Breaking news
Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny podpisała umowę o współpracy z firmą Enervigo. Przedsiębiorstwa będą współpracować w zakresie kogeneracji, czyli rozwoju gazowych instalacji wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła, a także w obszarze trigeneracji.

 

canvaPierwsza umowa partnerska PGNiG Obrót Detaliczny

Jak podkreślił prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha, jest to pierwsza tego typu partnerska umowa o współpracy podpisana przez spółkę. W jego ocenie, umowa z Enervigo oznacza wejście przez spółkę w kolejny etap rozwoju segmentu usług opartych na efektywności energetycznej.

- To dla nas nowa działalność, ale tego oczekują nasi klienci. Trzeba pamiętać, że kogeneracja i trigeneracja wymagają gazu, więc dla nas jest to oczywisty biznes. W przypadku takiej współpracy nie tylko sprzedajemy gaz, ale mamy możliwość zarabiania na współpracy partnerskiej, a także oferowania naszym klientom dodatkowych produktów - powiedział Henryk Mucha.

Zaznaczył, że podpisana umowa jest pilotażem i obowiązuje do 2024 r.

- Przez ten okres chcemy się poznać i dać sobie szansę. Przed podpisaniem umowy zweryfikowaliśmy rynek i wybraliśmy Enervigo, ponieważ mielecka spółka ma wiedzę i kompetencje, na swoim koncie ma też wiele instalacji i ma bardzo dobre opinie wśród klientów - mówił.

 

Potencjał kogerenacja i trigeneracji w Polsce

Zdaniem prezesa PGNiG Obrót Detaliczny, na razie trudno ocenić na konkretnych liczbach potencjał rynku ko- i trigeneracji w Polsce.

- Z całą jednak pewnością widać, że prawie każdy nasz bardzo duży lub duży klient, zwłaszcza wykonujący działalność produkcyjną, potrzebuje optymalizować swoje wydatki na energię. Stąd taka popularność poligeneracji - mówił Henryk Mucha.

Wyraził też nadzieję, że po 2022 r. będzie możliwość uzyskania wsparcia finansowanego m.in. na instalacje kogeneracyjne. „Tak, jak było to możliwe na mocy ustawy z końca stycznia 2019 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji” - przypomniał Henryk Mucha.

 

Kolejne umowy w planach

Prezes gazowej spółki zapowiedział również, że podobne umowy, jak ta z Enervigo, będą podpisywane także z innymi firmami działającymi w obszarze ko- i trigeneracji w kraju.

- Wiemy już teraz, że zainteresowanie tym produktem będzie rosnąć, dlatego musimy zaproponować naszym klientom odpowiedni czas realizacji inwestycji i najwyższą jakość. Dlatego musimy mieć kolejnych partnerów w tym obszarze - argumentował Henryk Mucha.

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny przypomniał, że firma dostarcza gaz do ponad 7 mln klientów, w tym również do dużego i średniego biznesu.

- Nasi najwięksi strategiczni i kluczowi klienci, dla których od 2020 roku realizujemy audyty energetyczne, pilnie poszukują optymalizacji. Chcą oszczędzać pieniądze na energii, ponieważ oszczędność, w naszych polskich warunkach, bardzo często oznacza większą konkurencyjność - powiedział Henryk Mucha.

W ocenie szefa spółki, z przeprowadzanych przez firmę audytów energetycznych wynika, że coraz więcej firm potrzebuje kogeneracji lub trigeneracji.

 

Nowe możliwości dla Enervigo

Z kolei prezes Enervigo Piotr Andrusiewicz podkreślił, że umowa z PGNiG Obrót Detaliczny jest kamieniem milowym dla jego firmy.

- Da nam na pewno szerokie perspektywy rozwoju - dodał.

Piotr Andrusiewicz zaznaczył, że w Mielcu powstają wszystkie urządzenia kogeneracyjne, które oferuje spółka. Jego zdaniem, dzięki umowie firma będzie mogła łatwiej i szybciej dotrzeć do klienta, który - jak powiedział prezes Enervigo - w obliczu rosnących cen energii szuka „alternatywy dla lepszego i oszczędniejszego zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych”.

- Jestem przekonany, że w najbliższych lata obie spółki na tej współpracy skorzystają. Siły sprzedażowe i rozpoznawalność marki PGNiG to jest coś, czego dziś nie mamy. I ta synergia tutaj będzie miała miejsce, bo my z kolei wnosimy mobilność i szeroki wachlarz technologii - powiedział Piotr Andrusiewicz.

Zapowiedział wsparcie dla nowego partnera biznesowego w zakresie poszukiwania dla klientów rozwiązań technologicznych w celu obniżenia kosztów zapotrzebowania na energię.

Natomiast wiceprezes Enervigo Krzysztof Kapinos dodał, że w ramach umowy spółka będzie promować model kogeneracji i trigeneracji w całym kraju.

- Wierzymy, że dzięki współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny staniemy się liderem na polskim rynku w obszarze kogeneracji i trigeneracji. To cel, jaki sobie postawiliśmy - powiedział Kapinos.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom; fot. canva