Breaking news
Już 06.12.2023 r. w Warszawie porozmawiamy o cyberbezpieczeństwie w energetycze podczas 7. Konferencji „Inteligentna Energetyka”. ZAPRASZAMY! www.inteligentaenergetyka.pl

Bezpieczeństwo energetyczne, transformacja energetyczna, gospodarka wodorowa, morska energetyka wiatrowa, energetyka jądrowa, zmiany w globalnej polityce energetycznej w skutek wojny w Ukrainie, zrównoważony rozwój oraz historia sektora energii to tematy, które zdominowały VII Konferencję Naukową „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającą się w dniach 12 i 13 września w Rzeszowie.

 

W Konferencji uczestniczyło 300 osób (stacjonarnie, nie licząc internautów), w 28 panelach wystąpiło 163 prelegentów, w tym 30 gości z zagranicy. Goście reprezentowali 33 ośrodki naukowe i 60 instytucji. Paneliści dyskutowali m.in. na temat: bezpieczeństwa energetycznego, kierunków rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, budowy morskich farm wiatrowych, źródeł energii jądrowej, wyzwań stojących przed branżą energetyczną oraz transformacji energetycznej w jednostkach samorządowych.

Wśród uczestników i dyskutantów byli Dainius Kreivys, minister energetyki Litwy, Jarosław Demczenkow, wiceminister energetyki Ukrainy, polski wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, przedstawiciele NATO, przedsiębiorcy, a wśród nich członkowie zarządów spółek energetycznych m.in. Jarosław Trybuchowicz (Orlen Neptun I), Grzegorz Wysocki (PGE Baltica), Dawid Cycoń (ML System), Tymoteusz Pruchnik (Gas-Trading), Rafał Miland (PERN). Obecni byli także członkowie zarządu mocno zaangażowanego w transformację energetyczną Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

 

Międzynarodowy wymiar bezpieczeństwa energetycznego

Zamierzeniem organizatorów konferencji była dyskusja w międzynarodowym gronie. Po raz drugi partnerem konferencji był Departament Dyplomacji Publicznej Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Przedstawiciele Paktu zwracali uwagę na bezpieczeństwo energetyczne na wschodniej flance NATO czy też bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych.

Litewski minister Dainius Kreivys omawiając wspólne dla Polski i Litwy problemy bezpieczeństwa energetycznego zwrócił uwagę na połączenia gazowe i elektroenergetyczne, zaangażowanie Orlenu w Możejkach. Bardzo ważną sprawą dla obydwu państw ma być także morska energetyka wiatrowa. Prąd z morskich farm wiatrowych ma posłużyć do produkcji zielonego wodoru (czyli pozyskiwanego z odnawialnych źródeł, nie ze źródeł emisyjnych).

 

Wodór przyszłością energetyki

Właśnie wodór był kolejnym tematem dyskusji, któremu poświęcono wiele miejsca w różnych wystąpieniach.

- Mocno wspieramy działania – mówił wiceminister Ireneusz Zyska - Zależy nam produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych.

Minister przypomniał, że zastosowanie wodoru czy to w przemyśle czy transporcie pozwoliłoby na 314-332 mln euro oszczędności rocznie w skali kraju. Z kolei po roku 2030 możemy spodziewać się oszczędności od 3,5 miliarda euro do 7 miliardów euro.

- Celem pozostaje stworzenie technologii magazynowania wodoru – zasygnalizował wiceminister Ireneusz Zyska - Polski przemysł i ośrodku badawcze już nad tym pracują.

Jednym z krajowych liderów technologii wodorowych jest ML System. Prezes Dawid Cycoń zwrócił uwagę, że branżę może rozruszać impuls rządowy, tak jak fotowoltaikę rozruszał program „Mój prąd”.

- Ale nie chodzi o wspieranie importerów zagranicznych technologii tylko o działania, które pozwolą zbudować dwie, trzy polskie firmy technologiczne o zasięgu światowym – argumentował Dawid Cycoń - Mamy do tego potencjał.

Prezes Gas-Tradingu Tymoteusz Pruchnik zwrócił uwagę, że przy rozwoju gospodarki wodorowej, wykorzystać należy doświadczenia z transportem gazów dotychczas stosowanych w gospodarce.

Badania nad zastosowaniami wodoru prowadzone są także na Politechnice Rzeszowskiej (gdzie odbywała się konferencja). Mówił o nich m.in. prof. Jarosław Sęp, prorektor uczelni oraz prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej.

 

Wysoki poziom dyskusji

- Od początku dbaliśmy, by na rzeszowskich konferencjach dyskutowali ludzie o różnych poglądach – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji.

Wśród uczestników byli przedstawicieli uczelni, instytutów badawczych i think tanków nie tylko z Polski. Osobiście byli także naukowcy i eksperci pracujący w Stanach Zjednoczonych (Uniwersytet Stanforda czy Baker Institute przy Uniwersytecie Rice’a), eksperci z Ukrainy (Kijowski Instytut Politechniczny czy Centrum Razumkowa) czy z Forum Ekonomicznego w Davos.

Poziom dyskusji docenił wiceminister Ireneusz Zyska, który był obecny przez cały pierwszy dzień konferencji, brał udział nie tylko jako prelegent, ale też słuchacz w wielu panelach.

 

Nagrody im. Łukasiewicza

Tradycyjnie podczas konferencji wręczone zostały nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne oraz w Ogólnopolskim Konkursie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Zwycięzcą konkursu dla samorządów została Gdynia.

Nagrodę w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz wzmacnianie niezależności energetycznej Europy otrzymał Dainius Kreivys – minister energetyki Republiki Litewskiej. W tym roku przyznana została również dodatkowa nagroda w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za realizację strategicznych inwestycji na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy, która przyznana została Tomaszowi Stępniowi - prezesowi Gaz-System.

Dwa panele dotyczyły historii sektora energii i roli jaką odegrał Ignacy Łukasiewicz w rozwój przemysłu naftowego.

Wszystkie panele można bezpłatnie obejrzeć na kanale YouTube Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza - https://www.youtube.com/channel/UCbTNxMMts_5TZGZG26xkjHQ

 

Źródło: instytutpe.pl