Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected]

Kreatywność jest organiczna. Aby ją pobudzić, najpierw należy usunąć swoje ograniczenia i przyjąć nowe inicjatywy. Następnie należy dać pracownikom autonomię i pozwolić przetestować ich nowe „skrzydła” tak, aby nauczyli się „latać” – mówi Sandrine Vilcot-Jackiewicz, CEO, Talents4You.

 

Sandrine Vilcot-Jackiewicz, CEO, Talents4You

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa, aby stać się bardziej konkurencyjnymi i innowacyjnymi, wydają dużo pieniędzy na szkolenie swoich pracowników w celu poprawy ich kreatywnych umiejętności. Niestety nie zawsze to działa. Dlaczego tak się dzieje? Jak pobudzić kreatywność w miejscu pracy?

Wspieranie kreatywności w miejscu pracy jest całkowicie możliwe. Kiedyś termin ten był głównie zarezerwowany dla alternatywnych zawodów i hobby, dziś bardzo się to zmienił. Obecnie kreatywność jest kultywowana na całym świecie.

Kreatywność jest organiczna. Aby ją pobudzić, najpierw należy usunąć swoje ograniczenia i przyjąć nowe inicjatywy. Następnie należy dać pracownikom autonomię i pozwolić przetestować ich nowe „skrzydła” tak, aby nauczyli się „latać” – kiedy testujemy i próbujemy rzeczy, budujemy świat jutra. Oczywiście nie obędziemy się bez kilku porad, które pokażą nam, jak zrobić to poprawnie i uniknąć poważnych błędów. Przydatne będzie zorganizowanie sesji burzy mózgów offline i zachęcanie członków zespołu do wymyślania od trzech do pięciu kreatywnych pomysłów na projekt. Wreszcie, co nie mniej ważne, musimy budować zróżnicowany zespół, nawet jeśli kusi nas zatrudnianie kandydatów z tych samych szkół i profili. Różnorodność umiejętności i mocnych stron sprzyja zdrowej debacie i kreatywności.

 

Jakie są najpopularniejsze stopery kreatywności i jak im przeciwdziałać?

Przestańmy mówić „ale” lub „nie”. Te dwa słowa zatrzymują natychmiast kreatywność, zamiast pozwolić pomysłom rozwijać się. Lepiej zamiast tego powiedzieć „tak i…” i współtworzyć na podstawie tego, co zostało powiedziane. Powinniśmy być również ciekawi, otwarci i elastyczni. Każdy widzi świat przez inne „okulary” i ważne jest, aby aktywnie słuchać i zadawać otwarte pytania w celu poprawnego zrozumienia każdego punktu widzenia. Pozwoli to zespołom na tworzenie, wprowadzanie innowacji i swobodne poruszanie się w obrębie swoich obszarów wiedzy.

Uzyskane w ten sposób małe zwycięstwa, powinny być świętowane w zespołach przez liderów. Aby to zrobić, można rozpowszechniać e-maile z pochwałami lub po prostu powiedzieć „dziękuję”, aby nagrodzić kreatywność. Zapewnia to stymulowanie zmian intelektualnych i wymaga od liderów i menedżerów wyznaczania celów oraz dawania pracownikom swobody w wyborze własnych metod.

 

Pozostawanie w strefie komfortu też nie jest najlepszym rozwiązaniem dla pobudzania kreatywności?

Jak najbardziej! Bycie w strefie komfortu jest zabójcze dla kreatywności. W zespole należy promować eksperymentowanie i wspieranie niepowodzenia, aby inspirować do dyskusji i współtworzyć nowe cele. W końcu zwiększenie kreatywności to sposób na przejście w stronę chaosu i tworzenie ze wszystkiego i niczego. Kreatywność i innowacyjność wymagają zrównoważonego podejścia, które nadaje kierunek, cel, do którego należy dążyć. Tylko w ten sposób firmy mogą uzyskać produktywne i innowacyjne rozwiązania.

 

Czy dobrze wywnioskowałam z informacji, jakie od Pani uzyskałam, że kluczem do kreatywności jest komunikacja?

Zarówno w związkach, jak i w biznesie, komunikacja jest kluczem! Poprawia miejsce pracy, sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym i wspiera współpracowników w realizacji ich celów zawodowych. Liderzy muszą dostosować swoją komunikację do konkretnej osoby i sytuacji, aby stworzyć atmosferę zaufania, otwartości i kreatywności. Menedżerowie mogą zachęcić do otwartych rozmów poprzez tzw. „skrzynkę życzeń”, do której pracownicy mogą zgłaszać anonimowo swoje sugestie. Technologia jest sprzymierzeńcem w tym dążeniu, pozwalając na tworzenie na wiele sposobów sieci kontaktów w biurze (Slack, grupy Whatsapp, Teams itp.). Technologia pomaga członkom zespołu dzielić się pomysłami w nieformalny i pozbawiony obaw sposób.

Komunikowanie się oznacza również dzwonienie do ludzi, rozmawianie, odwiedzanie ich przy biurkach, picie kawy z kolegami. Te drobne interakcje są niezwykle istotne, ponieważ pomagają budować pełne zaufania relacje.

Ponadto, jak już wspomniałam wcześniej, liderzy muszą wdrożyć sesje burzy mózgów, aby uwolnić kreatywność zespołu. Ta aktywność powinna być przestrzenią zabawy i wolności. Można ją rozpocząć od kilku ćwiczeń zespołowych, aby rozgrzać mózgi ludzi i pomóc im uświadomić sobie, że znajdują się w bezpiecznej przestrzeni. Przykładowo, możemy zacząć od gry w skojarzenia słów. Chodzi o to, aby wymyślić kilka pomysłów, które mogą polecieć. Jedyne zasady: nie oceniaj pomysłów, zapisuj wszystko, nie bądź krytyczny.

 

Dlaczego ważna jest gwarancja komfortu wypowiedzi?

Aby skalować kreatywność. Zapewnienie bezpiecznego środowiska jest tak naprawdę obowiązkiem lidera i jego organizacji. Ludzie muszą mieć możliwość wyrażania i oceniania swoich nowych pomysłów, podważania założeń i kwestionowania tradycyjnych metod. Bo kreatywne myślenie bierze się z krytycznego myślenia. Z pewnością wysiłek twórczy powinien być wspierany przez całą organizację, a nie wyłącznie przez menedżera liniowego czy lidera. Innymi słowy, aby podnieść kreatywność, musimy poszukiwać wielu rozwiązań przed ich oceną, mieć otwarty umysł, zachęcać do współpracy zróżnicowanych pracowników i kwestionować założenia.

 

Podsumowując, jaki przepis na kreatywność poleciłaby Pani naszym Czytelnikom?

Przede wszystkim pamiętajcie, że kreatywność nie jest waszym wrogiem. Jest waszą większą siłą.

Co do przepisu na kreatywność – aby ją osiągnąć, polecam połączyć ze sobą trzy składniki:

  1. Rozwijanie zbiorowej inteligencji zespołów.
  2. Autentyczność.
  3. Bycie otwartym i elastycznym na wszelkiego rodzaju pomysły i perspektywy.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

fot.: freepik / rawpixel.com

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w
Regulaminie.