Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

16 grudnia br. BOŚ przystąpił do Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki. Dzięki wsparciu banku na rozwój fotowoltaiki do gospodarki trafiło już blisko 700 mln zł w formie zwrotnych instrumentów finansowych. Jako sygnatariusz Porozumienia, bank planuje jeszcze mocniej wspierać polskich przedsiębiorców z tego sektora.

 

freeimage_Debbie_Mous- Coraz poważniejsze wyzwania klimatyczne i trwająca zielona transformacja powodują, że OZE i inne bezemisyjne źródła energii stają się ważnym narzędziem dla zapewnienia  bezpieczeństwa energetycznego i dostępności energii, przy zachowaniu atrakcyjnych cen. I co ogromnie ważne – pozwalają wytwarzać energię z poszanowaniem środowiska naturalnego - powiedział Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska. - BOŚ od lat wspiera rozwój fotowoltaiki w Polsce, finansując nie tylko wytwórców energii, ale także firmy, które uczestniczą w łańcuchu dostaw do instalacji PV. Dlatego podpisane dziś przez bank Porozumienie, jest dla nas kolejnym, oczywistym krokiem w realizacji naszej strategii skutecznego, a jednocześnie zrównoważonego, wspierania zielonej zmiany.

Sygnatariusze porozumienia chcą wspólnie działać na rzecz zapewnienia wsparcia dla rozwoju nowych kierunków działań i budowy nowych segmentów rynku energii oraz wzrostu innowacyjności, jak również dla ich efektywnego wykorzystania poprzez większą integrację PV z siecią elektroenergetyczną. Ważne jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce, wspieranie maksymalizacji rozwoju krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych oraz promocja eksportu towarów i usług przedsiębiorców uczestniczących w łańcuchu dostaw. Co ważne, celem porozumienia jest wsparcie przedsiębiorców z pełnego łańcucha dostaw, czyli m.in. również tych, którzy chcą, bądź już produkują elementy wchodzące w skład farmy fotowoltaiczej, np. panele, inwertery, okablowania, stelaże czy systemy sterowania.

Kluczowe obszary ujęte w Porozumieniu, to:

  • rozwój krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych
  • rozwój nowych segmentów fotowoltaiki i integracja PV z siecią
  • identyfikacja barier ograniczających rozwój PV
  • działania edukacyjne i promocyjne w zakresie rozwoju sektora fotowoltaiki.

Fotowoltaika jest aktualnie najdynamiczniej rozwijającą się technologią OZE w Polsce. Między innymi ze względu na relatywnie niskie koszty inwestycyjne, instalacje fotowoltaiczne stały się dostępne dla każdego, a mikroinstalacje PV eksploatowane przez prosumentów mają wysoki udział w wolumenie mocy zainstalowanej. Na popularność fotowoltaiki wśród odbiorców indywidualnych wpływają dodatkowo programy wsparcia inwestycyjnego, tj. „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”, w których BOŚ bierze aktywny udział.

 

Źródło: BOŚ; fot.: freeimage / Debbie Mous