Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected]

Komisja Europejska ogłosiła nabór do Programu LIFE 2020, a NFOŚiGW uprościł zasady współfinansowania polskich projektów LIFE. W związku z tym w dniach 28-30 kwietnia 2020 r. odbędą się bezpłatne szkolenia.

freeimage1) Szkolenie online dotyczące przygotowania wniosków do Programu LIFE

W dniach 28 i 29 kwietnia serdecznie zapraszamy na dwa szkolenia online dla wnioskodawców dotyczące przygotowania fiszek projektowych w Podprogramie LIFE na rzecz środowiska oraz wymagań stawianym projektom LIFE w naborze 2020.

Szkolenia będą doskonałą okazją do spotkania z ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat tego jak przygotować dobry wniosek. Do współprowadzenia zaprosiliśmy przedstawicieli Komisji Europejskiej. Przedstawiona zostanie metodyka przygotowania projektu LIFE, zakres informacji przedstawianych w koncepcji/wniosku. Omówione zostaną też nowe rozwiązania wprowadzone przez NFOŚiGW w krajowym systemie współfinansowania projektów LIFE.

Oba szkolenia będą obejmowały również zagadnienia związane z obszarem LIFE Zarządzanie i informacja w zakresie środowiska. Osoby zainteresowane składaniem wniosku w tym obszarze zapraszamy na szkolenie zgodnie z tematyką planowanego projektu.

W e-szkoleniach uczestniczyć będą przedstawiciele KE: NAT Maja Mikosińska – odpowiedzialna w agencji KE zajmującej się LIFE (EASME) za projekty przyrodnicze oraz ENV: Małgorzata Piecha – koordynator projektów środowiskowych w EASME, a także monitorzy projektów LIFE: NAT Marta Kaczyńska i ENV Zbigniew Karaczun.

Zgłoszenia:

Zgłoszenia chęci uczestnictwa w szkoleniach dokonać można poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza poniżej. Zgłoszenia przyjmowane będą do 24 kwietnia do godz. 15.00. Szkolenie jest bezpłatne. O uczestnictwie decydować będzie kolejność zgłoszeń

  • 28 kwietnia 2020 r. szkolenie dla zainteresowanych składaniem wniosków w obszarze LIFE Przyroda i różnorodność biologiczna -> FORMULARZ
  • 29 kwietnia 2020 r. szkolenie poświęcone będzie wnioskom w obszarze LIFE Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami -> FORMULARZ

 

2) Wirtualna konferencja Komisji Europejskiej Information & Networking Day 2020

30 kwietnia 2020 r. KE organizuje LIFE Information & Networking Day 2020. To wydarzenie dla polskich wnioskodawców planujących złożenie wniosku w tegorocznym naborze LIFE. Rejestracja na konferencję online trwa do 25 kwietnia 2020 r. (https://ec.europa.eu/easme/en/eu-life-information-and-networking-day).

W konferencji udział wezmą eksperci Komisji Europejskiej, którzy przedstawią założenia i możliwości finansowania projektów środowiskowych w ramach Programu LIFE, a także zmiany wprowadzone w tegorocznym naborze. To wyjątkowa okazja do zadawania pytań bezpośrednio przedstawicielom KE i jej agencji wykonawczej EASME.

Na potrzeby uczestników uruchomiono również platformę, dającą możliwość organizacji wirtualnych spotkań 1:1 między potencjalnymi wnioskodawcami, a także z przedstawicielami KE oraz krajowych punktów kontaktowych LIFE. Stwarza to niepowtarzalną możliwość do nawiązania międzynarodowej współpracy, a także wstępnego przedyskutowania pomysłu na projekt. Spotkania takie będą odbywały się od 30 kwietnia do 8 maja, przy czym umawiać na nie można się już wcześniej (https://eu-life-2020.b2match.io/home/).

Przypominamy, że KE zaprosiła na początku kwietnia wnioskodawców do przygotowywania i składania projektów w tegorocznym naborze 2020 r. Program LIFE umożliwia finansowanie kompleksowych projektów przyczyniających się do rozwiązywania istotnych problemów w zakresie ochrony środowiska, przyrody i klimatu w całej UE. Wszystkie informacje o aktualnym naborze dostępne są na stronie Programu LIFE: https://ec.europa.eu/easme/en/life.

 

Źródło: nfosigw.gov.pl, fot.: freeimage / pocheco