Breaking news
Targi ENERGETICS już 17-18 listopada 2020 w Lublinie! Smart-Grids.pl jako patron medialny zaprasza do udziału w wydarzeniu!

Instytut Energetyki Odnawialnej opracował najnowszą aktualizację bazy „Projekty fotowoltaiczne w Polsce”. Okazuje się, że rozwój projektów PV nie jest zakłócony i cały czas występuje zainteresowanie inwestorów i deweloperów tym tematem. Dynamika rozwoju projektów fotowoltaicznych jest istotna w kontekście aukcji OZE.

Z analiz IEO wynika, że w ciągu pierwszej połowy roku 2020 warunki przyłączenia do sieci otrzymało prawie 1000 projektów PV. W poszczególnych miesiącach pierwszej połowy 2020 roku łączna moc wydanych warunków przyłączenia była średnio 2 razy większa niż w analogicznym okresie w roku 2019. Wyjątkiem był tylko kwiecień, który zarówno w 2019 jak i 2020 roku zanotował podobne wartości w wydanych warunkach przyłączenia- wykres powyżej. Oznacza to niesłabnące zainteresowanie inwestorów i deweloperów rozwojem projektów farm fotowoltaicznych.

image002

Zachowując tępo z pierwszego półrocza w roku 2020 może paść rekord i warunki przyłączenia do sieci otrzyma ponad 2 GW projektów fotowoltaicznych. To prawie tyle ile obecnie wynosi moc zainstalowana w fotowoltaice (wykres 2.). Ponadto na polskim rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej dużych projektów fotowoltaicznych. Obecnie 29 projektów PV o mocy powyżej 10 MW posiada warunki przyłączenia do sieci, a ich łączna moc przekracza 1 GW.

image003

Na aukcje OZE 2020 strona rządowa przygotowała duże wolumeny, podobnie jak w roku 2019 r. Dla projektów fotowoltaicznych o mocy poniżej 1 MW przewiduje się 800 MW. W poprzednim roku koszyk aukcyjny poniżej 1 MW został wypełniony, a pomiędzy ofertami była duża konkurencja. Z analiz IEO wynika, że wraz z odmrażaniem gospodarki i typowym skokiem liczby decyzji administracyjnych konkurencja projektów PV biorących udział w aukcjach będzie podobna jak w roku ubiegłym.

Zapraszamy do zapoznania się z bazą IEO „Projekty fotowoltaiczne w Polsce- sierpień 2020”.

 

Zobacz także: Wybór paneli PV – 4 parametry, na które warto zwrócić uwagę

 

Źródło: ieo.pl; fot.: freeimage / Debbie Mous