Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Wirtualne warsztaty dotyczące zagrożeń w sieci, wymiana doświadczeń oraz budowanie komunikacji w zespołach – za nami kolejna edycja zorganizowanego przez miedziową spółkę KGHM Cyber Challenge 2023. W warsztatach udział wzięli pracownicy departamentów lub oddziałów odpowiadających za cyberbezpieczeństwo w spółkach skarbu państwa należących do ISAC-GIG oraz z sektora energetycznego.

 

kghmISAC-GIG to Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczego. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

KGHM Cyber Challenge 2023 to warsztaty, które polegały na podnoszeniu umiejętności w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz budowaniu komunikacji pomiędzy poszczególnymi zespołami. Ich celem było przygotowanie uczestników na zagrożenia cybernetyczne poprzez umożliwienie doświadczenia ataku w kontrolowanych warunkach poligonu cybernetycznego.

– Cyberbezpieczeństwo to temat kluczowy w świecie, w którym rozwijające się technologie i internet odgrywają ważną rolę w naszym życiu codziennym, ale też coraz częściej przekładają się na funkcjonowanie kluczowych przedsiębiorstw. KGHM jest jednym ze światowych liderów w branży wydobywczej, ale też stawia czoła coraz bardziej zaawansowanym atakom cybernetycznym. Wiemy, że cyberbezpieczeństwo to już nie tylko kwestia dobrych zabezpieczeń, ale też świadomość i zaangażowanie pracowników – powiedział podczas wydarzenia Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

– Cyberpoligon pozwala na współzawodnictwo pomiędzy zespołami, stanowiąc jednocześnie ciekawą formę aktywnych warsztatów. To co nas odróżnia od innych tego typu warsztatów, to poruszenie zagadnienia cyberbezpieczeństwa w automatyce przemysłowej. Mam nadzieję, że KGHM Cyber Challange na stałe wpisze się w kalendarz cyberimprez – dodał Adam Piotrowski, dyrektor naczelny oddziału KGHM Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji, które było organizatorem szkolenia.  

Dla uczestników przygotowane zostały wirtualne środowiska, które poszczególne zespoły broniły wraz ze scenariuszami ataków, które wymagały szybkich działań i podejmowania decyzji kluczowych dla danych organizacji. Szkolenie dało możliwość wykorzystania swoich doświadczeń i nauki nowych rozwiązań. Zwycięzcami zostały zespoły:

 1. ENEA S.A.
 2. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
 3. Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy.

 

Jak poprawić cyberbezpieczeństwo polskiej energetyki?

Aby zadbać o cyberbezpieczeństwo energetyki, konieczne jest wdrażanie kompleksowych strategii i działań obejmujących świadomość pracowników, regulacji, zarządzania ryzykiem, a także współpraca międzysektorowa, inwestycje w technologie, monitorowanie i reagowanie na incydenty oraz edukacja społeczeństwa. O tym, jak poprzez holistyczne podejście i stałe dążenie do doskonałości w obszarze cyberbezpieczeństwa, możemy zapewnić ochronę infrastruktury energetycznej przed coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami cybernetycznymi, opowiedzą Prelegenci podczas pierwszej sesji 7. Konferencji „Inteligentna Energetyka” (6 grudnia 2023 r., Warszawa).

Tegoroczna edycja Konferencji „Inteligentna Energetyka” odbędzie się pod hasłem Cyber(NIE)bezpieczeństwo polskiej energetyki – fakty czy mity?”. Głównym celem wydarzenia jest obalenie lub udowodnienie czterech tez sformułowanych jako tytuły sesji w ramach programu:

 • Teza I: Polska energetyka może czuć się cyberbezpiecznie
 • Teza II: Wytwórcy energii na celowniku
 • Teza III: OSD i OSP na granicy cyberodporności
 • Teza IV: Systemy łączności w energetyce do podsłuchania

Spotkanie ekspertów reprezentujących przedsiębiorstwa i instytucje działające w i dla branży energetyki zamknie panel dyskusyjny poświęcony rekomendacjom sektorowym z zakresu cyberbezpieczeństwa. Na podstawie uzyskanych wniosków organizatorzy wraz z partnerami konferencji przygotują raport rynkowy, który będzie dostępny w wersji cyfrowej do bezpłatnego pobrania na stronie wydarzenia i na portalu Smart-Grids.pl.

Partnerzy i Patroni 7. Konferencji „Inteligentna Energetyka”

 • Partner Strategiczny: ESMETRIC GROUP
 • Partner Technologiczny: MCX Pro, Andra
 • Partner Prelekcji: Nokia Solutions and Networks, SMA Solar Technology AG
 • Partner Wystawy: Generali T.U.
 • Partner Prawny: Kancelaria Adwokacka dr Magdalena Krawczyk
 • Patroni Instytucjonalni: Fundacja AI LAW TECH, Aigorithmics, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń
 • Główny Patron Medialny: Smart-Grids.pl
 • Patroni Medialni: magazynbiomasa.pl, wysokiepapiecie.pl
 • Partner Networkingowy: Energetic Business Mixer
 • Organizator: Agencja Reklamowo-Wydawnicza ARTSMART

 

 

Źródło: media.kghm.com