Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Wystawcy z Polski ponownie na Enlit Europe! Zapytaliśmy naszych reprezentantów, czym w tym roku zaciekawią na swoich stoiskach odwiedzających z całego świata i jakie korzyści chcą osiągnąć z obecności podczas Enlit Europe 2023 w Paryżu w dniach 28–30 listopada 2023 r.

 

Izabela Żylińska

 

Już za miesiąc Enlit Europe przywita w Paryżu 12 000 specjalistów z branży energetycznej, którzy odwiedzą 700 wystawców, wysłuchają 500 prelegentów na temat najnowszych sektorowych osiągnięć, poznają start-upy, scale-upy i przedsiębiorców pracujących nad rozwiązaniami pomagającymi przyspieszyć transformację energetyczną. Uczestnicy wydarzenia spotkają się również z przyszłymi liderami energii i będą mogli zapoznać się z projektami finansowanymi przez UE, które stanowią pierwszą linię obrony przed zmianami klimatycznymi.

 

Rejstracja

Tylko dla Czytelników Smart-Grids.pl zniżka na udział w Enlit Europe 2023!

 • Visitor Pass – BEZPŁATNE wejście na wystawę, w tym do wszystkich Stref i Pawilonów, Hub Sessions, a także do wszystkich networkingów na hali wystawowej.
 • Summit Pass – RABAT 10% na dostęp do PEŁNEGO strategicznego programu szczytu, networkingów oraz wystaw i sesji. Dostępne opcje rezerwacji grupowych.

Rejestracja pod linkiem: https://enlit-europe-2023.reg.buzz/smartgridspl

 

Polscy przedsiębiorcy podbijają Enlit Europe!

Podobnie, jak w latach poprzednich, w Enlit Europe będą uczestniczyli także wystawcy z Polski. W tym roku o swojej ofercie opowiedzą:

 1. AIUT Sp. z o.o. – stoisko 7.2.K34
 2. ANDRA Sp. z o.o. – stoisko 7.2.F21
 3. Apator SA – stoisko 7.2.B10
 4. AVSystem Sp. z o.o. – stoisko 7.2.A151
 5. Bitstream S.A. – stoisko 7.2.E170,
 6. Elproma Elektronika Sp. z o.o. – stoisko 7.2.M23
 7. JPEmbedded Mazan Filipek Spółka Jawna – stoisko 7.2.J42,
 8. MeterTest Sp. z o.o. – stoisko 7.2.G30.

Praktycznie wszystkie wymienione przedsiębiorstwa to już stali bywalcy tego niesamowitego wydarzenia dla branży energetyki.

 • Co w tym roku odwiedzający Enlit Europe 2023 zobaczą na stoiskach naszych reprezentantów?
 • Czy zostaną zaprezentowane nowości produktowe?
 • Jakie korzyści biznesowe wymienione firmy chcą osiągnąć z udziału w targach?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

 

AIUT – stoisko 7.2.K34

Enlit Europe to stały i ważny punkt w targowym kalendarzu AIUT, z którym przedsiębiorstwo łączy długa historia. Enlit traktowany jest jako branżowy hub komunikacyjny. Międzynarodowe spotkanie to obowiązkowy punkt dla partnerów i klientów spółki, co pozwala jeszcze bardziej zacieśniać relacje. Enlit jest także platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, jakie eksperci AIUT zgromadzili w trakcie roku. Podczas targów polski dostawca rozwiązań z sektora Smart Metering może zaprezentować szerokiemu gronu rozwój swoich produktów i dyskutować o potrzebach przedsiębiorstw, aby jeszcze lepiej na nie odpowiadać.

W trakcie Enlit Europe 2023 zaprezentujemy kompleksowe, inteligentne rozwiązania AIUT z grupy Smart City IoT dla sieci użyteczności publicznej. Automatyzujemy monitorowanie mediów i zarządzanie sieciami gazowymi, wodociągowymi, ciepłowniczymi oraz oświetleniem ulicznym, budując w kolejnych miastach infrastrukturę Smart City. Nasze zaawansowane stacjonarne systemy zdalnego odczytu pozwalają na automatyczną akwizycję danych i ich szybką analizę, aby efektywnie zarządzać zasobami i infrastrukturą, optymalizować procesy i zwiększać bezpieczeństwo sieci, m.in. dzięki analizie predykcyjnej i systemom detekcji wycieków – mówi Artur Gabryś, dyrektor Branży Smart City IoT w AIUT, i dodaje: – Zapewniamy stały rozwój naszych rozwiązań, również w zakresie sposobu komunikacji rejestratorów IoT, a także wsparcie na każdym etapie wdrożenia i utrzymania systemu. Dostarczamy kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania. Jesteśmy też partnerem w rozwoju produktu i odpowiadamy za pełną kastomizację urządzeń dla naszych klientów.

