28 listopada br. w Hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się konferencja TRÓJPAK ENERGETYCZNY – Pakiet nowych ustaw energetycznych – kluczowe zmiany i ich wpływ na działalność przedsiębiorstw energetycznych, poświęcona pakietowi trzech ustaw, mające zastąpić prawo energetyczne z 1997 r.
Moderatorem konferencji był dr Paweł Grzejszczak, Partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, zaś w roli ekspertów wystąpili: Andrzej Czerwiński, Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, a także przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki: Tomasz Dąbrowski, Dyrektor Departamentu Energetyki, Janusz Pilitowski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej oraz Magdalena Pieńkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarki.
Początek obrad otworzyło wystąpienie Posła Andrzeja Czerwińskiego, który skoncentrował się na aktualnym stanie prac nad trzema ustawami, w kontekście opóźnień ich wprowadzenia względem wcześniejszych deklaracji. Problem jest o tyle istotny, że jak zwracano uwagę, Polsce grożą sankcje ze strony Komisji Europejskiej za opóźnienia we wprowadzaniu dyrektywy elektroenergetycznej i dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Nie bez znaczenia był również problem rozbieżności pomiędzy resortami Gospodarki, Skarbu Państwa i Finansów, a także faktyczne wstrzymanie prac nad poselskim projektem zmiany ustawy Prawo Energetyczne, celem których było zapewnienie przyspieszenia pełnej implementacji tzw. III Pakietu Energetycznego.
Kolejne wystąpienie miał Tomasz Dąbrowski. Zaprezentował on uczestnikom najnowsze rozwiązania w ramach projektu ustawy Prawo Energetyczne. Na wstępie streścił on przebieg prac nad projektem, począwszy od 2011 roku, po czym podjął najważniejsze zagadnienia związane z nowym prawem, m.in. kształt regulacji prokonsumenckich, czy ułatwienia dla przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia był również temat uporządkowania działalności w energetyce i nowe obszary regulacji. W drugiej części wystąpienia Dyrektor Dąbrowski skoncentrował się na szczególnie aktualnych problemach związanych z nowym prawem, m.in. przyznanie OSP prawa do posiadania jednostek mocy interwencyjnej, wprowadzenie sądownictwa polubownego dla rozstrzygania sporów z zakresu energetyki, okres ważności świadectw pochodzenia z kogeneracji, czy kwestia wdrożenia inteligentnego opomiarowania do 2020 roku. Zastanawiano się również nad potrzebą istnienia Operatora Informacji Pomiarowych, a także ramami prawnymi obowiązku upublicznienia obrotu energią elektryczną, czy też certyfikatu niezależności operatorskiej. Istotną była również kwestia pokrywania przez operatorów kosztów przedsiębiorstw energetycznych w sytuacjach zagrożenia dostaw energii.
Po krótkiej przerwie głos zabrała Magdalena Pieńkowska, która zajęła się prawem gazowym. W pierwszej części swojego wystąpienia Pani Dyrektor wskazała przyczyny wyodrębnienia i cel regulacji oraz przypomniała harmonogram prac nad projektem ustawy. Następnie zaprezentowała najbardziej dyskusyjne kwestie uzgodnień i konsultacji, takie jak definicja gazu ziemnego, koncesja na jego sprzedaż, system bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, kwestia sprzedaży awaryjnej i odbiorcy wrażliwego, czy metodologia ustalania cen dla odbiorców. Po tym wprowadzeniu możliwe było przedstawienie kluczowych rozwiązań w ramach nowego prawa gazowego m.in. obowiązki koncesyjne, prawa i obowiązki sprzedawców, zakres działalności operatorów, czy sposób przyłączania do sieci. Ważnym tematem dla uczestników były również regulacje dotyczące odbiorców i bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego. Koniec wystąpienia Dyrektor Pieńkowskiej poświęcony był liberalizacji rynku gazu ziemnego.
Ostatni panel dotyczył ustawy o odnawialnych źródłach energii, w którym wypowiadał się Janusz Pilitowski. Wśród zagadnień, które w szczególności wymagały wyjaśnienia znalazły się ograniczenie okresu wsparcia i gwarancji zakupu energii z OZE do 15 lat, brak waloryzacji opłaty zastępczej, czy wysokość współczynników korekcyjnych dla poszczególnych rodzajów energii. Nie bez znaczenia był też temat sprzedaży energii pochodzącej z OZE po cenach rynkowych nielimitowanych (bez utraty prawa do świadectw pochodzenia) i ograniczenie wsparcia dla współspalania. Ważne, z punktu widzenia podjętego tematu były też nowe mechanizmy, przewidziane w ustawie, jak mechanizm przeciwdziałania powstaniu nadpodaży świadectw pochodzenia, ochrona praw nabytych, system wsparcia w odniesieniu do modernizowanych instalacji, czy opłata OZE i jej rola w systemie wsparcia mikroinstalacji i małych instalacji.
Interesująca dyskusja i liczne pytania z sali świadczą o dużym zainteresowaniu poruszonymi tematami i wskazują, że problematyka nowych ustaw energetycznych, choć już wyraźnie zarysowana i zbliżająca się do implementacji w system prawny Polski, będzie aktualna. Stąd zostanie ona również podejęta na zbliżającej się, XIII edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, która obędzie się w dniach 27-28 lutego 2013 roku, tradycyjnie w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą.
Europejskie Centrum Biznesu główny organizator konferencji pragnie szczególnie podziękować Posłowi Andrzejowi Czerwińskiemu, Dyrektorowi Tomaszowi Dąbrowskiemu, Dyrektor Magdalenie Pieńkowskiej oraz Dyrektorowi Januszowi Pilitowskiemu z Ministerstwa Gospodarki za rzetelne zaprezentowanie tematu uczestnikom konferencji, a także Mecenasowi Pawłowi Grzejszczakowi z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, za zaangażowanie i wkład merytoryczny.
Podziękowania należą się również Patronom Medialnym: Centrum Informacji o Rynku Energii CIRE.PL, Wiadomościom Naftowym i Gazowniczym, Miesięcznikowi Nowa Energia, Wydawnictwu Inżynieria, właścicielowi portalu inzynieria.com i magazynu Paliwa i Energetyka, Portalowi GRAMwZIELONE.pl, Serwisom branżowym elektroinzynieria.pl, energetykacieplna.pl i srodowisko.pl, Czasopismu Smart Grids Polska i Portalowi REO.pl.