Breaking news
Wytwórco OZE! Pamiętaj o posiadaniu aktualnej koncesji albo wpis do rejestru działalności regulowanej po wygaśnięciu przewidzianego dla wytwórców OZE okresu wsparcia!

Nowoczesna Energetyka dla polskiego biznesu, czyli Taryfa Dynamiczna + Fotowoltaika = Oszczędności ^2 – Bartosz Iwicki, Dyrektor Generalny AutomaEKO, opowiada o projekcie Nowoczesna Energetyka, którego jest managerem.

 

Bartosz Iwicki 

Bartosz Iwicki, Dyrektor Generalny AutomaEKO

Rozmawia: Izabela Żylińska

 

Czym jest projekt Nowoczesna Energetyka, który realizujesz?

Ogólnie mówiąc, jest to zamysł łączący aktualne możliwości formalno-prawne dotyczące elastycznego zakupu energii elektrycznej i wdrożenia systemów zasilania oparte przede wszystkim na fotowoltaice i magazynach energii w dobie szybujących w górę podwyżek.

Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Czy są jakieś ograniczenia?

Ograniczenia tak naprawdę narzucamy sobie sami, a rozwiązań należy stale poszukiwać :-) Z techniczego punktu widzenia inwestycje dedykowane są dwóm grupom klientów, jakimi są przedsiębiorcy (również rolnicy) zużywający mniej niż 50 MWh/rok oraz Ci, którzy mają większe zużycie.

Skąd wynika ta granica?

Chodzi przede wszystkim o dostępne rozwiązania. Klient zużywający > 50 MWh/rok ma większe "pole do popisu", gdyż poza wykorzystaniem powszechnie znanej już fotowoltaiki może bilansować swoje zużycie w Taryfie Dynamicznej na wszystkich PPE wraz ze swoimi źródłami wytwórczymi, co gwarantuje mu szereg przywilejów oraz, de facto, tańszą energię elektryczną.

Jakie to przywileje i skąd te oszczędności?

Cechy Taryfy Dynamicznej to brak kontraktu terminowego, jednomiesięczny okres wypowiedzenia, brak rozgraniczenia na niskie czy średnie napięcie, niższa marża w odniesieniu do "taryf tradycyjnych" umożliwiająca wygenerowanie oszczędności rzędu 5–30%. Umożliwia również bilansowanie źródeł wytwórczych z odbiorami u przedsiębiorcy "pod jednym NIPem".

Oszczędzamy nie tylko na redukcji wolumenu dzięki fotowoltaice. Najważniejsze zadanie realizuje tu rozliczanie za energię w tzw. profilu rzeczywistym, a więc z rozdzielczością jednogodzinną. Cenę kształtuje giełda (TGE) natomiast, analizując trendy cen energii i porównując je z opomiarowanym zapotrzebowaniem na energię obiektu inwestora, prognozujemy spodziewany scenariusz finansowy przedsięwzięcia.

Uwzględniamy redukcję zapotrzebowania na moc, a więc i redukcję kosztów związanych z przekroczeniami mocy zamówionej, odciążamy sieci przesyłowe na niskim i średnim napięciu, dbając o lokalne bilansowanie. Nowoczesne magazyny energii umożliwiają takie działania, ale zanim zaczniemy rozmowę o wdrożeniach, zaczynamy od solidnie opracowanego audytu.

Jakie zatem kroki musi podjąć firma, aby uruchomić Taryfę Dynamiczną?

Inwestor podpisuje umowę i daje upoważnienie na przeprowadzenie audytu, następnie zapoznaje się z opracowanym raportem, który przedstawia wariantowe możliwości optymalizacji.

Brzmi to rewelacyjnie, ale czy równie duży entuzjazm wykazują potencjalni inwestorzy?

Obecnie dużo czasu poświęcam działaniom edukacyjnym, pokazując krok po kroku, jak doprowadzić do wdrożenia Taryfy Dynamicznej. Nieufność klientów wynika z konieczności przejścia procesu zmiany sprzedawcy energii, natomiast zastane podwyżki cen energii zachęcają do kontaktu, bo jest o co walczyć. Przedsiębiorca musi dostać jasny przekaz z kim podpisuje umowę i komu będzie płacił za prąd.

Zatem kto jeszcze uczestniczy w tym projekcie?

Mechanizm i obsługę opracowała firma Oświecony z Opola, a rozliczenie energii elektrycznej dokonuje dedykowana spółka obrotu energią.

Dziękuję za rozmowę.

 

 © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.