Stale doskonalimy nasze produkty, dzięki czemu możemy lepiej odpowiadać na wyzwania dzisiejszego przemysłu i wspierać gospodarowanie kluczowymi zasobami. Dlatego też nasz zespół ds. rozwoju urządzeń IoT wdrożył m.in. metodę pomiaru mikrofalowego dla skutecznego, bezpiecznego opomiarowania poziomu zapełnienia zbiorników, a także sieci kanalizacyjnej. Warto nadmienić, że technologia mikrofalowa używana do pomiarów w obszarze Utility została niedawno zalegalizowana w Stanach Zjednoczonych, przez co prognozuje się, że w niedługim czasie zyska globalną atencję – wskazuje Artur Frankiewicz, dyrektor Działu Rozwoju Urządzeń IoT w AIUT.

Nowe pasmo radiowe 60GHz otwiera nowe możliwości w zakresie monitorowania poziomów cieczy i materiałów sypkich, o czym chętnie opowiedzą eksperci AIUT odwiedzającym stoisko na Enlit Europe 2023. Mówiąc obrazowo, czujnik mikrofalowy, aby dokonać pomiaru w zbiorniku nie potrzebuje wewnętrznej sondy – fale mikrofalowe przenikają przez plastikowe bariery, w tym wypadku obudowę zbiornika, dzięki czemu pomiar jest całkowicie nieinwazyjny, gdyż urządzenie instalowane jest po jego zewnętrznej stronie. To alternatywa dla pomiaru ultradźwiękowego, przede wszystkim bardziej precyzyjna, ale również znacznie lepiej radząca sobie z zakłóceniami związanymi z odbiciami sygnału czy tworzeniem się piany na powierzchni cieczy.

Technologię tę wdrożyliśmy już u wybranych klientów i widzimy w niej także ogromny potencjał w innych obszarach, np. dla opomiarowania ścieków. Umożliwimy w ten sposób bilansowanie całego ekosystemu wodnego. Ponadto w ofercie AIUT mamy też szeroką gamę produktów NB-IoT. Wykorzystanie tej technologii zapewnia naszym nowym rejestratorom dłuży czas pracy na baterii i znacząco redukuje koszt produkcji samego urządzenia IoT – podkreśla Artur Frankiewicz.

AIUT

fot. AIUT

 

Apator – stoisko 7.2.B10

Targi Enlit to dla Apator ważne miejsce spotkań z klientami i dostawcami, które pozwala na wzmocnienie relacji z obecnymi partnerami oraz nawiązanie nowych kontaktów biznesowych. Ponadto tegoroczna edycja targów, które będą miały miejsce w Paryżu, jest doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i innowacjami prezentowanymi przez szerokie grono producentów i dostawców technologicznych.

Podczas wydarzenia w jednym miejscu i czasie, można zgłębić pełen wachlarz produktów oraz systemów dedykowanych sektorowi Utilities. Wystawcy z różnych zakątków globu prezentują najnowsze produkty i rozwiązania, które wprowadzają nowe trendy technologiczne – z ogromnym zainteresowaniem śledzimy te innowacje, rozważając możliwość przyszłej współpracy strategicznej i chcemy także być wśród nich obecni z naszymi własnymi rozwiązaniami – mówi Joanna Szczepaniak, Kierownik Działu Promocji / Promot​ion manager, Apator.

