbudowanym przy digitalizacji innych branż, mogą „podkręcić” tempo rozwoju polskich firm energetycznych. Jako AVSystem szeroko działamy na rzecz takich właśnie zmian.

 

Czy rzeczywiście digitalizacja jest niezbędna, aby energetyka osiągnęła neutralność klimatyczną?

Bezwzględnie – tak! Pierwszym krokiem do optymalizacji wykorzystania jakichkolwiek źródeł energii, czy to kopalnych czy odnawialnych, jest stworzenie odpowiednich metryk i zebranie wiedzy empirycznej na temat sytuacji bieżącej. Bez zapewnienia odpowiedniego dostępu do danych byłoby to niemożliwe. Musimy przy tym „wiedzieć, czego nie wiemy”, czyli znać i optymalizować wskaźnik efektywności zbierania danych pomiarowych. Bez digitalizacji jest to niemożliwe. Co więcej, żeby była ona efektywna kosztowo, musi być przeprowadzona sprawnie i z zachowaniem najwyższych standardów. I tutaj dopiero jesteśmy na pierwszym stopniu schodów prowadzących na poziom neutralności klimatycznej. Kolejne bowiem etapy, to wyznaczenie realnych, osiągalnych i ambitnych celów dla obszarów zidentyfikowanych jako dające największy zwrot z inwestycji – koszty vs. stopień dekarbonizacji energetyki. Na taką transformację złoży się seria mniejszych i większych projektów skoncentrowanych na wybranym zagadnieniu, być może też skupionych na poszczególnych regionach – niekoniecznie ogólnopolskich. I tu znów digitalizacja daje niezbędne narzędzia do weryfikacji hipotez, mierzenia współczynnika sukcesu i wyznaczania kolejnych celów.

 

Jak Państwa przedsiębiorstwo włącza się w budowę energetyki opartej na cyfryzacji?

AVSystem koncentruje się na dostarczaniu światowej klasy rozwiązań do zarządzania cyklem życia urządzeń Internetu Rzeczy – od inteligentnych liczników, przez koncentratory, routery po moduły komunikacyjne. Nasz stos technologiczny obejmuje na jednym końcu bibliotekę LwM2M (Anjay) dla modułów komunikacji, poprzez serwer dostarczający pełen wachlarz funkcji typowo device managementowych (Coiote DM oraz UMP) po serwer klasy application enablement (Coiote AE) do budowania docelowych rozwiązań obejmujących analizę danych, wykonywanie procesów biznesowych w sposób transparentny, uniezależniony od faktycznego protokołu użytego do komunikacji z urządzeniem, mechanizmy detekcji anomalii i przewidywania awarii oraz aplikowania reguł auto healing.

AVSystem działa również od wielu lat na rzecz organizacji standaryzujących protokoły komunikacyjne, a w sposób szczególny koncentrujemy się na rozwoju standardu LwM2M przez Open Mobile Alliance.

 

Czy polska energetyka jest otwarta na innowacyjne rozwiązania technologiczne, m.in. te znajdujące się w ofercie AVSystem? A może mają Państwo więcej zapytań z zagranicy?

Polska energetyka wykazuje ogromną świadomość szans, które stoją przed nią w perspektywie kilku najbliższych lat. Ważnym aspektem są oczywiście regulacje rynkowe, ale sprowadzenie tematu tylko do nich byłoby zbytnim uproszczeniem. W dobie coraz większego rozproszenia źródeł wytwarzania energii, każdy dystrybutor dąży do jak najlepszego zbilansowania użycia sieci elektroenergetycznej. Celem jest jej niezawodność, efektywny rozwój, a także wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów końcowych, którzy z roku na rok są coraz bardziej świadomi. Dlatego zauważamy większą otwartość i zainteresowanie naszą propozycja na rodzimym rynku, starając się trafić z tą samą ofertą do zagranicznych podmiotów. Z radością odnotowujemy, że polskie firmy nie pozostają w tyle za tym, co dzieje się na globalnym rynku energii i choć zapytań z zagranicy otrzymujemy więcej, to trzeba pamiętać o różnicy skali. Na pewno możliwość współtworzenia zmian lokalnie daje nam dodatkową satysfakcję.

 

Jakie korzyści przyniesie energetyce współpraca z AVSystem?

AVSystem nie tylko oferuje sprawdzone, zaawansowane oprogramowanie do zarządzania cyklem życia urządzeń i usług, umożliwiające implementację wszelkich procesów towarzyszących. Jest także dostawcą wiodącej biblioteki komunikacyjnej LwM2M dla urządzeń końcowych. Warto zaznaczyć, że temat traktujemy znacznie szerzej i dlatego nasza propozycja obejmuje również wsparcie dla urządzeń starszego typu, umożliwiających komunikację i zarządzanie po standardowych protokołach poprzedniej generacji.

Tym samym, jako jedyni na rynku, możemy wyjść do klientów z kompleksową propozycją dającą jednocześnie nieograniczone możliwości adaptacji i dostosowania do warunków konkretnego odbiorcy. I mam tu na myśli możliwość wprowadzania wszelkiego rodzaju zmian nie tylko na etapie wdrożenia, ale przede wszystkim podczas eksploatacji systemu, co jest możliwe nawet bez zaangażowania naszych inżynierów i dodatkowo bez zaburzenia ciągłości działania systemu.

Naszych klientów wspieramy także w zakresie doboru urządzeń i testowania ich w fazie rozwoju, by do minimum ograniczyć ryzyko projektowe. Tę propozycję kierujemy zarówno do dystrybutorów energii, jak i producentów urządzeń. Jesteśmy otwarci na współpracę.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Tomasz Mazan, Product Manager, AVSystem, był Prelegentem podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Energetyka 3D: Digitalizacja | Decentralizacja | Dekarbonizacja, która odbyła się 22 czerwca 2022 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia wygłosił prezentację pt. „Internet Rzeczy w infrastrukturze Smart Grids”. Prezentacja dostępna jest do pobrania na stronie https://www.inteligentnaenergetyka.pl/konferencje/program-6-konferencji/.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.

© Artykuł sponsorowany