Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Grupa Apator zawarła umowę z generalnym wykonawcą nowej fabryki wodomierzy pod Poznaniem oraz rozszerzyła portfel produktów IT dla sektora gazu w wyniku finalizacji umowy z Atrem.

apatorGrupa Apator kontynuuje działania pomimo pandemii

Spółki Grupy Apator – mimo spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią – nie rezygnują ze swoich planów rozwojowych i realizują kierunki strategii biznesowej, rozwijając i dywersyfikując ofertę oraz optymalizując i automatyzując działalność produkcyjną. Grupa jak dotąd skutecznie opiera się skutkom kryzysu, notując dobre wyniki finansowe w I H 2020 r. oraz oczekując pozytywnych rezultatów także w kolejnym kwartale.

Zgodnie z zapowiedziami Zarządu Spółki, postępuje proces przygotowań do relokacji zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w centrum Wielkopolski. Poznańska fabryka Apator Powogaz jest jednym z największych producentów i dostawców wodomierzy w Polsce i Europie. Wraz ze spółkami zlokalizowanymi poza Polską także w Czechach, Rosji i Danii, tworzy segment Woda i Ciepło (W&H), który stanowi ok. 1/3 całej sprzedaży Grupy Apator.

Fabryka Powogaz ma za sobą bogatą historię i w lipcu 2020 r. świętowała 95 lat nieprzerwanej działalności. Specjalizuje się w produkcji wodomierzy mieszkaniowych i przemysłowych, ciepłomierzy, a także podzielników kosztów ogrzewania. Oferuje klientom usługi zdalnego odczytu, rozliczeń zużycia mediów oraz zarządzania systemami dystrybucji wody i ciepła. Potencjał rynku rozwiązań pomiarowych dla wody i ciepła, a co za tym idzie, planowane znaczne zwiększenie skali działania, było powodem decyzji o relokacji fabryki z centrum na obrzeża miasta, do planowanego nowoczesnego obiektu zlokalizowanego w strefie dobrze skomunikowanej pod względem operacji logistycznych.

Umowa na budowę zakładu produkcyjnego Apator Powogaz

6 listopada 2020 r. spóka Apator Powogaz poinformowała o zawarciu przedwstępnej umowy, której przedmiotem jest nabycie gruntów oraz budowa nowoczesnego, wysoko zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego Apator Powogaz w terminie do 28 lutego 2022 r.

- Informowaliśmy w lipcu br. o zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, na której znajduje się obecna siedziba Apator Powogaz, za kwotę 63,5 mln zł netto. Z kolei umowa z generalnym wykonawcą nowoczesnej fabryki opiewa na kwotę 48,9 mln zł netto. Pragnę podkreślić, że ideą prowadzonych działań jest budowa zakładu Apator Powogaz zgodnie z najnowocześniejszymi standardami przedsiębiorstw produkcyjnych, dalszy rozwój segmentu Woda i Ciepło oraz zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy – mówi Mirosław Klepacki, Prezes Zarządu Apator SA.

Wyposażenie fabryki w wysokiej klasy linie produkcyjne pozwoli znacząco zwiększyć efektywność i moce produkcyjne. Szczególnie istotne jest przygotowanie zakładu do większej skali produkcji nowych wyrobów spółki tj. wodomierzy ultradźwiękowych.

- Widzimy rosnącą sprzedaż i zapotrzebowanie rynku na nasze produkty oparte na technologiach ultradźwiękowych, zapewniających stabilność i precyzję wskazań w całym zakresie pomiarowym. Chcemy zwiększać udział sprzedaży innowacyjnych produktów, dlatego tworzymy zaawansowaną technologicznie, inteligentną fabrykę, w której będziemy w stanie zrealizować najbardziej ambitne i odważne projekty rozwojowe, które powstają w naszych biurach R&D – podkreśla Arkadiusz Chmielewski, członek Zarządu Apator SA oraz Apator Powogaz SA.

Apator Elkomtech nabędzie zorganizowaną część Atrem

Obok rozwiązań hardware’owych (urządzenia pomiarowe, aparatura łączeniowa, sterowniki i zabezpieczenia) Grupa Apator rozszerza także ofertę software’ową, która dotychczas była skierowana do sektora energetycznego, a teraz będzie oferowała i rozwijała rozwiązania IT również dla branży gazowniczej. 6 listopada 2020 r. Apator Elkomtech zawarł przyrzeczoną umowę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Atrem z Bydgoszczy, co oznacza przejęcie kompetencji i wypracowanych rozwiązań zespołu IT spółki, która posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania dla branży gazowniczej oraz dobrą znajomość procesów związanych z przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych.

Apator Elkomtech jest uznanym producentem systemu sterowania i nadzoru SCADA wraz z oprogramowaniem wspomagającym zarządzanie sieciami energetycznymi oraz systemem automatycznej rekonfiguracji sieci w celu przywrócenia zasilania. Łączenie kompetencji spółek informatycznych Grupy Apator z zespołem Atrem pozwoli rozwijać oprogramowanie i systemy ICT m.in. w obszarach kolekcji danych z urządzeń telemetrycznych czy systemów GIS-owych dla klientów z branży gazowniczej

- Rośnie rola i pole zastosowania narzędzi cyfrowych w spółkach utilities. Dostarczanie mediów użytkowych w sposób zoptymalizowany pod względem kosztowym i jakościowym oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw nie są dziś możliwe bez inwestycji w rozwiązania software’owe. Dodatkowo, pojawiają się nowe wyzwania w zakresie integracji coraz większej ilości źródeł rozproszonych. Dlatego Grupa Apator konsekwentnie rozbudowuje swoje kompetencje i ofertę w tym obszarze – podsumowuje Tomasz Łątka, członek Zarządu Apator SA oraz Apator Elkomtech SA.

 

Źródło: Apator