Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Skalowalne magazyny energii konkurują ceną z pojedynczymi jednostkami większej mocy i pojemności. Stawiając kompatybilne jednostki, zasobnik można rozbudowywać w przyszłości według potrzeb – podkreśla Sławomir Kanoza, Dyrektor Biura, HOPPECKE Baterie Polska Sp. z o.o.

 

Sławomir Kanoza, Dyrektor Biura,
HOPPECKE Baterie Polska Sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

W 2019 r. w grupie HOPPECKE pojawiła się nowa spółka INTILION GmbH, która zajęła się opracowaniem magazynów energii. Jakiego typu zasobniki energii elektrycznej znajdują się w Państwa ofercie?

Trzeba nadmienić, że w 2019 roku, kiedy została założona spółka INTILION, HOPPECKE miało już zbudowany i oddany do eksploatacji pierwszy hybrydowy magazyn energii. Osoby, które wcześniej były związane z całym procesem projektowania i budowy magazynu, przeszły do INTILION, aby tam dalej rozwijać swoje kompetencje. Z tego wynika, że nasze doświadczenia konstruowania magazynów sięgają poza rok 2019. Spółka córka INTILION, ze 100% kapitałem firmy HOPPECKE, przejęła wszystkie kompetencje wytwarzania magazynów energii opartych o technologie litowo-jonowe. W zakresie zastosowań stacjonarnych budujemy magazyny od średnich wielkości po bardzo duże. Bardzo szybko zrozumieliśmy, że z naszymi doświadczeniami musimy się skupić na rynku przemysłu i energetyki.

 

Do jakich zadań można wykorzystać Państwa rozwiązania magazynowania energii?

Po analizie potrzeb rynkowych doszliśmy do wniosku, że w zakresie średnich wielkości magazynów opłacalne jest opracowanie jednostek, które byłyby powtarzalne w produkcji. Tak powstał magazyn o handlowej nazwie scale.bloc i pojemności użytkowej 65 kWh. Koszty opracowania rozwiązania zostały rozłożone na wiele sprzedanych jednostek, stąd atrakcyjna oferta dla klienta końcowego. Ten sam efekt oszczędności uzyskujemy w przypadku oprogramowania sterującego. O efekcie oszczędności nie możemy jednak powiedzieć w przypadku dużych jednostek powyżej 1 MWh. Po wielu wykonanych projektach widzimy wyraźnie, jak różnią się wymagania klientów i przez to projekty te nie są powtarzalne.

Standardowe oprogramowanie dostarczane razem ze magazynem scale.bloc pozwala już teraz uruchomić magazyn w kilku trybach pracy. Najbardziej popularnymi są: zwiększenie zużycia własnego we współpracy z innymi źródłami wytwórczymi na obiekcie, przejmowanie nadwyżek mocy lub praca wyspowa.

Warto w tym miejscu wskazać, że INTILION to także rozwiązania do wózków widłowych oraz dla kolei. Osobne zespoły ludzi opracowują specjalistyczne technologie dla tych projektów.

 

Jakie korzyści przyniesie użytkownikom stosowanie zasobników od INTILION?

Przede wszystkim uświadamiamy klientom, że nasze urządzenia są bardzo przemyślane pod względem budowy, niezawodności działania oraz bezpieczeństwa. Szczególnie ten ostatni aspekt jest niedoceniany. Nasze opatentowane obudowy do modułów bateryjnych są przetestowane pod kątem wytrzymałości na wysokie temperatury. Wszystkie elementy systemu łącznie z przekształtnikiem, układem kontroli temperatury oraz monitoringiem są sprawdzane pod kątem wzajemnej kompatybilności. Klient może być pewien, że kupowane urządzenie będzie działać wiele lat zgodnie z przeznaczeniem.

 

Podczas swojej prezentacji w ramach 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka”, która odbyła się 22 czerwca 2022 r. w Warszawie, mówił Pan o skalowalnych magazynach energii. Czym są tego typu rozwiązania?

Idea skalowalnych rozwiązań została zaimplementowana jako naturalny proces rozwoju produktu. Mając zbudowaną tzw. jednostkę podstawową, można dostawiać do niej kolejne. Od strony sterowania całość będzie widziana jako jedna, większa jednostka. Dziś w ten sposób budowane są nawet magazyny przekraczające pojemnością 1 MWh.

 

Czy tego typu systemy są bardziej opłacalne niż „tradycyjne” rozwiązania?

Analiza kosztów pokazuje, że skalowalne magazyny energii konkurują ceną z pojedynczymi jednostkami większej mocy i pojemności. Brak kosztów związanych z projektem i testowaniem nowych rozwiązań jest tu kluczowy. Taki magazyn energii jest również korzystny z punktu widzenia dostawcy, ponieważ oferuje on swoim klientom system dopasowany do ich potrzeb i o gwarantowanej funkcjonalności.

 

A jak skalowalne magazyny energii oceniają klienci?

Dotychczas sprzedane zestawy jednostek magazynowych pokazują, że takie rozwiązania są dobrze przyjmowane przez klientów. Mamy wdrożone rozwiązania do 10 jednostek łączonych równolegle. Należy mieć na uwadze, że stawiając kompatybilne jednostki, nie trzeba od razu budować docelowego magazynu tylko można go rozbudowywać w przyszłości według potrzeb.

 

Na co mogą liczyć klienci INTILION w Polsce?

Osoby dedykowane do obsługi klienta w INTILION przyjęły filozofię działania, która sprawdza się w HOPPECKE od wielu lat. Wspomagamy klienta w całym okresie procesu inwestycyjnego. Jesteśmy firmą, która doradza, jak dobrać najlepsze rozwiązanie zarówno w zakresie technologii, jak i wykonania.

Nasi klienci w Polsce mogą skorzystać z całego zakresu produktów firmy INTILION. Jako HOPPECKE Baterie Polska oferujemy zasobniki energii zbudowane z ogniw ołowiowo-kwasowych. Zaletą naszego asortymentu jest szeroki zakres różnych typów ogniw własnej produkcji. Klientom, którzy są zorientowani na baterie litowo-jonowe, pomagamy odkryć różnicę między tymi technologiami oraz dopasować najlepsze dla nich rozwiązanie. Zachęcamy jednak naszych partnerów biznesowych, aby w pierwszej kolejności przeanalizowali zastosowanie naszych magazynów ze standardowej oferty.

 

W jaki sposób?

Wystarczy skontaktować się z HOPPECKE Baterie Polska, a my chętnie pomożemy wszystkim klientom reprezentującym przemysł i energetykę dopasować urządzenia do ich potrzeb, wycenić je oraz oszacować opłacalność inwestycji.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Sławomir Kanoza, Dyrektor Biura, HOPPECKE Baterie Polska Sp. z o.o., był Prelegentem podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Energetyka 3D: Digitalizacja | Decentralizacja | Dekarbonizacja, która odbyła się 22 czerwca 2022 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia wygłosił prezentację pt. „Skalowalne magazyny energii. Prezentacja dostępna jest do pobrania na stronie https://www.inteligentnaenergetyka.pl/konferencje/program-6-konferencji/.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska.
Więcej w Regulaminie.
© Artykuł sponsorowany