Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

OZE i kogeneracja – modele wsparcia w świetle projektu wytycznych Komisji Europejskiej

25 listopada 2014 r., godz. 11:00,
Miejsce: sala konferencyjna w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ul. Wspólna 30, Warszawa

Rząd przygotowuje reformę mechanizmu wspierania rozwoju energetyki odnawialnej. Trzonem nowego rozwiązania ma być mechanizm aukcyjny, a przedmiotem aukcji ma być cena "zielonej" energii płacona jej wytwórcy. Choć z jednej strony oznacza to likwidację dotychczas obowiązującego kulejącego systemu zielonych certyfikatów, to jednak nie rozwiązuje to wszystkich problemów tego sektora, co może spowodować niechęć inwestorów do rozwijania działalności na polskim rynku.

Projekt ustawy o OZE zawiera również zapisy istotne dla podmiotów wytwarzających energię w kogeneracji. Wsparcie dla kogeneracji to jedno z narzędzi realizacji polityki energetycznej Polski i UE, które przyczynia się do ograniczenia emisji CO2, oszczędności energii, rozwoju wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego.

Sejmowe komisje gospodarki i ochrony środowiska zarekomendowały przedłużenie systemu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji do 2018 r., a ustawa o OZE wciąż czeka na decyzje legislatorów. Sytuacja powyższa powoduje wstrzymanie planowania nowych inwestycji. W dalszej perspektywie będzie to oznaczało mocne wyhamowanie procesu rozwoju źródeł niskoemisyjnych (OZE i CHP) w najbliższych latach, a co za tym idzie problemy z wypełnieniem naszych zobowiązań unijnych.

W opisanej sytuacji kluczowy staje się sposób implementacji wytycznych Komisji Europejskiej z kwietnia 2014 r w sprawie systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. Zdefiniuje to sposób finansowania nowych przedsięwzięć a w efekcie tempo i intensywność procesu inwestycyjnego. Przy ograniczonej puli środków ważne będą również: umiejętność wpisania się w nowy kształt systemu wsparcia oraz optymalne wypełnienie wszystkich jego wymagań.

Do debaty zaproszeni zostali:

  • Janusz Pilitowski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej, Ministerstwo Gospodarki;

  • Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki;

  • Marian Strumiłło, Wiceprezes Zarządu Dalkia Polska;

  • Jacek Piekacz, Dyrektor ds. Regulacji, EDF Polska;

  • Maciej Sokołowski, Dyrektor Departamentu Prawa Energetycznego Kancelaria Prawnicza Maciej Panfil i Partnerzy;

  • prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki.

Informacji o debacie udziela: Barbara Gacia, tel.: 609 250 800, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.., Procesy Inwestycyjne Sp. z o.o. (22) 424 82 00