Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

16 października 2023 r. NASK i Instytut Energetyki podpisały list intencyjny, w którym nakreślono kierunek współpracy dotyczącej m.in. przygotowania technicznego i proceduralnego podmiotów sektora energetycznego do identyfikowania cyberzagrożeń, wdrażania właściwych zabezpieczeń oraz obsługi i zgłaszania incydentów przy uwzględnieniu wymagań dyrektywy NIS2.

 

ienList intencyjny podpisali dyrektor NASK Wojciech Pawlak i dyrektor Instytutu Energetyki prof. Jakub Kupecki. Współpraca w szczególności będzie dotyczyć przygotowania technicznego i proceduralnego podmiotów sektora energetycznego do identyfikowania cyberzagrożeń, wdrażania właściwych zabezpieczeń oraz obsługi i zgłaszania incydentów przy uwzględnieniu wymagań dyrektywy NIS2.

- Najwyższy czas, żeby NASK oraz IEN połączyły siły na rzecz bezpieczeństwa polskiego sektora energetycznego, w tym bezpieczeństwa cybernetycznego. Problem jest niebagatelny, ponieważ obejmuje zarówno sieci IT, jaki i OT. Wiedza dziedzinowa posiadana przez Instytut Energetyki to brakujący składnik oferty, którą NASK chciałby skierować do podmiotów z sektora energetycznego - podkreślił Marcin Grabarczyk, Dyrektor Działu Transferu Technologii. - Bardzo liczę na wielowymiarową, długofalową i ambitną współpracę pomiędzy naszymi Instytutami, zarówno na gruncie komercyjnym, jak i w zakresie statutowych obowiązków obu jednostek naukowych - dodaje.

Obydwa instytuty będą wspierać się także w tworzeniu lub modyfikacji polityki cyberbezpieczeństwa, szkoleniach i audytach bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz wprowadzaniu odpowiednich rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo polskiej energetyki na poziomie aktualnych wymagań.

Wspólna uwaga NASK i Instytutu Energetyki kieruje się również w stronę odnawialnych źródeł energii i transformacji przemysłu energetycznego.

- Myślimy o stosowaniu rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji do optymalizacji konfiguracji i pracy systemów energetycznych bazujących na technologiach wodorowych oraz technologiach OZE. Prowadzone będą prace badawcze, aby podnosić niezawodność obiektów zapewniających dystrybucję energii elektrycznej w sytuacjach awaryjnych – mówi dyrektor NASK Wojciech Pawlak.

Profesor Jakub Kupecki dodaje, że „projekty badawczo-rozwojowe z zakresu cyberbezpieczeństwa i zastosowań sztucznej inteligencji będą uwzględniały nie tylko potrzeby transformacji polskiego sektora energetycznego, ale też cele pakietu regulacji klimatycznych UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu”.

- NASK jest gotowy do zapewniania kompleksowego wsparcia dla branży energetycznej, zarówno pod kątem realizacji projektów badawczo-rozwojowych w obszarach AI i cyberbezpieczeństwa, jak i wdrożenia nowych technologii cyfrowych w przemyśle – podsumował dr hab. Michał Karpowicz.

 

Źródło: ien.com.pl, linkedin.com/showcase/nask-technologie