Breaking news
Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Lerta przejęła Power Block wraz z jej kontraktami mocowymi na lata 2021-2026 w łącznej wielkości 60 MW. Zarobi na nich prawie 13,5 mln zł.

canva11 września 2020r. Lerta SA podpisała i sfinalizowała umowę nabycia 100% udziałów w Power Block Sp. z o.o. od jej dotychczasowych właścicieli. Dzięki posiadanym przez Power Block umowom mocowym zawartym z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, spółka wejdzie na Rynek Mocy jako agregator sterowalnych odbiorów (DSR) i źródeł wytwórczych.

- Akwizycja spółki celowej Power Block jest dla nas biletem wejścia na Rynek Mocy już od 2021r. Power Block jest jedynym podmiotem posiadającym 5-letnie umowy mocowe o gwarantowanym poziomie przychodów dla jednostek DSR – mówi Borys Tomala, założyciel i CEO Lerty. – Mamy ambitne plany związane z agregacją mocy, zarówno na potrzeby Rynku Mocy, jak i Rynku Bilansującego oraz usług regulacyjnych.

Rosnący rynek agregacji DSR

Lerta zajmuje się agregacją sterowalnych odbiorów w ramach swojej Wirtualnej Elektrowni już od 2 lat – posiada m.in. zawarte umowy z PSE na świadczenie usług redukcji zapotrzebowania na moc na lata 2019-2020. Programy Gwarantowany i Bieżący DSR nie będą jednak kontynuowane od 2021r. – zostaną zastąpione m.in. mechanizmem dostawy mocy z jednostek redukcji zapotrzebowania w ramach Rynku Mocy. Obecność na tym rynku wymaga wzięcia udziału w aukcji, która przeprowadzana jest na 5 lat przed rokiem dostaw. W dotychczas przeprowadzonych aukcjach, z sukcesem brał udział właśnie Power Block.

- Postanowiliśmy przejąć spółkę z kontraktami i nie czekać na kolejne certyfikacje i aukcje. Już dziś dysponujemy wolumenem ok. 20 MW elastycznej mocy i chcemy ją monetyzować od pierwszego dnia funkcjonowania nowego rynku – kontynuuje Borys Tomala. – Na kontraktach Power Blocka zarobimy ok. 13,5 mln zł, jednak to dopiero początek - na lata 2022 i 2025 certyfikowaliśmy wstępnie 555 MW mocy DSR, mamy doświadczenie i wypracowane metody pozyskiwania kolejnych wolumenów, które pozwoli nam zaoferować w 2022 r. co najmniej dodatkowe 100 MW.

Nie tylko sterowalne odbiory

Power Block posiada w swoim portfolio również agregat jednostek wytwórczych. Doskonale wpisuje się to w strategię Lerty komunikowaną niedawno przy okazji dołączenia do zespołu Dawida Klimczaka, którego celem jest m.in. budowa oferty spółki właśnie dla wytwórców energii.

- Elastyczność energii jest kluczowa dla dalszego wzrostu udziału OZE w miksie energetycznym. Już dziś część naszego wolumenu mocy jest zdolna do reakcji w ciągu kilku sekund na potrzeby stabilizacji sieci – mówi dr Dawid Klimczak, Chief Operating Officer Lerty. – Wirtualna Elektrownia, w skład której wchodzą uzupełniające się technologie – PV, wiatr, gaz oraz DSR potrafi bilansować podaż z popytem. Finalizujemy właśnie strategiczne partnerstwo również z częścią podażową, czyli z międzynarodowym wytwórcą energii z OZE, który po dołączeniu do naszej VPP będzie miał możliwość generowania przychodów nie tylko z Rynku Mocy, ale również z Rynku Bilansującego i umów PPA.

Spółka nie wyklucza kolejnych przejęć na rynkach europejskich, choć w obecnej chwili nie poszukuje aktywnie tego typu okazji.

 

Źródło: Lerta, fot.: canva