Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

Będąc firmą związaną z rynkiem nowych technologii, który charakteryzuje się dużą dynamiką zmian, musimy być cały czas na bieżąco. Obserwujemy trendy, decydujemy, które będą wiodące w najbliższej przyszłości, aby jak najlepiej przygotować się na nowe potrzeby naszych klientów – podkreśla Krzysztof Kora, Prezes Zarządu, Balticad Sp. z o.o.

 

Krzysztof Kora, Prezes Zarządu, Balticad Sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Już w przyszłym roku Balticad będzie obchodził swoje 10-lecie. Czym przez te lata wyróżniło się Państwa przedsiębiorstwo na tle konkurencji?

Balticad Sp. z o.o. to firma, którą założyłem w 2014 r. w Gdańsku. Od początku zajmujemy się dystrybucją oraz doradztwem technicznym w zakresie łączności radiowej, sztucznej inteligencji oraz automatyki i przemysłu 4.0.

To, co nas wyróżnia, to po pierwsze dystrybucja sprzętu i komponentów sprawdzonych, renomowanych marek liderów technologicznych.

Po drugie, jesteśmy mocno nastawieni na wspieranie naszych klientów w rozwiązywaniu ich problemów przy użyciu urządzeń z naszej oferty, a nie tylko na sprzedaż tych produktów. Dzięki posiadaniu zgranego zespołu specjalistów możemy dostarczać rozwiązania zaspokajające nawet najbardziej wyrafinowane, indywidualne potrzeby. Pomaga nam w tym także doskonała znajomość rynku, analizowanie głównych trendów i odpowiednio szybkie reagowanie na obserwowane zmiany.

Po trzecie, przykładamy dużą wagę do budowania silnych i długotrwałych relacji biznesowych z firmami, które już nam zaufały.

 

Czy mógłby Pan szerzej opisać, co rozumie Pan jako „doskonała znajomość rynku, analizowanie głównych trendów i reagowanie na zmiany”?

Będąc firmą związaną z rynkiem nowych technologii, który charakteryzuje się dużą dynamiką zmian, musimy być cały czas na bieżąco. Obserwujemy trendy, decydujemy, które będą wiodące w najbliższej przyszłości, aby jak najlepiej przygotować się na nowe potrzeby naszych klientów.

Obecnie, w naszej branży, rozpoznajemy kilka wartych uwagi kierunków rozwoju, takich jak:

  • komunikacja / łączność bezprzewodowa / 5G,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • automatyzacja / robotyzacja / Przemysł 4.0,
  • akwizycja i analiza danych / DataCenter / AI,
  • inteligentne sieci energetyczne.

 

Który z wymienionych przez Pana trendów jest tym wiodącym?

W naszej ocenie „komunikacja / łączność bezprzewodowa / 5G” jest właśnie takim wiodącym kierunkiem, który będzie rozwijał się w najbliższych latach. Gdy chwilę zastanowimy się, trudno nie dojść do wniosku, że komunikacja to krwioobieg wszystkich nowych technologii. Aby mogły funkcjonować i rozwijać się, wszystkie elementy muszą być ze sobą skomunikowane.

Oczywiście inne są potrzeby pasażera jadącego pociągiem relacji Warszawa–Gdańsk, a inne pojazdu specjalnego, jak na przykład wóz dowodzenia kryzysowego czy karetka pogotowia wyposażona w mobilną salę operacyjną. Odmienne wymagania ma sieć handlowa składająca się z wielu rozproszonych obiektów spiętych w jedną sieć wraz z magazynami, hurtowniami i systemem rozliczeń. Jeszcze inne zapotrzebowania posiada uczestnik imprezy masowej, jak mecz czy koncert, który będzie chciał podzielić się ze znajomymi wrażeniami w czasie rzeczywistym. Nie podejmujemy się oceniania, która z wymienionych potrzeb jest ważniejsza, nie takie są nasze intencje. Z naszego punktu widzenia każda jest ważna i co najważniejsze, każdą z nich jesteśmy w stanie zaspokoić przy pomocy sprzętu i technologii, jakie dostarczamy.

W przypadku obiektów mobilnych zaczniemy od wysokiej klasy anten pracujących w szerokim zakresie częstotliwości, wykorzystujących wszystkie dostępne technologie sygnału radiowego. W ofercie posiadamy anteny firmy Panorama Antennas, które idealnie nadają się do takich zadań. Następnie zastosujemy routery agregujące sygnały, tak aby zapewnić ciągłą i pewną transmisję. Tutaj wesprzemy się urządzeniami należącej do koncernu Ericsson firmy Cradlepoint ze Stanów Zjednoczonych.

Dla sieci rozproszonych obiektów, o ważnej dla biznesu ciągłej łączności w większości przypadków łączność bezprzewodowa będzie backupem łącza światłowodowego. Z kolei wszystkie elementy połączymy w sieć WAN poprzez routery Cradlepoint wspierające technologię SD-WAN.

