Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Europejscy regulatorzy ds. energii w ramach ACER i CEER opublikowali dokumenty opisujące rekomendacje dla wodoru i technologii P2G w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

freepik_prawnikEuropejski Zielony Ład jest unijną strategią wzrostu, która ma na celu przekształcenie UE w neutralne klimatycznie, sprawiedliwe i dostatnie społeczeństwo o nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce. Wodór i technologia P2G to jedne z zagadnień, jakie objęto European Green Deal. W związku z potrzebą regulacji nowych wyzwań inwestycyjnych Rada Europejskich Regulatorów Energii CEER i Rada Regulatorów Agencji UE ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki ACER przygotowały publikacje dotyczące: sieci wodorowych i transportu wodoru, a także technologii Power-to-Gas (P2G).

Biała Księga „Kiedy i jak regulować sieci wodorowe”

Pierwszy dokument  White Paper „When and How to Regulate Hydrogen Networks” ukazał się 9 lutego 2021 roku. Regulatorzy przedstawili w nim rekomendacje związane z m.in.:

  • okolicznościami, w jakich konieczna jest regulacja sieci wodorowych,

  • sposobem traktowania istniejącej infrastruktury wodorowej,

  • sprostaniem wyzwaniom regulacyjnym dotyczącym transformacji infrastruktury gazu ziemnego na potrzeby transportu wodoru.

Wskazano 6 wytycznych, jakie należy mieć na uwadze, projektując regulacje dla sieci wodorowych:

  1. Stopniowe wdrażanie regulacji sieci wodorowych w zależności od stopnia rozwoju rynku i infrastruktury wodoru.

  2. Dynamiczne podejście regulacyjne oparte na okresowej analizie i monitorowaniu rynku.

  3. Określenie już na wstępie jasnych zasad wprowadzania regulacji rynku wodoru.

  4. Uwzględnienie możliwości stosowania tymczasowego odstępstwa od regulacji dla istniejącej i nowej infrastruktury wodorowej rozwijanej jako sieci lokalne.

  5. Uwzględnienie korzyści wynikających z ponownego wykorzystania aktywów gazowych do transportu wodoru.

  6. Uwzględnienie zasady odzwierciedlania kosztów, aby uniknąć subsydiowania skrośnego między sieciami gazowymi i wodorowymi w przypadku zmiany przeznaczenia aktywów gazowych.

Pobierz White Paper: „When and How to Regulate Hydrogen Networks”

Biała Księga „Sposoby regulacji Power-to-Gas”

Drugi dokument White Paper „Regulatory Treatment of Power-to-Gas” opublikowano 11 lutego 2021 roku. Autorzy dokumentu podkreślają, że wykorzystanie technologii P2G ma fundamentalne znaczenie dla pomyślnego wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu. Publikacja zawiera zalecenia dotyczące sposobu regulacji instalacji Power-to-Gas. Wskazano m.in. że:

  • Należy zrewidować definicje działań w kontekście zintegrowanych sektorów gazu i energii elektrycznej.

  • Należy uznać inwestycje i zarządzanie instalacjami P2G za działania rynkowe otwarte na konkurencję pomiędzy uczestnikami rynków.

  • Ewentualne zaangażowanie operatorów systemów w rozwój i eksploatację instalacji Power-to-Gas jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach – na podstawie decyzji i kontroli regulatorów.

  • Wykorzystanie instalacji Power-to-Gas oraz ich odpowiednia lokalizacja powinny być uwzględnione w analizie potrzeb systemu.

  • Należy określić odzwierciedlające koszty taryfy sieciowe, które powinny być stosowane do porównywalnych działań w sektorach energii elektrycznej i gazu w sposób niezależny od zastosowanej technologii.

  • Należy zapewnić, aby system podatków i opłat nie blokował tworzenia zintegrowanego systemu energetycznego.

  • Należy zapewnić identyfikowalność elementu niskoemisyjności w nośniku energii w całym zintegrowanym systemie energetycznym.

Pobierz White Paper: „Regulatory Treatment of Power-to-Gas”

 

Źródło: ure.gov.pl; acer.europa.eu; fot.: freepik