Zgodnie z tradycją Apator zaprezentuje na Enlit innowacyjne rozwiązania w trzech kluczowych segmentach działalności: Energii Elektrycznej, Wodzie i Cieple oraz Gazie. Spółka chce przedstawić swój potencjał w zakresie Smart Meteringu, czyli dwukierunkowe liczniki OTUS z funkcją zdalnego odczytu, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w gospodarstwach domowych, obiektach handlowych i w przemyśle lekkim. Ponadto, nie zabraknie licznika smartESOX pro, który znajduje zastosowanie w sektorze przemysłowym. Kolejnymi urządzeniami smart będą ultradźwiękowe wodomierze Ultrimis, nakładki komunikacyjne do wodomierzy oraz gazomierze z funkcjonalnościami zdalnego odczytu z rodziny iSMART. Nowoczesnym produktom ze zdalną komunikacją towarzyszyć będą na targach systemy do odczytu danych z potencjałem różnych funkcjonalności.

W tym roku oprócz urządzeń stawiamy na prezentację systemów odczytowych. Segment Wody i Ciepła przedstawi swój wielofunkcyjny, uniwersalny system SPIDAP do odczytu wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania, o otwartej architekturze, pozwalający na realizację wielu funkcjonalności w zależności od potrzeb klienta – dodaje Joanna Szczepaniak.

Drugim prezentowanym systemem będzie system klasy HES, czyli 4GRID do zdalnego odczyt liczników energii elektrycznej. Rozwiązanie pozwala na kontrolę on-line parametrów rozliczeniowych, skuteczne monitorowanie parametrów energii oraz umożliwia zarządzanie danymi odczytowymi i rozliczeniowymi.

Ponadto przedstawione zostanie urządzenie pozwalające na poszerzenie zasięgu komunikacyjnego na potrzeby inteligentnych aplikacji pomiarowych i nie tylko, tak by zdalny odczyt był zawsze możliwy.

Apator

fot. Apator

 

AVSystem – stoisko 7.2.A151

Targi Enlit Europe, od lat stanowią kluczowe wydarzenie dla wszystkich profesjonalistów z branży Utilities. Gromadzą ekspertów, producentów, dostawców oraz innowatorów, którzy kształtują przyszłość rynku w Europie. AVSystem kolejny rok z rzędu zagości na targach Enlit Europe jako wystawca oraz promotor innowacyjnych rozwiązań w zakresie zdalnego zarządzania urządzeniami IoT dla sektora Utilities. To świetna okazja, aby zapoznać się z najnowszymi funkcjonalnościami oraz nawiązać wartościowe kontakty branżowe.

Jako lider w dziedzinie zdalnego zarządzania urządzeniami, AVSystem nieustannie pracuje nad dostarczaniem rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania dzisiejszego rynku. Nasze technologie pomagają firmom z sektora Utilities w efektywnym monitorowaniu, zarządzaniu cyklem życia urządzeń IoT, co przekłada się na lepszą wydajność, bezpieczeństwo i oszczędności – mówi Artur Wróbel, VP Sales, AVSystem, i dodaje: – Tegoroczna edycja Enlit będzie wyjątkowa, bowiem AVSystem przedstawi najnowsze rozwiązania produktowe, które stanowią odpowiedź na specyficzne potrzeby rynku Utilities.

Tym samym na stoisku AVStystem na targach będzie można zobaczyć nowości produktowe takie, jak:

 1. Anjay IoT SDK 4.0 – nowa odsłona klienta LwM2M dedykowana przede wszystkim dla urządzeń bateryjnych, takich jak gazomierze czy wodomierze. Dzięki znaczącym usprawnieniom i optymalizacji zasobów, Anjay IoT SDK 4.0 zapewnia jeszcze lepszą wydajność, energooszczędność oraz interoperacyjność urządzeń.
 2. Coiote IoT Device Management Platform – sprawdzona platforma do zarządzania urządzeniami doczekała się kilku znaczących aktualizacji. Podczas wydarzenia firma AVSystem pokaże:
 • zaawansowane rozwiązanie dotyczące aktualizacji urządzeń za pomocą funkcjonalności multi-component FOTA, dzięki któremu poszczególne komponenty wbudowanego oprogramowania mogą być zarządzane i aktualizowane niezależnie. Umożliwia to bardziej elastyczne, a także oszczędne czasowo i energetycznie zdalne aktualizowanie urządzeń pomiarowych;
 • szybkie i łatwe przesyłanie danych telemetrycznych i z urządzeń do chmury, dzięki funkcjonalności Data Integration Center, w ramach której dane zbierane w platformie CoioteDM mogą łączyć się z rozwiązaniami chmurowymi za pomocą webhooków lub Kafki;
 • kompletne rozwiązanie zarządzania bramkami LoraWaN, dzięki wdrożeniu ustandaryzowanej konfiguracji i aktualizacji bramek za pomocą protokołu LwM2M.