Na imprezach masowych rekomendujemy wykorzystanie mobilnych urządzeń brzegowych dla sieci telefonii komórkowej, które w znacznym stopniu zwiększą pojemność, rozumianą inaczej jako przepustowość sieci.

 

Mówiąc o technologii, w tym np. o wspomnianej przez Pana komunikacji, nie możemy zapominać o cyberbezpieczeństwie.

Nie bez powodu cyberzepieczeństwo to ostatnio bardzo ważny temat i znalazło się na mojej liście. W związku z tym, że coraz więcej obszarów naszego życia nie może istnieć bez połączenia z Internetem, siłą rzeczy stajemy się narażeni na niepowołaną ingerencję z zewnątrz. Dotyczy to wszystkich branż krytycznych, jak chociażby energetyka, obronność, telekomunikacja czy bankowość i finanse, ale także pozostałych obszarów ważnych, na przykład przemysł czy handel. Stąd duży nacisk administracji centralnych na wdrożenie jak najwyższych standardów bezpieczeństwa cyfrowego. Dla przypomnienia 16 stycznia 2023 r. weszła w życie dyrektywa NIS2. Polska jako członek Unii Europejskiej ma tylko 21 miesięcy na jej wdrożenie.

Stosując w sieciach dostarczane przez naszą firmę routery Cradlepoint, klienci są w znacznym stopniu zabezpieczeni przed atakami z zewnątrz. Producent jest wiodącym dostawcą routerów o najwyższym stopniu zabezpieczeń, gdzie zaimplementowana jest dla przykładu technologia ZNTA (ang. Zero Trust Network Access). Ważną cechą produktów Cradlepoint jest łatwość ich zarządzania i możliwość zmiany konfiguracji na wielu urządzeniach równocześnie. Może to być cechą dającą przewagę, gdy w konsekwencji ataku hakerskiego trzeba będzie zareagować i zmienić parametry na dużej liczbie elementów sieci. Dobrym przykładem jest aktualizacja systemów pracujących na routerach. Obecnie jest to kluczowy element bezpieczeństwa każdej sieci i masowo wykorzystywany w atakach na najpopularniejszych dostawców sprzętu sieciowego, którzy nie łatają poprawek wypuszczanych przez producentów.

 

Czy wyróżniłby Pan jeszcze jakiś bardzo istotny kierunek rozwoju, który wpłynie na potrzeby Państwa klientów?

Coraz większe oczekiwania co do poprawy efektywności procesu produkcji oraz jako czynnik wzmacniający ten trend, z roku na rok dotkliwszy brak rąk do pracy, determinuje rozwój automatyzacji i robotyzacji. Do jego rozwoju niezbędna jest ponownie łączność / komunikacja na terenie obiektu przemysłowego, ale również z chmurą, gdzie z reguły obecnie jest przeprowadzana analiza danych spływających z linii produkcyjnych, magazynów, centrów logistycznych. Przemysł 4.0 to również wzmożone zapotrzebowanie na komputery przemysłowe i pamięci przemysłowe, czyli kluczowe elementy postępu technologicznego w przemyśle. Najważniejszymi cechami tych podzespołów jest niezawodność, odporność na zmienne warunki oraz gwarantowana dostępność liczona nie tyle w latach, co dekadach.

Wszędzie tam, gdzie ważna jest stabilna, pewna praca podzespołów dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dostępnych w naszej ofercie komputerów Kontron i wspierających ich możliwości pamięci firmy Innodisk. Najmniejszy w pełni funkcjonalny komputer firmy Kontron z linii SOM to płytka o wymiarach 2,5x2,5 cm. Nie trudno sobie wyobrazić, jakie możliwości daje projektantom i pracownikom R&D w pełni funkcjonalny komputer o tak małych wymiarach. Kontron to oczywiście nie tylko komputery modułowe, ale także jednopłytkowe, w obudowach, serwery przemysłowe oraz oprogramowanie.

Innodisk to z kolei głównie dyski SSD, karty SD i pamięci RAM o szerokim zakresie temperatur, w jakich pracują poprawnie, ale przede wszystkim o bardzo wysokiej i gwarantowanej liczbie cykli zapisu i kasowania. Jest to najbardziej pożądany parametr w przemysłowych zastosowaniach pamięci.

 

Dziękuję za rozmowę.

Ja natomiast dziękuję za możliwość przedstawienia w zarysie, czym się zajmuje moja firma, jakie wartości są dla nas ważne i jak możemy pomóc naszym obecnym i przyszłym kontrahentom. Czytelników Smart-Grids.pl serdecznie zapraszam do kontaktu z naszymi specjalistami. Zapewniam, że żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi i dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązanie nawet najbardziej złożonego problemu.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w
Regulaminie.

 

fot. canva