Breaking news
Guidehouse: 10 krajów, które znalazło się w 1Q22 w czołówce w magazynowaniu energii: USA, Chiny, Australia, Indie, Japonia, Hiszpania, Niemcy, Brazylia, Wielka Brytania i Francja.

Niebawem malowniczy Supraśl przywita uczestników VIII EKOFORUM. Przez trzy dni, w pięknej wiosennej aurze, to niewielkie uzdrowiskowe miasteczko będzie żyło duchem ekologii na światowym poziomie. Klimat tego miejsca – jak pokazały dotychczasowe doświadczenia – sprzyja praktycznym i teoretycznym refleksjom na prośrodowiskowe tematy.

 

ozeonCieszę się, że od czterech lat Supraśl może gościć uczestników EKOFORUM. Mamy wiele do zaoferowania turystom. Chciałbym aby nasze uzdrowisko stało się takim „Ekologicznym Davos”, gdzie co roku w maju przyjeżdża cała branża związana z biznesem ekologicznym – mówi Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla

To największe w północno-wschodniej Polsce branżowe wydarzenie zgromadzi gości z Polski i zagranicy, przedstawicieli rządu, biznesu, ekspertów, a także lokalne samorządy. Będzie to też największa w regionie konferencja w formule hybrydowej, którą wprowadzono, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa w związku z COVID-19.

Po wręczeniu „Eko Certyfikatów” oraz medali z okazji 10-lecia Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii, w siedzibie Biblioteki Publicznej w Supraślu odbędą się prezentacje okolicznościowe poświęcone transformacji energetycznej i elektromobilności. Organizatorzy przewidzieli także panel dyskusyjny pt. „Suwerenność energetyczna". Natomiast naukowo-techniczna część konferencyjna „TEFEN 2022” z blokiem tematycznym poświęconym tzw. technologiom smart, dzięki wsparciu Politechniki Białostockiej – będzie transmitowana online. W agendzie zaplanowanego na 23 maja spotkania znajdzie się wiele zagadnień i problemów, przed którymi staje region, Polska i świat.

Organizatorzy zadbali także o uzupełnienie segmentu merytorycznego atrakcyjnymi wydarzeniami towarzyszącymi. W sobotę na Bulwarach nad rzeką Supraśl odbędzie się II Podlaski Zlot Samochodów Elektrycznych oraz Piknik Świętego Jana Nepomucena - Patrona Gospodarki Wodnej.

- Święty Jan Nepomucen jest niepisanym patronem gospodarki wodnej. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią oraz suszą. Jest też patronem tonących i orędownikiem podczas powodzi. Właśnie dlatego figury św. Jana Nepomucena można spotkać przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, na placach i skrzyżowaniach dróg. Jedna z takich kapliczek stoi także nad rzeką Supraśl, gdzie w przyszłości powstanie nowoczesny zbiornik retencyjny, który będzie chronił mieszkańców miasta przed powodzą oraz pełnił funkcję przyrodniczą i rekreacyjną. – mówi Mirosław Markowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku

W niedzielę zaś organizatorzy zaplanowali Koncert z okazji 10-lecia Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii w Supraskim Domu Ludowym, podczas którego wystąpi światowej sławy bas profesor Aleksander Teliga.

W roku jubileuszu 10-lecia Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii już ósmy raz organizujemy Międzynarodowy Kongres EKOFORUM. Ideą naszych corocznych spotkań jest promowanie prośrodowiskowej tematyki oraz innowacji w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w codziennym życiu. Podlasie dysponuje dużym potencjałem w tym zakresie i dynamicznie odpowiada na zmieniającą się strukturę rynku energii, podejmując dobre praktyki związane z elektroenergetyką i elektromobilnością.– mówi Krzysztof Jan Stawnicki, Prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii, organizator „EKOFORUM”.

Zapraszamy do Supraśla, by przekonać się, że ekologia może być częścią codzienności.

 

Źródło: ekoforum.info