Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Raportu "Cyberbezpieczeństwo w energetyce" już dostępny do bezpłatnego pobrania! Zapraszamy do zapoznania się z publikacją.

 

Digitalizacja polskiego sektora energetycznego jest niezwykle ważna dla wszystkich jego uczestników, zarówno obecnych, jak i przyszłych. Proces ten przyczynia się do podniesienia atrakcyjności naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także zwiększenia jego bezpieczeństwa poprzez m.in. poprawę jakości dostaw energii elektrycznej, świadczenie dodatkowych usług klientom czy umożliwienie integracji rozproszonych zasobów energii i tym samym – przejścia na czystą energię.

Postęp ten wiąże się jednak z ogromnym ryzykiem. Systemy cyfrowe, sprzęt telekomunikacyjny i czujniki w sieci energetycznej zwiększają narażenie przedsiębiorstw użyteczności publicznej na cyberataki, których wynikiem może być nawet blackout. Każdy element systemu energetycznego stanowi dodatkowy punkt wejścia dla organizacji cyberprzestępczych, a jednym z najbardziej zawodnych ogniw tego łańcucha jest człowiek. Niezbędnym staje się więc nieustanne podnoszenie odporności organizacji na incydenty cybernetyczne nie tylko poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim poprzez ciągłą edukację wszystkich pracowników energetyki.

- Liczymy, że Raport "Cyberbezpieczeństwo w energetyce" stanie się jednym z narzędzi wspierających branżę energetyczną w walce z grupami hakerskimi. Publikacja jest podsumowaniem informacji i zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, jakie zostały poruszone 6 grudnia 2023 r. w Warszawie podczas 7. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Cyber(NIE)bezpieczeństwo polskiej energetyki – fakty czy mity? - mówi Izabela Żylińska, redaktor prowadząca Raport. - Raport dedykujemy przede wszystkim top managementowi oraz specjalistom z zakresu cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach energetycznych. Wiedza w nim zawarta będzie wartościowa również dla dostawców usług cybersec i rozwiązań technologicznych zapewniających cyberbezpieczeństwo energetyce.

 

S G.pl Slider 730x320

 

Zakres Raportu

Część 1. Sytuacja na rynku cyberbezpieczeństwa

Część 2. Prawo UE i polskie dotyczące cyberbezpieczeństwa w energetyce

Część 3. Czy polska energetyka może czuć się cyberbezpiecznie?

Część 4. Rekomendacje rynkowe

Część 5. Zestawienie firm

 

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom Raportu - Pani dr Magdalenie Krawczyk, Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, firmom: ANDRA, BlackBerry, ESMETRIC Group, Generali T.U., MCX, NOKIA, GK PGE, SMA - za przekazanie rekomendacji rynkowych i materiałów, które posłużyły do przygotowania dokumentu. Dziękujemy za współpracę również Ministerstwu Klimatu i Środowiska, Ministerstwu Cyfryzacji, Panu Mateuszowi Kopaczowi, firmom RiskResponse i DGT.

 

Wydawcą Raportu "Cyberbezpieczeństwo w energetyce" jest Agencja Reklamowo-Wydawnicza ARTSMART Izabela Żylińska.