Jak operatorzy sieci mogą dotrzymać tempa rozwojowi odnawialnych źródeł energii i jego skutkom dla sieci elektroenergetycznych?
Przez dekady koncerny naftowe nie interesowały się transformacją energetyczną, ale obecnie także inwestują w odnawialne źródła energii – czasem szybciej niż pozwala na to system. Na przykład największa w Niemczech sieć stacji paliw – Aral – chce do końca 2030 roku zbudować 20 000 stacji szybkiego ładowania. Jest jednak jeden haczyk: zdaniem firmy w wielu miejscach sieci energetyczne są zbyt słabe. Także podmioty detaliczne niedawno skarżyły się na wielomiesięczne oczekiwanie na podłączenie fotowoltaiki i stacji ładowania. "Coraz częściej operatorzy sieci dystrybucyjnych odmawiają przyłączenia, argumentując to brakiem przepustowości”, skarży się Niemieckie Stowarzyszenie Handlowe (HDE).
Jednak nie zawsze to przepustowość jest powodem opóźnień. Hamulcowymi transformacji energetycznej są także biurokracja i niedobory personelu oraz materiałów. Rozbudowa sieci wymaga czasu, jednak za sprawą inteligentnych, cyfrowych rozwiązań można lepiej wykorzystać dostępną przepustowość i wiele przyspieszyć. Przykładem jest austriacka spółka KNG-Kärnten Netz GmbH. W drodze zautomatyzowanego generowania ofert dla systemów fotowoltaicznych i odbiorczych spółka jest w stanie wysłać ofertę w ciągu 30 minut od otrzymania zapytania. Odbywa się przy tym też automatyczna ocena przyłącza do sieci. W Amsterdamie operator sieci Alliander sięga po inteligentne zarządzanie obciążeniem, by w ten sposób zminimalizować rozbudowę sieci. Do 2025 r. cały tamtejszy transport ma być oparty na energii elektrycznej. Jednak bez zarządzania obciążeniem trzeba by rozkopać co trzecią ulicę w mieście i wzmocnić sieć. Zamiast tego Alliander gwarantuje ograniczoną minimalną moc wyjściową w poszczególnych punktach ładowania, dostępną przez całą dobę. Ponadto pojazdy będą mogły być ładowane zgodnie z profilem określonym przez operatora sieci, gdy tylko zwolni się dodatkowa moc.
Jeszcze więcej rozwiązań skupionych wokół modernizacji, cyfryzacji i uelastycznienia sieci energetycznej w kierunku smart grid, a także integracji prosumentów, e-mobilności i power-to-heat zapewnia wydarzenie EM-Power Europe odbywające się w Monachium od 19 do 21 czerwca 2024 r. Ponadto konferencja EM-Power Europe Conference, będąca dopełnieniem targów, daje możliwość wymiany wiedzy z międzynarodowymi ekspertami – poruszane tematy to inteligentne usieciowienie zdecentralizowanych instalacji, zarządzanie siecią i zapewnienie elastyczności przyszłego systemu energetycznego.
Więcej informacji: www.EM-Power.eu
Smart-Grids.pl zostało patronem medialnym EM-Power Europe 2024.
Źródło: solarpromotion.com