Breaking news
Ruszyliśmy z nową wersją portalu Smart-Grids.pl. ZAPRASZAMY do zapisywania się na nasz Newsletter!

ZPUE S.A. dostarczy pierwsze trzy Inteligentne Stacje Transformatorowe SPS (Smart Power Station) z magazynem energii do klientów na Mazowszu, w tym do innogy Stoen Operator.

Odbiorcą jednej z trzech sprzedanych stacji jest zakład produkcyjny we wschodniej części woj. mazowieckiego. Pozostałe urządzenia będą pracowały na terenie Warszawy, gdzie innogy Stoen Operator wykorzysta je w ramach budowy infrastruktury V2G (ang. Vehicle-to-Grid). OSD rozpoczął składający się z dwóch etapów projekt badawczy dotyczący V2G w maju 2019 r.

Pierwszy etap obejmie analizę i ocenę współpracy pomiędzy samochodami a siecią elektroenergetyczną poprzez dedykowane punkty ładowania i potrwa do końca 2019 r. Drugi - uwzględnia badania i analizę wykorzystania technologii V2G oraz stacjonarnego zasobnika energii zlokalizowanego w nowo zbudowanej stacji transformatorowej (zaplanowany na rok 2020, współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach działania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Prototypowa, ale w pełni funkcjonalna Inteligentna Stacja Transformatorowa SPS, od 2018 r. stoi w sąsiedztwie głównego biurowca ZPUE S.A. we Włoszczowie. Współpracuje z panelami fotowoltaicznymi oraz turbiną wiatrową. W podziemnej kondygnacji posiada zasobnik energii magazynujący energię elektryczną zarówno z sieci, jak i ze wspomnianych OZE. Obok Smart Power Station znajduje się ładowarka dla samochodów elektrycznych. Rozwiązanie może być dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta.

 

IZC, na podstawie informacji prasowej ZPUE S.A.