Breaking news
Ruszyliśmy z nową wersją portalu Smart-Grids.pl. ZAPRASZAMY do zapisywania się na nasz Newsletter!

Panele fotowoltaiczne i wiatraki powoli wpisują się w polski krajobraz, czego potwierdzeniem jest 11-proc. udział Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w krajowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Grupa Apator, wychodząc naprzeciw zmieniającym się wymaganiom rynku, rozszerza swoje portfolio produktowe o inteligentne systemy dla przemysłu, oferując m.in. rozwiązania dedykowane dla OZE.

 

Krzysztof Kalusiński, Apator Elkomtech SA

Jakub Szczepkowski, Apator SA

apator1smartARS pro-PV

Dobrze znana rodzina rozłączników smartARS pro została rozszerzona o rozłączniki bezpiecznikowe listwowe, które mogą być wykorzystane w instalacjach fotowoltaicznych do 800 V AC. Instalacja fotowoltaiczna zakłada, że rozłączniki bezpiecznikowe listwowe klasy smartARS pro-PV znajdują się pomiędzy inwerterami a stacją elektroenergetyczną. W rozłącznikach bezpiecznikowych listwowych smartARS pro-PV rekomendowane jest zastosowanie wkładek bezpiecznikowych o charakterystyce gRL/gS, które dzięki specjalnej geometrii topika (w porównaniu do wkładek bezpiecznikowych o charakterystyce gG) zapewniają znacznie szybsze działanie przy zwarciach i optymalną ochronę inwerterów. Materiały o klasie palności V0, wysokie kategorie użytkowania oraz sprawdzone rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo i ergonomię eksploatacji. Rozłączniki posiadają certyfikat wydany przez uznawaną na całym świecie akredytowana jednostkę certyfikującą, gwarantujący spełnienie norm oraz ich wysoką jakość. Nowa rodzina rozłączników smartARS pro-PV jest już dostępna w ofercie produktowej firmy Apator.

apator2Sterowniki komunikacyjne i zabezpieczenia cyfrowe

Portfolio produktowe Grupy Apator obejmuje również urządzenia przeznaczone do zdalnego nadzoru, obsługi, a także zabezpieczania obiektów generacji rozproszonej przyłączonych zarówno do sieci SN, jak i nN.

Pełny nadzór i obserwowalność OZE możliwe są dzięki sterownikowi komunikacyjnemu BRG3, zapewniając przekazywanie bieżącej informacji o stanie obiektu, stanach zabezpieczeń i automatyk, wartości pomiarów do systemu dyspozytorskiego i/lub systemu inwestorskiego. Urządzenie pełni rolę koncentratora danych – zbierając i gromadząc informacje z obiektu i urządzeń podrzędnych (liczniki energii, dataloggery, analizatory sieci itp.). Sterownik zapewnia przy tym spełnianie wymagań bezpieczeństwa informatycznego stawianego najnowocześniejszym systemom IT. Dzięki modułowej budowie, sterownik BRG3 może być elastycznie dostosowywany do specyfiki obiektów OZE.

Odpowiednią współpracę farm fotowoltaicznych i wiatrowych z siecią energetyczną umożliwiają zaawansowane zabezpieczenia cyfrowe serii BEL. Urządzenia te dają możliwość elastycznego dostosowania sposobu pracy, kryteriów zabezpieczeniowych i działania automatyk do specyfiki zabezpieczanego obiektu, a także wymagań, standardów i potrzeb użytkownika. Szeroki wachlarz funkcji zabezpieczeniowych urządzenia w połączeniu z realizacją funkcji telemechanicznych (telemetria, telesygnalizacja, telesterowanie) oraz funkcją rejestratora zakłóceń, zapewnia kompleksową obsługę punktu przyłączenia generacji rozproszonej do sieci elektroenergetycznej.

 


Pełny artykuł ukazał sie w ramach magazynu specjalistycznego "Smart Grids Polska" 2/2019 (22).

Numer można nabyć na: www.smartgridspolska.pl.

sgp 201902 okl


© Artykuł sponsorowany