Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Rejestracja zespołów, chcących stanąć do rywalizacji o milion złotych, została otwarta. Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w przedsięwzięciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mogą zgłaszać się do 10 maja 2020 r. – indywidualnie lub w zespołach. Wypełnienie formularza zgłoszenia jest niezbędne do wzięcia udziału w wyzwaniu.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z ekspertami naukowymi postawiło wyzwanie, które jest technologiczną odpowiedzią na ważny, istniejący problem społeczny. Do rozwiązania instytucja zaprasza szerokie grono uczestników – od naukowców, przez studentów i koła studenckie, po zespoły „garażowych” wynalazców i pasjonatów – dzięki niskiemu progowi wejścia każdy ma szansę na udział. Na czym polega wyzwanie? Zadaniem śmiałków jest konstrukcja urządzenia zdolnego do pozyskiwania energii z wiatru i przekształcania jej na energię elektryczną w jak najkrótszym czasie. Urządzenie musi być przystosowane do wykorzystania wiatru turbulentnego, cechującego się dużą zmiennością prędkości, gęstości oraz kierunku wiatru. Ponadto musi być przystosowane do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych, być możliwie najcichsze oraz cechować się estetyką. Wielkie Wyzwanie: Energia przewiduje jednego zwycięzcę (bądź zwycięski zespół), który otrzyma milion złotych nagrody.

- Energetyka to bardzo ważna dziedzina z punktu widzenia tak państwa, jak i samych gospodarstw domowych. Jako instytucja od ponad dekady wspierająca i finansująca innowacje, chcemy pobudzić ten segment rynku, zachęcając inżynierów do opracowania alternatywnego, zielonego źródła energii elektrycznej. Przełoży się to nie tylko na oszczędności związane z dostępem do tego rodzaju energii, ale również do walki z niezwykle uciążliwym w Polsce problemem zanieczyszczenia powietrza – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak zgłosić swoje uczestnictwo?

Wystarczy wejść na stronę wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. Po zaakceptowaniu go przez NCBR, zgłaszający może utworzyć profil uczestnika. Zgłaszać się można indywidualnie lub w zespołach – w przypadku tego drugiego, konto drużyny tworzy jej lider, który musi posiadać polskie obywatelstwo. Uczestnicy, którzy nie ukończyli 18 roku życia, powinni przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna na wzięcie udziału w Wielkim Wyzwaniu. Rejestracja będzie otwarta do 10 maja 2020 r.

Trwają konsultacje Podręcznika Uczestnika

Jeszcze przez miesiąc – do końca lutego będą trwały konsultacje Podręcznika Uczestnika Wielkiego Wyzwania: Energia. To ukłon NCBR w stronę wszystkich potencjalnych partycypantów Wyzwania, którzy mają wpływ na przebieg i reguły rywalizacji. Swoje uwagi można zgłaszać poprzez formularz konsultacji, zamieszczony na stronie Wielkiego Wyzwania: Energia.

Wielkie Wyzwanie: Energia finansowane jest w ramach Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

 

Żródło NCBiR