– Zachęcam do odwiedzenia stoiska AVSystem na targach Enlit Europe. Zespół naszych ekspertów chętnie przedstawi Państwu najnowsze rozwiązania oraz przypadki zastosowań, które już teraz rewolucjonizują rynek Utilities. To doskonała okazja, aby osobiście przekonać się o zaletach dostarczanej technologii i dowiedzieć się, jak może ona wspomóc Państwa działalność. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji i dołączcie do nas na Enlit Europe! – mobilizuje Artur Wróbel.

AVSystem

fot. AVSystem

 

Bitstream – stoisko 7.2.E170

W targach Enlit Europe firma Bitstream uczestniczy pierwszy raz. Na stoisku będzie prezentować rozwiązania dla podstacji cyfrowych zgodne z IEC61850 oraz produkty, dzięki którym można realizować takie topologie sieciowe. Wystawca przedstawi również kolekcję najnowocześniejszych rozwiązań przemysłowych – od niezawodnych urządzeń do transmisji danych zapewniających płynną komunikację po precyzyjne urządzenia do synchronizacji czasu.

– Dążymy do wzmocnienia swojej pozycji na świecie, jako polskiego producenta kompleksowych rozwiązań sprzętowo-programowych dla aplikacji wymagających precyzyjnej synchronizacji czasu. Ponad 17 lat ciężkiej pracy pozwoliło nam zrozumieć potrzeby klientów – podkreśla Joanna Pawlak-Wujec, Dyrektor Działu ds. Marketingu i Sprzedaży, Bitstream. – Dzięki zdobytemu doświadczeniu i zaufaniu naszych klientów udało nam się stworzyć niezawodne i solidne rozwiązania dla najbardziej wymagających branż. To prestiżowe wydarzenie, pozwala firmie zdobyć nowych partnerów, co ma długoterminowy wpływ na sukces biznesowy. Nasz zespół ekspertów jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania i pokazać, dlaczego nasze produkty są najlepszym wyborem!

 

Elproma Elektronika – stoisko 7.2.M23

Elproma Elektronika bardzo ceni sobie bezpośrednie spotkania z uczestnikami Enlit Europe, jak i z dotychczasowymi partnerami. Targi to również świetna okazja do nawiązania nowych partnerstw biznesowych oraz możliwość porozmawiania o zbliżających się projektach. Tegoroczna wystawa w Paryżu będzie czwartą, w której Elproma Elektronika bierze udział jako wystawca. Spółka uczestniczyła również we wcześniejszych edycjach odbywających się we Frankfurcie, Mediolanie i Wiedniu.

Myślę, że to świetnie pokazuje, że Elproma jest od lat mocno zaangażowana w branżę, w rozwijanie i promowanie innowacji swoich urządzeń w dziedzinie energetyki. Co przyczynia się do wzmocnienia pozycji na rynku i zbudowania pozytywnego wizerunku naszej marki – mówi Mateusz Starus, Sales & Marketing Manager, Elproma Elektronika.

Dla Elproma Elektronika projekty realizowane dla sektora energetycznego z każdym rokiem stanowią coraz większą wartość, dlatego spółka śledzi trendy oraz regulacje i na bieżąco dostosowuje swoje urządzenia do wymagań tej branży. Zachodząca ewolucja tradycyjnych sieci energetycznych w zaawansowane, cyfrowe i bardziej efektywne systemy Smart Grid wymaga budowy nowych systemów bezpiecznego czasu.

– Na targach będziemy dużo mówili o tym, że aktualnie kładziemy duży nacisk na aspekt cyberbezpieczeństwa dla najważniejszych infrastruktur krytycznych, który pozwala na stabilną pracę, często precyzyjną synchronizację niezależną od GPS/GNSS – podkreśla Mateusz Starus i dodaje: – Serwery czasu NTP/PTP przez nas produkowane to światowy top gwarantujący wydajność, niezawodność, zaawansowane funkcje i zgodność z międzynarodowymi standardami synchronizacji.

