Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

W ostatnich 4 miesiącach złożono aż trzy interpelacje poselskie, w których skupiono się na kwestii budowy sieci 5G w Polsce oraz udziału firmy Ericsson w tym projekcie. Dzisiejszy artykuł na wp.pl pt. „Rząd postawi na firmę karaną za korupcję? Poseł PiS pyta ministerstwo” porusza ponownie ten temat.

Autor tekstu dostępnego pod linkiem https://wiadomosci.wp.pl koncentruje się na Interpelacji nr 2367 w sprawie udziału podmiotów w budowie infrastruktury 5G w Polsce, złożonej 16 lutego 2020 r. przez posła Tomasza Rzymkowskiego i adresowanej do Ministra Cyfryzacji. Tłem interpelacji jest zeszłoroczna informacja, która obiegła świat, odnosząca się do „nieprawidłowości przy postępowaniach przetargowych oraz realizacji inwestycji przez jednego z dostawców technologii 5G. Informacje podawane przez media dotyczyły potwierdzonych zarzutów, które kosztowały podatników w krajach na całym świecie miliardy dolarów. W Chinach, Wietnamie, Indonezji, czy Kuwejcie zapadały wyroki wobec Ericssona, bądź jego spółek zależnych. Wyroki dotyczyły przestępstw korupcyjnych. Ponadto, w grudniu 2019 r. grupa Ericsson zawarła porozumienie z Departamentem Sprawiedliwości USA, w ramach którego przyznała się do wręczania łapówek i – tym samym – złamania Foreign Corrupt Practices Act, czyli amerykańskiej ustawy o korupcji zagranicznej. Firma zobowiązała się też do zapłaty ponad 1 mld USD kary łącznie: 540 mln USD na rzecz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz 520 mln na rzecz Departamentu Sprawiedliwości USA.”

Poruszane w Interpelacji nr 2367 zagadnienie jest tym bardziej istotne dla tematów okołoenergetycznych przedstawianych na łamach portalu smart-grids.pl ze względu nie tylko na chęć udziału firmy Ericsson we wspomnianej na wstępie budowie sieci 5G w Polsce, ale także jej deklaracje odnośnie udziału w budowie sieci LTE 450. W związku z powyższym poprosiliśmy Panią Katarzynę Pąk z polskiego biura Ericsson o komentarz odnośnie Interpelacji nr 2367. Stanowisko koncernu w tej kwestii nie różni się od zaprezentowanego w tekście na wp.pl:

Interpelacja skierowana została do Ministra Cyfryzacji. Firma Ericsson nie odpowiada na pytania skierowane do władz rządowych. Nie komentuje ich decyzji ani korespondencji – powiedziała Katarzyna Pąk, Ericsson.

Przypomnijmy, że odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji. Termin przesłania odpowiedzi na Interpelację nr 2367, wypadał więc na koniec zeszłego tygodnia. Odpowiedzi na stronie internetowej Sejmu, jak na tę chwilę jeszcze nie ma. W dobie koronawirusa zapewne trochę poczekamy na stanowisko Ministra Cyfryzacji, a tym samem na stanowisko odnośnie dalszych losów współpracy przy budowie sieci 5G z przedsiębiorstwami lub spółkami zależnymi takich przedsiębiorstw, które w ostatnich latach były karane za korupcję.

Treść pozostałych interpelacji dostępna jest pod linkami: