Coraz więcej firm dołącza do zielonej rewolucji. Jedną z nich jest WAGO ELWAG, producent i dostawca nowatorskich komponentów dla przemysłu, techniki procesowej i automatyki budynkowej, który zdecydował się na inwestycję w jedną z pierwszych w polskim przemyśle mikrosieć energetyczną obejmującą system fotowoltaiczny zlokalizowany w zakładzie produkcyjnym we Wróblowicach.
Tło i wprowadzenie do inwestycji
WAGO ELWAG, polska spółka będąca częścią międzynarodowej grupy WAGO, od lat wyróżnia się na rynku jako producent elementów połączeniowych do przewodów elektrycznych oraz dostawca nowatorskich komponentów dla przemysłu, techniki procesowej i automatyki. Założona we Wrocławiu w 1997 roku firma zatrudnia obecnie około 1200 osób, co czyni ją jednym z największych podmiotów w branży oraz znaczącym pracodawcą w regionie. Zakład produkcyjny we Wróblowicach, otwarty w 2017 roku, obejmuje nowoczesne hale produkcyjne i budynki biurowe o łącznej powierzchni użytkowej 35 000 m².
Decyzja o inwestycji
Pomysł na budowę własnego źródła wytwarzania energii i stworzenie w kompleksie WAGO modelowej mikrosieci energetycznej był naturalną konsekwencją wizji firmy WAGO ELWAG, zakładającą bycie podstawą zrównoważonego i mądrze połączonego świata. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną i magazyn energii oraz stworzenie całej infrastruktury do zarządzania tymi zasobami stanowiła kluczowy element projektu rozbudowy centrum produkcyjnego we Wróblowicach. Dzięki zaawansowanym systemom pomiarowym i nowoczesnemu systemowi BMS – WAGO VISU BUILDING, w które już od pierwszej fazy budowy był wyposażony zakład w Wróblowicach, firma mogła dokładnie określić moc zainstalowanych paneli PV oraz magazynu energii na podstawie ścisłych wyliczeń technicznych i ekonomicznych. Przygotowane na wstępie założenia i dane wynikające z dotychczasowej historii produkcji i planów rozwojowych pozwoliły na maksymalizację efektywności i skrócenie okresu zwrotu inwestycji WAGO ELWAG do 4,5 roku. Taka analiza jest niezwykle ważna przy ocenie efektywności inwestycji i określaniu stopy zwrotu dla inwestora.
Techniczne szczegóły instalacji PV
-
Lokalizacja: dach jednej z hal produkcyjnych, którego powierzchnia wynosi niecałe 9000 m2
-
Data instalacji: IV kwartał 2023
-
Moc instalacji: 700,40 kWp
-
Regulacja mocy: zgodny z wymaganiami PTPiREE regulator WAGO Solar Park Management
-
Liczba modułów fotowoltaicznych: 1648 (TSM-425NEG9.28 Vertex S+)
-
Falowniki: SolarEdge SE100K (7 sztuk)
-
Optymalizatory mocy: SolarEdge P950 (1648 sztuk)
- Inwestycja w mikrosieć energetyczną i system fotowoltaiczny to krok milowy w zakresie wdrażanej przez nas strategii zrównoważonego rozwoju. Technologię SolarEdge wybraliśmy ze względu na wysoką jakość, długą gwarancję i zaawansowane funkcje bezpieczeństwa oferowane przez te rozwiązania. Dzięki nim, nie tylko redukujemy koszty operacyjne, ale również dbamy o środowisko naturalne. Jesteśmy dumni, że inwestycja we Wróblowicach jest dziś przykładem, jak skutecznie wdrażać technologie OZE” – mówi Jacek Woźniak, Dyrektor Sprzedaży WAGO ELWAG.
Skuteczność instalacji
-
Szacowana roczna produkcja energii: 752 MWh
-
Redukcja emisji CO2: 515 ton rocznie
-
Ekwiwalent posadzonych drzew: 26 700
-
Szacowany zwrot z inwestycji: 4,5 roku
Długoterminowe korzyści
-
Stabilizacja kosztów energii: Dzięki instalacji fotowoltaicznej WAGO ELWAG zyskało stabilność kosztów energii, co jest kluczowe w kontekście rosnących cen prądu. Szacowana roczna produkcja instalacji jest przewidywana na poziomie około 752 000 kWh, co pozwoli na pokrycie rachunków za prąd w 26%. Dzięki wysokiej efektywności systemu, firma osiąga znaczące oszczędności na kosztach energii, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnących cen prądu
-
Wysoka autokonsumpcja: System PV został zaprojektowany tak, aby maksymalizować autokonsumpcję, co pozwala firmie na znaczną redukcję kosztów operacyjnych. Wysoka średnia autokonsumpcja energii generowanej przez moduły fotowoltaiczne (sięgająca 78%) pozwala także na zmniejszenie zależności od zewnętrznych dostawców energii, co zwiększa niezależność energetyczną zakładu
-
Zrównoważony rozwój: Inwestycja przyczynia się do redukcji śladu węglowego i wspiera cele zrównoważonego rozwoju firmy.
- Cieszymy się, że mogliśmy wspomóc WAGO ELWAG w realizacji ich wizji zrównoważonego rozwoju. Nasze rozwiązania pozwalają na maksymalne wykorzystanie potencjału energii odnawialnej i stabilizację kosztów energetycznych. Współpraca z WAGO ELWAG to dla nas dowód na to, że nasze technologie są kluczowym elementem transformacji energetycznej” – dodaje Michał Marona, Country Manager SolarEdge Polska.
Inwestycja WAGO ELWAG w system fotowoltaiczny to doskonały przykład, jak nowoczesne technologie mogą wspierać przedsiębiorstwa w dążeniu do zrównoważonego rozwoju, jednocześnie przynosząc wymierne korzyści ekonomiczne.
Źródło: orchideapr.pl