Przedsiębiorstwo na swoim stoisku pokaże również rozwiązania z drugiego segmentu działalności, jakim są urządzenia telemetryczne M2M, w tym modem GSM – RB900SG umożliwiający bezprzewodową transmisję danych z liczników energii, a także unikatowy na skalę światową system PQSense do stałego monitorowania temperatury elementów energetycznych za pomocą technologii sensorycznej RFID.

Podczas tegorocznej wystawy w Paryżu planujemy mocno skupić się na stale rosnącym sektorze odnawialnych źródeł energii. Zamierzamy zaprezentować nasz router RBMTX-Viper. Urządzenie jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów zajmującymi się między innymi stacjami ładowania pojazdów elektrycznych odnośnie możliwości podłączenia kilku urządzeń jednocześnie przy użyciu portów Gigabit Ethernet. Dodatkowo wbudowany globalny moduł LTE zapewnia możliwość realizowania projektów na całym świecie – wymienia zalety rozwiązania Mateusz Starus. – Na przestrzeni ostatnich dwóch lat widzimy rosnące zapotrzebowanie sektora OZE na miniaturowy serwer czasu NTS-PICO3. Znajduje on szerokie zastosowanie w zapewnieniu właściwej synchronizacji w farmach wiatrowych i fotowoltaicznych.

Elproma

fot. Elproma Elektronika

 

JPEmbedded – stoisko 7.2.J42

W trakcie targów Enlit Europe 2023 JPEmbedded zaprezentuje pełną gamę rozwiązań dla branży energetycznej. W zakresie oprogramowania, będą to biblioteki implementujące najpopularniejsze standardy komunikacyjne stosowane w urządzeniach automatyki stacyjnej i telesterowaniu takie, jak IEC 61850, DNP3, ICCP/TASE.2, IEC 60870-5-101, IEC 60870-5-103 oraz IEC 60870-5-104. Ich konkurencyjność opiera się przede wszystkim na niezależności od platformy sprzętowej i niskim zapotrzebowaniu na zasoby. Poza oprogramowaniem pokazane zostaną także opracowane przez spółkę urządzenia: konwertery protokołów Papilio oraz Apis. Spółka oferuje je zarówno w postaci modułów do wbudowania, jak i samodzielnych urządzeń dedykowanych integratorom.

Na tegorocznych targach Enlit w Paryżu JPEmbedded przedstawi dwa nowe produkty. Crabro Power, to platforma sprzętowa, która ma usprawnić i przyspieszyć proces projektowania i komercjalizację nowych produktów dla inteligentnych sieci energetycznych. Moduł Crabro Power dostarczany jest z pełnym pakietem oprogramowania komunikacyjnego obejmującego protokoły takie jak IEC 61850, DNP3, MQTT, Modbus i IEC 60870-5-104 oraz funkcjami cyberbezpieczeństwa (zgodnie z normą IEC 62351). Aplikacja będąca częścią wspominanego pakietu pozwala na równoczesną konwersję pomiędzy ww. protokołami. Natomiast zintegrowany moduł OpenPLC pozwala użytkownikowi zaprogramować własną logikę. Bazując na tak przygotowanej platformie, producenci mogą w prosty sposób rozwijać i zdecydowanie szybciej komercjalizować swoje produkty, skupiając się wyłącznie na implementacji kluczowych dla urządzenia funkcjonalności, nie poświęcając czasu na uruchamianie funkcji komunikacyjnych czy obsługi peryferiów.

Nasze produkty, będzie można zobaczyć również na stoisku firmy STMicroelectronics, której jesteśmy autoryzowanym partnerem (hala 7.2, stoisko A70) – przypomina Maciej Gąsienica, Sales Director, JPEmbedded.

JPEmbedded

 fot. Maciej Gąsienica (Sales Director, JPEmbedded) oraz Paddy Young (Director, Enlit Europe) i Rogier Kuttschreuter (Head of Industry Insights @ Engagement, Enlit Europe)

 

 

Redakcja Smart-Grids.pl życzy owocnych targów Enlit Europe 2023 wszystkim uczestnikom z Polski!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoisk firm:
AIUT, ANDRA, Apator, AVSystem, Bitstream, Elproma Elektronika, JPEmbedded, MeterTest

 

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w
Regulaminie.